Чехія: нарешті досягнуто правосуддя для жінок, які пережили незаконну стерилізацію

Після тривалої боротьби за справедливість сьогодні сенат Чехії нарешті проголосував за компенсацію тисячам ромських жінок, які були незаконно стерилізовані чехословацькою, а згодом і чеською владою між 1966 і 2012 роками.

Барбора Чернушакова, дослідниця Amnesty International у Чеській Республіці, зазначила:

«Тисячі жінок, більшість із яких були ромками, були стерилізовані в колишній Чехословаччині. Жінок змушували підписувати бланки згоди, часто під час пологів або одужання від кесаревого розтину. У багатьох випадках їм не говорили, на що вони погоджуються. Це було грубим порушенням їхніх прав, включно з правом бути вільними від тортур або жорстокого поводження. Сьогоднішнє голосування нарешті встановить шлях до справедливості для тих, хто пережили незаконну стерилізацію. Протягом десятиліть цим сміливим жінкам доводилося жити з травмою, якої зазнали від влади, але вони ніколи не припиняли боротьби за свої права».

Олена Горолова, постраждала від незаконної стерилізації, яка роками домагалася справедливості, сказала:

«За всі ці роки боротьби для мене багато значить рахунок на компенсацію. Хоча уряд перепросив 2009 року, цього було недостатньо. Мене надихали рухатися далі товаришки, які проходили стерилізацію й мусили жити з нею. Жодна сума грошей не поверне нам можливість мати дітей, але компенсація важлива для справедливості. За всі ці роки сталося багато чого. Ми постаріли, деякі з нас померли, але я постійно повторювала собі: ми не можемо лишити це просто так.

Боротьбу не завершено. Наша волонтерська група тепер допомагатиме постраждалим у підготовці доказів та поданні заяв на компенсацію. Це буде непросто, але ці жінки цього заслуговують».

Незаконна стерилізація сталася в контексті широко розповсюдженої дискримінації ромського населення, яка вплинула на всі аспекти їхнього повсякденного життя і продовжує це робити: від шкіл, працевлаштування до житла, де вони регулярно зазнають расової сегрегації та витісняються на маргінес.

Спеціальний доповідач ООН щодо тортур чітко дав зрозуміти, що стерилізація – це лікування нав’язливого та незворотного характеру. Якщо ця процедура не має терапевтичної мети та застосовуються без вільної й усвідомленої згоди, ці дії вважаються катуванням або жорстоким поводженням, що заборонені статтею 3 Європейської конвенції з прав людини.

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Після багаторічної боротьби постраждалих, включно з Оленою Гороловою, уряд Чехії 2009 року перепросив за незаконні стерилізації. Однак до цього часу їм було відмовлено у праві людини на відшкодування тяжкої шкоди, і будь-яка форма судового захисту була недоступною для більшості тих, хто вижили, через строк позовної давності.

За даними чеського омбудсмена, тисячі ромських жінок були стерилізовані в колишній Чехословаччині. Прийнятий Сенатом законопроект про компенсацію застосовується до будь-якої особи, яка була незаконно стерилізована між 1966 і 2012 роками.

Люди, які пережили незаконну стерилізацію, матимуть право на компенсацію в розмірі 300 000 чеських крон (близько 375 000 грвиень), на яку потрібно подати заяву через Міністерство охорони здоров’я, протягом трьох років після набрання чинності законом.

Новий закон встановлює процес подання заяв на компенсацію для жінок, які пережили цю процедуру, що включає вимоги щодо надання доказів, які підтверджують позов, та опис справи, включно з назвою лікарні, де проводилася незаконна стерилізація.

Як задокументував Європейський центр із захисту прав ромської спільноти, процедуру стерилізації часто проводили одночасно з кесарівим розтином або ж підсовували жінкам бланки згоди, коли вони відчували сильний біль під час пологів. Однак траплялися також випадки, коли ромські жінки проходили процедуру після погроз інституціоналізувати їхніх дітей або скасувати соціальну допомогу.