Білорусь: мирний протестувальник, затриманий міліцією після побиття, помер у лікарні

13 листопада 2020

Роман Бондаренко, учасник мирних протестів, художник, якого жорстоко побили люди в масках, а потім взяли під варту в Мінську, помер у лікарні. У зв’язку з цим директорка Amnesty International у регіоні Східної Європи й Центральної Азії Марі Стразерс заявила:

«Влада в Білорусі продовжує правити, вдаючись до терору, насильства й тюремних ув’язнень незгодних. Вони повинні негайно розпочати швидке, ретельне, неупереджене й незалежне розслідування вбивства Романа Бондаренка і притягнути винних до відповідальності в рамках справедливого судового розгляду. Замість цього влада намагається відвести від себе відповідальність, стверджуючи, що Романа Бондаренка побили «небайдужі громадяни».

Немає ніяких сумнівів у тому, що його, як і сотні інших мирних протестувальників, побили співробітники сил безпеки, просто за те, що люди насмілилися заявити про незгоду. Замість того, щоб доставити Романа до лікарні, міліція заарештувала його і взяла під варту. Незрозуміло, що сталося, поки він перебував під вартою, але він помер у лікарні на наступний день.

Настав час покласти край терору і викрити всіх винних у скоєнні цих злочинів. Якщо цього не станеться, це свідчитиме, що силовики під командуванням президента Олександра Лукашенка продовжуватимуть застосовувати найстрашнішу тактику репресій – нещадні тортури і навіть вбивства – проти власного народу».

Довідка

31-річний художник, мешканець Мінська Роман Бондаренко помер у лікарні ввечері 12 листопада. За повідомленнями ЗМІ, невідомі в масках прийшли в його район, щоб зняти протестні прапори і стрічки. Вони побили його після словесної перепалки. Потім міліція відвезла його у фургоні.

Через кілька годин Романа Бондаренка без свідомості доставили до лікарні з травмами голови й колапсом легені. Хірурги не змогли врятувати його. Прес-секретарка мінської міліції Ольга Чамаданова назвала подію «бійкою», додавши, що іноді «небайдужі громадяни намагаються навести порядок». Влада Білорусі постійно називає мирні протести «війною» і «конфліктом», організованими з-за кордону.

За останні місяці білоруська влада почала використовувати людей у масках і цивільному, які жорстоко нападають на мирних демонстрантів. Багато хто вважають (і часто це підтверджується), що це співробітники служби безпеки. Жоден із них не був офіційно ідентифікований або притягнутий до відповідальності.