Amnesty International мітингувала під посольством Білорусі проти політичних репресій напередодні виборів

30 липня 2020

У четвер, 30 липня під посольством Білорусі у Києві відбулася акція протесту проти репресій щодо політично активних жінок та інакомислення напередодні виборів. Мітинг організувала правозахисна організація Amnesty International, щоб підтримати демократичні вимоги білоруського суспільства та засудити репресії й мізогінну кампанію проти опонентів влади. За даними AI, напередодні виборів кандидатки у президенти, співробітниці штабів та активні білоруски систематично піддавалися переслідуванням, арештам, загрозам сексуального насильства. Жінкам також погрожували забрати дітей під державну опіку, складали необґрунтовані рапорти про «погані побутові умови дитини», щоб використати президентський указ щодо «заходів захисту дітей у неблагополучних сім’ях».

“Чи не вперше за всю новітню історію Білорусі опозиція в особі жінок кидає серйозний виклик чинному президенту Лукашенку. Натомість державний апарат здійснює на білорусок, залучених у виборах, цілеспрямовану мізогінну атаку. Переслідування, безпідставні арешти, погрози, дискримінація застосовувалися, аби придушити опозиційний рух жінок. Amnesty International вимагає негайно припинити репресії проти інакомислення, насильство проти опонентів і злісну дискримінаційну кампанію проти жінок-активісток”, — зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна.

Інші форми гендерної дискримінації з боку білоруської влади проявлялися у непропорційно великих штрафах через участь активісток у мирних мітингах та забороні використовувати базові предмети особистої гігієни жінкам, затриманим під час демонстрацій. 

Під тиском влади опинились не лише жінки, а всі незгодні з чинним режимом. Блогери і блогерки, журналісти і журналістки, учасники мирних акцій, публічні діячі, політтехнологи і навіть підприємці. 

Загалом, за даними правозахисного центру “Весна” та Білоруського Гельсінського комітету, загальна кількість затримань з початку виборів склала не менше 1140 осіб, 190 з яких були арештовані, а 333 оштрафовані на загальну суму, що перевищує 65 000 рублів.

Додаткова інформація

Президентські вибори в Білорусі заплановані на 9 серпня. Чинний президент Олександр Лукашенко домагається переобрання на шостий термін поспіль.

Його політичні суперники стикають з жорстокими репресіями, а двох претендентів на посаду президента – Віктора Бабарико і Сергія Тихановського – свавільно заарештували й наразі вони перебувають під вартою як підозрювані у кримінальних злочинах за необґрунтованими звинуваченнями. Замість Сергія Тихановського, до президентських перегонів долучилася його дружина Світлана Тихановська. Вона, як і інші політичні активістки, стикалася з переслідуваннями й залякуваннями. Сотні її прихильників/-ць і прихильників/-ць інших опозиційних кандидатів, а також інших активістів/-ок були заарештовані й постраждали від жорстокого поводження. Багатьом із них виписали штрафи або так звані «адміністративні затримання», що тривають по кілька днів, а іноді й тижнів.