Підтримка фармацевтичних монополій із боку країн Великої сімки ставить під загрозу життя мільйонів

Особисті інтереси країн G7 є найбільшою перешкодою для припинення пандемії Covid-19. Напередодні саміту лідерів країн Великої сімки Альянс People’s Vaccine попередив, що обіцянку вакцинувати світ до 2022 року буде неможливо виконати, якщо уряди продовжать блокувати пропозиції про відмову від патентів і обмін технологіями, які рятують життя.

Минулого року Південна Африка та Індія, що також запрошені на саміт цього тижня у Великобританії, запропонували відмовитися від прав інтелектуальної власності, щоб дозволити іншим країнам вироблять тести на COVID-19, засоби лікування та вакцини проти захворювання. Цю пропозицію підтримали понад 100 держав.

Серед країн Великої сімки лише США відкрито підтримали відмову від патентів на вакцини – хоча все ще не на лікування або діагностику – а Японія заявила, що не буде заперечувати проти цих кроків, якщо вони будуть узгоджені. Німеччина і Великобританія продовжують виступати категорично проти цього плану, незважаючи на його потенціал щодо масового збільшення виробництва вакцин і порятунку мільйонів життів, у той час як Канада, Італія і Франція лишаються осторонь.

«В англійському графстві Корнуолл, де проходить саміт Великої сімки, було зроблено більше щеплень, ніж у 22-х африканських країнах разом узятих. Це лише один приклад того, як нездатність боротися з фармацевтичними монополіями призвела до приголомшливої нерівності в доступі до вакцин. Цей безсовісний провал глобального лідерства повинен бути негайно виправлений», – заявив Стів Кокберн, глава відділу економічної та соціальної справедливості Amnesty International. – «Шлях, який ми зараз ідемо, нікому не приносить користі. Життя ніде не зможе повернутися до норми, якщо вакцинувати людей лише в декількох країнах. Кінця пандемії не буде видно до тих пір, поки багаті країни не перестануть накопичувати вакцини й підтримувати фармацевтичні монополії та нарешті не почнуть виконувати свої міжнародні зобов’язання».

Анна Марріотт, керівниця політики охорони здоров’я Oxfam, зазначила: «Цього тижня лідери G7 будуть говорити про глобальну мету вакцинації всього світу до кінця 2022 року. Але без зобов’язань відмовитися від інтелектуальної власності й поділитися технологіями це буде просто неможливо. Велика сімка має вибір цього тижня. Вони можуть продовжувати захищати монополії фармацевтичних гігантів, або ж вони можуть змінити курс і врятувати мільйони життів».

Альянс People’s Vaccine – коаліція організацій, серед яких Amnesty International, Health Justice Initiative, Oxfam, Stop AIDS Campaign та UNAIDS – підрахували, що, якщо чинні тенденції продовжаться, найбідніші країни світу вакцинуватимуть своє населення аж до 2078 року. Тим часом країни Великої сімки перебувають на шляху до вакцинації свого населення до січня 2022 року. До кінця травня 2021 року 42% людей у країнах G7 отримали принаймні одну дозу вакцини порівняно з менш ніж 1% у країнах із низьким рівнем доходу.

28% вакцин від COVID-19, які були доставлені до кінця травня, отримали країни Великої сімки, частка населення яких сладає лише 10% від усіх людей світу. Тільки Великобританія зробила майже вдвічі більше уколів, ніж весь африканський континент, незважаючи на те, що її населення у двадцять разів менше.

Збільшення масштабів виробництва вакцин заблоковано найбагатшими країнами

Очікується, що на саміті лідери G7 оголосять про плани поділитися деякими надлишковими дозами з біднішими країнами, але це зовсім не те, що потрібно.

Важливо відзначити, що країни Великої сімки, у яких знаходяться багато найбільших виробників вакцин, стали на шляху пропозицій про відмову від інтелектуальної власності щодо вакцин, тестів і лікування CCOVID-19. Після заяви президента Джо Байдена у травні США наразі є єдиною країною G7, яка підтримує відмову від інтелектуальної власності на вакцини. Німеччина і Великобританія як і раніше виступають категорично проти – так само і Європейський Союз як блок. У той же час Канада, Італія і Франція не визначилися. Японія ж не буде заперечувати проти таких заходів, якщо вони будуть узгоджені.

Існує також нагальна необхідність у тому, щоб фармацевтичні компанії ділилися своїми технологіями й ноу-хау в галузі вакцин, аби підтримати масове зростання масштабів виробництва вакцин. Розробники вакцин отримали понад 100 мільярдів доларів державного фінансування. Наразі жоден розробник вакцин не погодився долучитися до Пулу доступу до технологій проти COVID-19 від ВООЗ (C-TAP), який був створений більше року тому для сприяння обміну інтелектуальною власністю та технологіями.

Натомість такі фірми, як Moderna і Pfizer, отримують величезні прибутки, і дев’ятеро осіб стали мільярдерами завдяки вакцинам від COVID-19.

Дайна Фуентесфіна, менеджерка кампанії та Азії в ActionAid, сказала:

«Лідери G7 планують почати вакцинацію підлітків. Тим часом вакцина навіть не з’являється на горизонті для багатьох найбільш ризикованих груп, включно з медпрацівниками/цями, у країнах, що розвиваються. Лідери G7 мають можливість бути на стороні мільйонів людей, які відчайдушно потребують вакцин. Ми закликаємо найбагатші країни світу поставити здоров’я кожної людини вище прибутків фарми».

Криза COVAX

Тим часом широко розрекламована ініціатива COVAX перебуває у кризі. До кінця травня у COVAX розподілили 77 мільйонів доз, що складає лише третину від цільового показника. При збереженні чинних темпів поширення COVAX зможе надати всього 250 мільйонів доз до кінця цього року, що дорівнює лише 10% населення бідніших країн, що беруть участь в ініціативі. У країнах, що покладалися на COVAX, швидко закінчуються вакцини, і багато людей, які отримали першу дозу, поняття не мають, коли вони отримають другу дозу і чи отримають узагалі.

Ця криза поставок частково викликана нездатністю COVAX використовувати свої величезні важелі для боротьби з фармацевтичними монополіями, а частково через надмірну залежність від поставок вакцин AstraZeneca з Індії, які наразі є пріоритетними для внутрішнього використання. Найбільший постачальник COVAX нещодавно оголосив, що не зможе більше постачати вакцини до кінця року.

Дотації багатших країн терміново необхідні, щоб допомогти врятувати COVAX, але тільки їх усе одно буде недостатньо. Потреба в дотаціях є симптомом зламаної системи, що штучно зробила вакцини дефіцитними й надзвичайно дорогими.

Фатіма Хасан, засновниця й директорка Health Justice Initiative в Південній Африці, зазначила:

«Будь-яка вказівка на те, що G7 буде продовжувати покладатися на «добровільну» згоду фармацевтичних корпорацій чинити правильно, слід розцінювати як наївну повагу до корпорацій, які не були обрані й не ставлять права людини і життя вище прибутків. У нас є сила, щоб покласти край цій пандемії. У нас є безліч дуже успішних вакцин і глобальні механізми для їх доставки. Усе, що стоїть між нами і подоланням COVID-19, – це політика, корисливі інтереси і прибуток від патентів».

Реальне рішення

Альянс People’s Vaccine закликає до негайної відмови від інтелектуальної власності, а також обміну технологіями та фінансування виробництва по всьому світу. Організації-членкині Альянсу провели детальний технічний аналіз, який показує, що за рік може бути вироблено 8 мільярдів доз лише за 25 мільярдів доларів.

Лідери країн Великої сімки повинні:

• Узгодити глобальну мету з вакцинації 60% населення світу до кінця 2021 року, і вакцинацією всіх протягом наступних 12 місяців;
• Підтримати негайне припинення дії інтелектуальної власності та забезпечити передачу технології виробництва вакцин усім кваліфікованим виробникам у світі;
• Заплатити справедливу частку грошей, необхідних для того, щоб якнайшвидше виготовити мільярди доз, підтримати системи охорони здоров’я (особливо медпрацівник/ць), щоб кожна людина отримала вакцину безкоштовно.

Довідка

Альянс People’s Vaccine – це коаліція світових і національних організацій та активістів/-ок, об’єднаних спільною метою проведення кампанії за «народну вакцину». Ініціативу підтримують колишні та чинні світові лідер(к)и, експерт(к)и в галузі охорони здоров’я, активіст(к)и, релігійні лідер(к)и та економіст(к)и. Дізнайтеся більше за посиланням.

Альянс People’s Vaccine підтримують безліч світових лідерів/ок, Нобелівських лауреатів/ок, учених і релігійних лідері/ок, включно з Папою Римським і Далай-ламою. 2,7 мільйона людей підтримали цілі кампанії, а опитування громадської думки показали, що 70% населення в багатих країнах підтримують припинення великих фармацевтичних монополій.