Ізраїль / ОПТ: жорстокі репресії щодо палестинського населення, яке протестує проти насильницького переміщення в окупованому Східному Єрусалимі, мають припинитися

Ізраїльські сили безпеки неодноразово застосовували необґрунтовану й надмірну силу проти палестинських протестувальників/ць в окупованому Східному Єрусалимі після чотирьох днів насильства, у результаті якого 840 палестинців/ок отримали поранення, – повідомила сьогодні організація Amnesty International. За даними ізраїльської поліції, щонайменше 21 співробітник ізраїльської поліції і семеро ізраїльських цивільних осіб також отримали поранення.

Організація закликає ізраїльську владу негайно припинити примусові виселення в районі Шейха Джарри і покласти край насильницькому переміщенню палестинського населення зі Східного Єрусалиму.

У ході останньої ескалації палестинські збройні групи обстріляли Ізраїль ракетами і снарядами, поранивши щонайменше одного ізраїльтянина, також надійшли повідомлення про кількох людей, убитих у Газі в результаті відповідних нападів Ізраїлю.

Amnesty International закликає всі сторони поважати міжнародне гуманітарне право і вжити всі можливі запобіжні заходи, щоб уникнути заподіяння шкоди цивільним особам.

«Докази, зібрані організацією Amnesty International, свідчать про те, що протягом останні дні ізраїльські сили застосовували жорстоку силу проти переважно мирних палестинських протестувальників/ць. Деякі з тих, хто постраждали в результаті насильства у Східному Єрусалимі, були випадковими перехожими або вірян(к)ами, що здійснювали молитви в Рамадан», – зазначив Салех Хігазі, заступник директора Amnesty International у регіоні Близького Сходу й Північної Африки. – «Насильство, що відбувається протягом останніх тижнів, підкреслює триваючу кампанію Ізраїлю з розширення незаконних ізраїльських поселень і посилення примусових виселень палестинсього населення, зокрема, у районі Шейх Джарра. Ці дії грубо порушують міжнародне право і прирівнюються до військових злочинів»

Свідчення очевидців, а також відео і фотографії, зроблені дослідницькою командою Amnesty International на місцях у Східному Єрусалимі, фіксують, як ізраїльські сили неодноразово застосовували непропорційну й незаконну силу для розгону протестів під час насильницьких рейдів на Мечеть аль-Акса, а також здійснювали неспровоковані напади на мирних демонстрантів/ок у Шейх Джаррі.

Із початку Рамадану 13 квітня напруженість у регіоні зростала, оскільки палестинське населення протестувало проти ізраїльських правил, що обмежують доступ до Дамаських воріт, головного входу у Старе місто Єрусалиму. 26 квітня ізраїльська влада зняла обмеження у відповідь на демонстрації. Гнів також зростає у зв’язку з майбутніми планами насильницького виселення чотирьох палестинських сімей із району Шейх Джарри, щоб звільнити місце для ізраїльтян(ок).

Незаконне застосування сили

Напруженість досягла критичного рівня 7 травня, коли понад 170 палестинців/ок отримали поранення під час штурму штурмували комплексу мечеті аль-Акса ізраїльськими силами. Останні розганяли вірян(ок) разом із протестувальниками/цями, стріляючи 40-міліметровими кінетичними знаряди і гранатами ударної дії в натовпи людей, що зібралися там для молитви в останню п’ятницю Рамадану.

Палестинський журналіст, присутній на місці події, описав, як ізраїльські стріляли знарядами і сльозогінним газом. Він також розповів, що вони штурмували клініку біля мечеті і били протестувальників/ць. Журналіст сказав Amnesty International: «Я висвітлював події, що відбуваються в Єрусалимі протягом останніх 10 років… і я ніколи в житті не був такий наляканий. Усі ми були мішенню, я б хотів сказати, що стрілянина була випадковою, але це було б неправдою. Вони точно знали, у кого й куди ціляться їхні кулі та гранати. Більшість пострілів були націлені на верхню частину тіла людей (очі, обличчя та груди)».

Він також був поранений у спину, коли тримав камеру й намагався покинути місце подій.

У відповідь протестувальники/ці в аль-Аксі кидали каміння й запалювали багаття, у той час як ізраїльські війська верхи і в спецодязі використовували світлошумові гранати, щоб відбити їх.

10 травня понад 300 палестинських протестувальників/ць отримали поранення, коли ізраїльські сили вдруге за останні дні штурмували комплекс аль-Акса. Представник Червоного Півмісяця повідомив Amnesty International, що насильство призвело до госпіталізації щонайменше 250 палестинців/ок, семеро з яких перебувають у критичному стані.

Один з очевидців сказав, що ізраїльські сили почали розбивати вікна і стріляти сльозогінним газом і світлошумовими гранатами, у результаті чого багато людей всередині ледь дихали.

Інший свідок на місці події сказав, що ізраїльські сили почали стріляти сльозогінним газом із дахів перед тим, як інші сили штурмували площу аль-Харам від воріт аль-Магарбе. «Вони продовжували заштовхувати людей до мечеті аль-Акса, замикаючи [двері] металевими ланцюгами… а потім розбили вікно, щоб кинути сльозогінний газ у людей, буквально замкнених, не маючи можливості дихати або отримати медичну допомогу… крім того, вони почали стріляти гумовими кулями у вірян, що були всередині», – розповів він.

Очевидець також повідомив, що бачив, як ізраїльські сили били перехожих і зупиняли машини, що евакуювали поранених, щоб сфотографувати поранених, перш ніж відпустити. Сам він отримав поранення у груди, коли підійшов до медика, що теж був поранений.

Шейх Джарра

Минулого тижня палестинське населення в районі Шейх Джарра проводили нічні демонстрації у відповідь на загрозу примусового виселення. Amnesty International задокументувала довільні арешти мирних демонстрантів/ок, застосування надмірної сили, довільне використання звукових і світлошумових гранат, а також довільне розпорошення водяних балонів із малодорантом (смердюча речовина, що може використовуватись як нелетельна зброя) на демонстрантів/ок і в будинки в Шейх Джаррі.

Чотири Палестинські сім’ї в цьому районі знаходяться під безпосередньою загрозою примусового виселення після того, як Єрусалимський суд відхилив їхню апеляцію. Компанія Nahalat Shimon International подала позови про арешт будинків десятків сімей у Шейх Джаррі, використовуючи дискримінаційні за своєю суттю закони про правові та адміністративні питання, а також закон про відсутню власність 1950 року, щоб конфіскувати палестинську землю або майно й передати їх групам поселенців. Насильницьке переміщення окупованого населення заборонено міжнародним гуманітарним правом і вважається військовим злочином відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Дослідницька команда Amnesty International задокументувала неспровокований напад ізраїльських сил на групу мирних демонстрантів/ок у Шейх Джаррі 9 травня. Ізраїльські війська прибули незадовго до іфтара, вечірньої трапези в Рамадан. Після трапези десятки мирних протестувальників/ць утворили коло й почали скандувати проти виселення палестинських сімей із їхніх будинків. Демонстрант(к)и перебували щонайменше в 10-х метрах від ізраїльських сил, які знаходилися в сусідньому будинку ізраїльських поселенців. Незабаром ізраїльські сили зробили скоординовану атаку, щоб розігнати натовп палестинських протестувальників/ць. Ізраїльські вершники на конях кинулися до натовпу. Один чоловік, який кульгав від болю, сказав, що пойого кінцівках потовклися поліцейські коні, коли він намагався втекти. Місцевих притиснули до стін їхніх будинків, а п’ятьох чоловіків довільно заарештували.

Ізраїльські сили почали штовхати й бити групу людй, у тому числі дослідника Amnesty International, який спостерігав за протестом. Близько 22:00 вони принесли водяні гармати і звукові гранати й почали довільно стріляти по демонстрант(к)ах.

Усаму Двейка арештували під час нічної демонстрації в Шейх Джаррі 6 травня, коли ізраїльська поліція раптово напала на групу протестувальників/ць і негайно затримала його. У поліцейській дільниці він бачив, як ізраїльська поліція штовхала й била кийками чотирьох палестинців, затриманих під час зіткнень біля Дамаських воріт і протестів у Шейха Джарриь. Тільки тієї ночі в районі Шейх Джарри заарештували ще семеро людей.

Гіла Хаммершлага, ізраїльського активіста, який виступав проти примусових виселень у Шейх Джаррі 7 травня, штовхнули ізраїльські сили, які кидали звукові гранати в мирних демонстрантів/ок з відстані менше 10 метрів.

Того ж дня палестинець середніх років отримав сильний забій ноги, коли ізраїльські війська кинули світлошумову гранату, яка влучила йому в стегно. Фотограф, також присутній на місці події, розповів, як ізраїльські сили, зокрема кінна поліція, кинулися на натовп, що мирно скандував після того, як один із протестувальників кинув у них пластикову пляшку з водою.

«Дослідницька команда Amnesty International зафіксувала незадовільну поведінку сил безпеки в Шейх Джаррі, включно з абсолютно неспровокованими напади на мирних протестувальників/ць, які захищають свої права й закликають до дотримання міжнародного права. Замість подальшого порушення прав населення Шейх Джарри й солідарних активістів/ок ізраїльська влада повинна негайно відмовитися від запланованих примусових виселень», – заявив Салех Хігазі.

Amnesty International закликає міжнародне співтовариство притягнути Ізраїль до відповідальності за систематичні порушення міжнародного права.

«Не можна допустити, щоб Ізраїль продовжував свої дії проти палестинського населення, які просто захищають своє право на існування і протестують проти насильницького переміщення. Самої лише заклопотаності з приводу повного ігнорування Ізраїлем своїх зобов’язань відповідно до міжнародного права недостатньо. Необхідно чітко й рішуче засудити кричущі порушення, включно з насильницьким переміщенням, розширенням незаконних поселень і жорстокими репресіями щодо людей, які протестують проти таких неправомірних дій», – наголосив Салех Хігазі. – «Ми закликаємо Раду Безпеки Організації Об’єднаних Націй скликати відкрите засідання, а спеціального координатора з близькосхідного мирного процесу проінформувати держави-членкині».

Набіль Ель-Курд, один із мешканців району Шейх Джарри, що перебуває під загрозою примусового виселення, розповів Amnesty Internationa: «Шейх Джарра посилає сигнал всьому світу, влючно з Конгресом США, Парламентом Великобританії, Парламентом Франції, Парламентом ЄС, Міжнародним кримінальним судом, що те, що відбувається з нами, є військовим злочином. Це не просто виселення, а військовий злочин. Запам’ятай це. Я не знаю, чому весь світ спостерігає за тим, що відбувається, і дозволяє Ізраїлю лишатися безкарними. Час їм перестати потурати Ізраїлю».