Чотири роки поспіль причетні до таємних тюрем СБУ не притягнуті до відповідальності

6 серпня 2020

Протягом чотирьох років після викриття Amnesty International та Human Rights Watch фактів таємного тримання під вартою цивільних осіб з обох сторін збройного конфлікту на сході України, жоден із постраждалих не домігся справедливості, правди чи компенсації. У спільній заяві, опублікованій 6 серпня, дві міжнародні організації зазначили, що жодна особа, підозрювана у причетності до цієї незаконної діяльності, не була притягнута до кримінальної відповідальності.

«Поки колишні в’язні таємних тюрем СБУ все ще чекають на встановлення правди, справедливості та відшкодування, відомство продовжує заперечувати підтверджені факти та звинувачує «російську пропаганду» у поширенні нібито неправдивих тверджень, які не хоче визнавати українська сторона», — зазначила Марі Стразерс, директорка регіонального офісу Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії.

«СБУ вже очолює новий голова, але і він, на жаль, продовжує політику публічного заперечення. Поки всі підозрювані в кримінальних злочинах не будуть встановлені та притягнуті до відповідальності в рамках справедливого судового процесу, безперервна безкарність означатиме, що права цивільних осіб з обох сторін конфлікту і надалі будуть жахливо порушувати».

У квітні 2018 року Amnesty International отримала лист від СБУ, у якому повідомляли, що у відомстві немає таємних тюрем, але всередині конверта була вирізка з каталогу меблів із зображенням розкішної спальні.

«Зображення не стосується листа, але чи його вклали задля жарту, чи як натяк на певні спальні місця в ізоляторі, існування яких було заперечно, — ця відповідь уособлює почуття безкарності за серйозні порушення прав людини».

По іншу сторону конфлікту, на територіях, що знаходяться під контролем проросійських збройних формувань, ситуація погіршилася. Порушення прав людини та злочини за міжнародним правом, описані чотири роки тому у доповіді «Тебе не існує», і надалі тривають у так званих ДНР та ЛНР. Де-факто влада продовжує незаконно позбавляти волі цивільних осіб, приховуючи їхній статус та місцеперебування протягом тижнів, іноді й місяців, та піддаючи в’язнів фізичному та психологічному насильству.

«Обидві сторони збройного конфлікту на сході України повинні вжити заходів для подолання грубих порушень прав людини, вчинених на підконтрольних їм територіях. За ці зловживання українці заслуговують щонайменше повної справедливості, що означає встановлення правди й відшкодування збитків жертвам, а також притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які підозрюються у кримінальних злочинах», — повідомила Марі Стразерс.

Додаткова інформація  

Чотири роки тому Amnesty International та Human Rights Watch опублікували спільну доповідь «Тебе не існує», у якій викрили злочини, визнані міжнародним законодавством, порушення прав людини та зловживання, включно зі свавільним тривалим затриманням цивільних осіб, катуванням та іншим жорстоким поводженням як з боку української влади, так і проросійських збройних формувань. До 12 грудня 2016 року українська влада звільнила всіх відомих ув’язнених, яких незаконно утримували в секретних установах СБУ, але не визнала ні затримання, ні звільнення. Військова прокуратура України розпочала розслідування за заявами про незаконне утримання, але наразі слідство не досягло суттєвого прогресу.

Де-факто влада на територіях, що знаходяться під контролем проросійських збройних угруповань, продовжує «заарештовувати» мирних жителів та затримувати їх, не розкриваючи їхню долю чи місце перебування протягом тижнів (що означає насильницьке зникнення), а також піддавати їх катуванню та іншому жорстокому поводженню, без надання можливості звернутися до правосуддя чи правових засобів захисту.