Білоруська влада має негайно звільнити правозахисницю Марфу Рабкову та інших в’язнів совісті

22 вересня 2020

Влада Білорусь має негайно та беззастережно звільнити правозахисницю Марфу Рабкову та всіх інших людей, узятих під варту як підозрюваних у сфабрикованих кримінальних справах виключно за те, що вони реалізовували свої права людини. Окрім того, влада повинна негайно припинити практику свавільних затримань, незаконного позбавлення волі й утримання людей під вартою без зв’язку з зовнішнім світом по кілька годин і навіть днів — ту практику, яку вони широко застосовують проти своїх опонентів/-ок протягом усіх останніх тижнів.

Amnesty International вважає, що Марфу Рабкову переслідують виключно за її правозахисну діяльність і що вона є в’язнем совісті.

Марфа Рабкова працює у правозахисному центрі «Весна», відомій неурядовій організації й одному з провідних об’єднань, що захищають права людини в Білорусі. Amnesty International давно й тісно співпрацює з цим центром. Протягом останніх тижнів «Весна» була одним із найважливіших джерел інформації про порушення прав людини у країні. Марфа Рабкова відігравали ключову роль в їхній діяльності: вона координувала спостереження за вуличними акціями протесту і збирала свідчення постраждалих від тортур та інших порушень прав людини.

Марфа Рабкова і її чоловік, Вадим Жеромський, були затримані ввечері 17 вересня співробітниками Головного управління МВС по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією. У квартирі, де вони мешкають, відбувся обшук; у них вилучили гроші, особисті речі й техніку. Вадима Жеромського незабаром відпустили, а Марфі Рабковій повідомили, що вона затримана в рамках кримінальної справи за частиною 3 статті 293 КК (навчання або інша підготовка осіб для участі в масових заворушеннях, або фінансування такої діяльності). Такий злочин карається позбавленням волі терміном до трьох років.

Затримання правозахисниці Марфи Рабкової відбулося на тлі різкого погіршення ситуації з правами людини в Білорусі. До і після президентських виборів, що відбулися 9 серпня, у країні проходили масові мирні акції протесту, зокрема, проти офіційних підсумків голосування, яким багато людей не вірять. По всій Білорусі влада посилює наступ на опозицію й будь-яке інакомислення. Міліція довільно затримала тисячі людей, переважна більшість із яких були учасниками/-цями мирних акцій протесту або взагалі випадковими перехожими. Багатьох хапали і практично викрадали на вулиці люди в цивільному з масками на обличчях.

Як стало відомо завдяки численним розповідям постраждалих і очевидців, загальнодоступним фото- і відеоматеріалам, а також медичним документам, багато затриманих (якщо не всі) постраждали від тортур та інших видів жорстокого поводження. Мінський ізолятор на Околишина, де Марфа Рабкова перебуває на момент написання цієї заяви, став синонімом жорстоких побиттів, розповідей про сексуальне насильство над затриманими та інших жорстоких нелюдських і таких, що принижують гідність, видів поводження й покарання. Як і Марфа Рабкова, іще десятки відомих політичних і громадських активістів/-ок та їхніх соратників/-ць були затримані за сфабрикованими звинуваченнями й потім заарештовані.

Усіх їх мають негайно відпустити на свободу, а влада повинна покласти край всім іншим порушенням прав людини, включно з розгонами мирних зібрань, масовими затриманнями, тортурами й жорстоким поводженням із людьми.