Азербайджан: влада повинна гарантувати право на свободу мирного зібрання та негайно звільнити всіх мирних демонстрантів

21 жовтня 2019

Неправомірне розігнання та свавільне затримання мирних демонстрантів у Баку, столиці Азербайджану, 19 та 20 жовтня свідчить про неповагу до права на мирні зібрання в Азербайджані.

Поліція Азербайджану заявила, що 20 жовтня було затримано 60 демонстрантів, 42 із них звільнили після винесення їм офіційних попереджень. 18 протестуючих, які залишилися, утримувалися у відділках поліції до початку судових засідань. Партія «Народний фронт Азербайджану» – опозиційна партія, що співорганізовувала протест, заявила, що на додаток до затриманих під час демонстрацій, як мінімум 93 з членів партії уже були затримані або їм було наказано з’явитися до відділків поліції ще до того, як зібрання 19 жовтня розпочалося.

Декілька відео в соціальних мережах демонструють, як поліція застосовує силу проти мирних демонстрантів, затягуючи їх до поліцейських авто, іноді б’ючи їх. Дехто з затриманих, включно з лідером опозиції Алі Карімлі, засвідчили, що в поліції з ними жорстоко поводилися після арешту.

Напередодні протестів представники влади Азербайджану відмовилися забезпечити місце в центрі для опозиційного зібрання, організованого Національною Радою Демократичних Сил (коаліція опозиційних партій Азербайджану). Поліція попередила їх, що демонстрантів розганятимуть, і заявили, що причиною заборони проведення зібрання в центрі Баку є необхідність «запобігти порушенням громадського порядку, заворушенням та злочинам, а також захистити права і свободи інших». Не зважаючи на все це, Національна Рада все-таки вирішила провести демонстрацію на центральній площі Баку. Участь у ній взяли більше ніж 200 людей.

Демонстранти закликали звільнити людей, затриманих із політичних міркувань, знизити ціни на природний газ та електричну енергію, серед інших вимог. Багато  протестувальників скандували про відставку уряду. 

20 жовтня поліція розігнала невеликий несанкціонований мітинг у центрі Баку, організований захисниками/-цями прав жінок в Азербайджані, які протестували проти насилля щодо жінок у країні. Згідно з інформацією, яка доступна Amnesty International, поліцейські затримали декількох учасників/-ць, усіх їх звільнили незадовго після цього. Деякі з затриманих жінок пізніше запостили в соцмережах фото синців на своїх тілах та інших незначних травм.

Протест був спричинений сумнозвісним убивством жінки в Баку. У її чоловік наніс їй численні ножові поранення на вулиці на очах у власних дітей. Активісти/-ки вимагали ратифікації Конвенції Ради Європи щодо запобігання та боротьби з насильством проти жінок та домшнього насильства – також відомою як Стамбульська Конвенція. Перед протестами, представники влади скасували дозвіл на зібрання, стверджуючи, що «це буде заважати відпочинку місцевих». 

Конституція Азербайджану гарантує право на свободу мирних зібрань, однак, представники місцевих органів влади часто свавільно відмовляють у наданні дозволу на мирні демонстрації, організовані опозицією, особливо у столиці Азербайджану Баку. Поліція часто вдається до використання надмірної сили для розгону мирних демонстрантів/-ок.

Влада Азербайджану має гарантувати право на свободу мирного зібрання як це вказано в Конституції Азербайджану і міжнародних угодах про права людини, що були ратифіковані державою. Влада має негайно та без будь-яких умов звільнити усіх демонстрантів, які були затримані через реалізацію свого права на свободу мирних зібрань, і розпочати оперативне, ретельне, незалежне та неупереджене розслідування зловживань зі сторони поліції.

КОНТЕКСТ

Amnesty International протягом багатьох років збирає інформацію про порушення прав людини в Азербайджані. Права на свободу вираження, організацій та мирних зібрань надмірно обмежуються у країні. Багато журналістів/-ок, правозахисників/-ць та інших активістів/-ок зіткнулися з цькуванням, неправомірним переслідуванням на основі сфабрикованих звинувачень та були свавільно затримані після несправедливих судових процесів. 

16 березня 2019 року з нагоди новорічного свята Новруз президент Азербайджану Ільхам Алієв підписав декрет про помилування більше ніж 400 людей, включно з молодими активістами/-ками та опозиційними політиками/-инями, несправедливо ув’язнених за фальсифікованими звинуваченнями. Однак місцеві правозахисні групи стверджують кажуть, що ще як мінімум 74 особи –несправедливо ув’язнені активісти/-ки, журналісти/-ки та опозиційні політики/-ні – лишаються за ґратами. Азербайджан зберігає репресивне законодавство, що робить його обтяжливим для діяльності груп громадянського суспільства, включно з жорстокими вимогами щодо реєстрації та фінансування неурядових громадських організацій.

Азербайджан залишається закритим для спостереження за дотриманням прав людини. Міжнародним спостерігачам, включно з Amnesty International, продовжують відмовляти у доступі.