Після повернення до Сирії колишні біженці потерпають від тортур і зґвалтувань. Деякі зникають без сліду. Доповідь Amnesty International

Сирійці та сирійки, які повернулися на батьківщину добровільно або внаслідок відмови їм у притулку, потерпають від тортур і зґвалтувань із боку сирійських сил безпеки. Багато хто з цих людей, що повернулися до Сирії, потрапляли до в’язниці, а деякі безслідно зникали. У новій доповіді «Ви йдете на смерть» Amnesty International задокументувала безліч порушень прав людини, скоєних сирійськими спецслужбами щодо 66 репатріантів/ок, зокреми 13 дітей. Організація задокументувала п’ять випадків смерті в ув’язненні і 17 випадків насильницького зникнення – доля зниклих лишається невідомою.

Ряд держав, серд яких Данія, Швеція і Туреччина, обмежують захист шукачів/ок притулку і чинять тиск на біженців/ок із Сирії з тим, щоб вони повернулися додому. Зібрані в доповіді Amnesty International свідчення є доказом того, що повертатися до Сирії, незалежно від конкретного району, небезпечно. Люди, які повернулися на батьківщину, стали об’єктами переслідувань з боку розвідки, співробітники якої звинувачували їх у нелояльності або «тероризмі».

«Військові дії, можливо, припинилися, але готовність сирійського уряду йти на кричущі порушення прав людини, лишилася. Тортури, насильницькі зникнення і свавільні або незаконні затримання, що змусили багатьох сирійців/ок шукати притулку за кордоном, сьогодні як ніколи поширені в Сирії. Більше того, самого факту втечі з Сирії достатньо, щоб репатріанти зазнали переслідування з боку влади», – сказала Марі Форестьє, дослідниця з прав біженців/ок і мігрантів/ок Amnesty International.

«Будь-який уряд, який заявляє, що в Сирії тепер безпечно, свідомо ігнорує жахливу реальність на місцях, змушуючи біженців/ок знову боятися за своє життя. Ми закликаємо європейські уряди надати статус біженців/ок людям із Сирії й негайно припинити будь-який, прямий або непрямий, примус людей до повернення в Сирію. Уряди Лівану, Туреччини та Йорданії повинні захистити сирійських біженців/ок від депортації або будь-якого іншого примусового повернення відповідно до своїх міжнародних зобов’язань», – додала вона.

У доповіді Amnesty International задокументовані серйозні порушення прав людини, вчинені сирійським урядом щодо біженців/ок, які повернулися до Сирії з Лівану, Рукбана (неформальне поселення між Йорданським і сирійським кордонами), Франції, Німеччини, Туреччини, Йорданії та ОАЕ в період з середини 2017 року до весни 2021 року. Доповідь ґрунтується на інтерв’ю з 41 жителем/лькою Сирії, зокрема з репатріант(к)ами, їхніми рідними і близькими, а також із юрист(к)ами, гуманітарними працівниками/цями та експерт(к)ами по Сирії.

Прочитати більше про висновки доповіді можна за посиланням.