Лист Amnesty International та Human Rights Watch на підтримку в’язнів совісті Еміра-Усеїна Куку та його співобвинувачених

Генеральному прокуророві Російської Федерації
Ігорю Вікторовичу Краснову
Генеральна прокуратура
вул. Б. Дмитрівка, д. 15а 125993 Москва, ГСП-3
Російська Федерація
Факс: +7495 987 58 41/ +7495 692 17 25

Шановний Генеральний Прокурор,

Ми звертаємося до вас від імені двох міжнародних правозахисних організацій, щоб висловити нашу стурбованість щодо необґрунтованого кримінального переслідування і взяття під варту Еміра-Усеїна Куку, етнічного кримськотатарського правозахисника з Криму, і п’яти його співобвинувачених: Мусліма Алієва, Вадима Сірука, Енвера Бекірова, Арсена Джеппарова і Рефата Алімова. Вони були засуджені 12 листопада 2019 року до тюремного ув’язнення на терміни від семи до 19 років за необґрунтованими обвинуваченнями в тероризмі. 22 червня 2020 року військовий апеляційний суд розглядатиме переглядатиме їхню справу.

Усі шестеро повинні бути негайно і беззастережно звільнені, їх переконання і вироки скасовані, і ми закликаємо вас вжити всіх необхідних заходів, щоб це сталося.

Цей випадок є прикладом переслідування правозахисників та інших активістів у Криму.

Amnesty International вважає Еміра-Усеїна Куку, засудженого до 12 років позбавлення волі, і всіх його співобвинувачених в’язнями совісті.

Звинувачення в тероризмі, висунуті проти Еміра-Усеїна Куку і його співучасників, засновані на обвинуваченнях у приналежності до організації Хізб ут-Тахрір, що заборонена як «терористична» в Російській Федерації (стаття 205.5 Кримінального кодексу Російської Федерації), але не в Україні. Усі шестеро також звинувачуються у змові з метою захоплення влади насильницьким шляхом (стаття 278 Кримінального кодексу Російської Федерації).

У ході судового розгляду не було представлено ніяких достовірних доказів того, що хто-небудь із них причетний до будь-яких міжнародно визнаних злочинів. Представники Amnesty International уважно стежили за ходом судового процесу і були присутні на судових засіданнях 14 і 15 лютого 2018 року в Росії. Вони змогли заслухати обвинувальний висновок прокуратури і свідчення слідчого в цій справі з Федеральної Служби безпеки (ФСБ).

Слідчий ФСБ визнав у ході слухання, що у ФСБ немає ніяких доказів того, що Куку і його співобвинувачені планували будь-які насильницькі дії або мали будь-які зв’язки з Хізб ут-Тахрір. Слідство стверджує, що Енвер Бекіров і Муслім Алієв очолювали осередок Хізб ут-Тахрір, у якому нібито брали участь їхні четверо співобвинувачених, і що обидва вони підпорядковувалися «вищому керівному органові». Однак слідчий ФСБ визнав у суді, що держава не може встановити, хто є цим «вищим керівним органом», як підсудні нібито отримували інструкції, як і коли вони спілкувалися тощо. Точно так само, відповідаючи на запитання в суді, слідчий визнав, що вони не змогли ідентифікувати або задокументувати конкретний план підсудних вчинити насильницькі дії.

Емір-Усеїн Куку є членом Кримської контактної групи з прав людини – низової ініціативи, створеної для моніторингу розслідувань насильницьких зникнень у Криму. Як правозахисник, Емір-Усеїн Куку постійно піддавався переслідуванням і загрозам із боку російської влади ще до порушення стосовно нього кримінальної справи, – це свідчить, що його переслідування політично мотивоване і спрямоване на припинення його законної правозахисної діяльності.

Коли в жовтні 2014 року Емір-Усеїн Куку приєднався до Кримської контактної групи з прав людини, його діяльність незабаром привернула до нього увагу ФСБ, і, за його словами, один із їхніх офіцерів кілька разів безуспішно намагався завербувати його як інформатора. Офіцер нібито погрожував Еміру-Усеїну Куку розправою, у тому числі кримінальним переслідуванням, за його відмову співпрацювати.

Уранці 20 квітня 2015 року кілька співробітників ФСБ напали на Еміра-Усеїна Куку ззаду, коли він ішов на роботу, і жорстоко побили його. Вони кілька разів штовхали й били його по голові, тулубу й нирках. Потім при свідках його посадили в машину і відвезли до місцевого управління ФСБ, де допитали. Пізніше його відпустили без пред’явлення звинувачень, і вони привезли його назад до будинку.

11 лютого 2016 року співробітники ФСБ арештували Еміра-Усеїна Куку в його будинку й затримали його для допиту. 12 лютого Еміра-Усеїна Куку звинуватили за статтею 205.5 Кримінального кодексу Російської Федерації («членство в терористичній організації») і помістили під варту. Із того часу Куку перебуває під вартою – більше чотирьох років і чотирьох місяців.

У той же день співробітники ФСБ затримали Мусліма Алієва, а також Вадима Сірука й Енвера Бекірова, яких звинуватили в приналежності до тієї ж групи. 18 квітня 2016 року співробітники ФСБ затримали Арсена Джеппарова і Рефата Алімова в рамках розслідування цієї ж справи. Усі шестеро заперечують свою причетність до Хізб ут-Тахріра і висунуті проти них обвинувачення.

У ФСБ є запис, нібито отриманий таємно під час приватної зустрічі в приватному будинку, яка, як вони стверджують, свідчить про те, що Емір-Усеїн Куку і його співобвинувачені є членами Хізб ут-Тахрір. Емір-Усеїн Куку стверджує, що в записі, про який ідеться, він і Вадим Сірук, Енвер Бекіров і Муслім Алієв обговорювали історію й політичну ситуацію в Криму. Стенограма нібито компрометуючої розмови була засекречена на досудовій стадії розслідування й передана групі захисту тільки незадовго до початкового судового слухання в лютому 2018 року.

На початку 2017 року проти Еміра-Усеїна Куку і його п’яти співобвинувачених було висунуто ще одне звинувачення – у змові з метою захоплення або утримання влади насильницьким шляхом за статтею 278 Кримінального кодексу Російської Федерації. Ми розуміємо, що це звинувачення було висунуто виключно тому, що підсудні звинувачуються у членстві в терористичній організації. Ми також розуміємо, що підсудні не звинувачуються у вчиненні будь-яких інших дій, які могли б служити підставою для обвинувачення за статтею 278.

У різні дати між 15 Грудня 2017 року і 10 Січня 2018 року Еміра-Усеїна Куку і його п’ятьох співобвинувачених перевели з Сімферополя, у Криму, в Ростов-на-Дону, що є порушенням міжнародного гуманітарного права, яке забороняє державі-окупанту, якою Росія є за міжнародним правом, здійснювати такі переміщення. Відповідно до міжнародних норм справедливого судового розгляду цивільні особи не повинні поставати перед військовими судами.

Ми закликаємо вас вжити всіх необхідних заходів для усунення порушень прав людини, яким піддалися Емір-Усеїн Куку і його співобвинувачені Муслім Алієв, Енвер Бекіров, Вадим Сірук, Арсен Джеппаров і Рефат Алімов, включно з переслідуваннями, їхнім переведенням із Криму до Російської Федерації в порушення міжнародного гуманітарного права та остаточним необгрунтованим і неправомірним засудженням після цього несправедливого судового розгляду. Емір-Усеїн Куку і п’ятеро його співобвинувачених повинні бути негайно і беззастережно звільнені, а їхні судимості й обвинувачувальні вироки повинні бути скасовані.

Лист підписали
Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Європі
Г’ю Вільямсон, директор відділу Human Rights Watch у Європі та Центральній Азії

ВИМАГАЙ ЗВІЛЬНИТИ ЕМІРА-УСЕЇНА КУКУ ТА
5 ІНШИХ КРИМЧАН