Amnesty International: законопроект 10242 може стати інструментом для залякування та репресій проти журналістів 

Законопроєкт №10242, що пропонує посилення кримінальної відповідальності “за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах” може мати серйозні наслідки для свободи слова в Україні. 

Amnesty International поділяє занепокоєння українських журналістів, адже цей законопроєкт створює загрозу для захисту журналістських джерел і викривачів суспільно значущої інформації. Він може бути використаний для переслідування журналістів, які висвітлюють корупційні схеми та зловживання владою, що підриває свободу преси в країні. 

“Цей законопроєкт не лише порушує права журналістів, а й загрожує свободі медіа в Україні. Він створює серйозну небезпеку для захисту джерел інформації, а також ставить під сумнів здатність журналістів виконувати свої професійні обов’язки, — відзначила Вероніка Вельч, директорка Amnesty International в Україні. — Він може стати інструментом для залякування та репресій проти тих, хто розкриває факти корупції та зловживання владою. Ми закликаємо Верховну Раду не ухвалювати цей законопроєкт, який суперечить принципам свободи медіа.” 

Довідка 

Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що обробляється в публічних електронних реєстрах, та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем був поданий у 2023 році. Наразі він проходить повторне друге читання. Своє негативне ставлення до законопроєкту висловили українські ЗМІ, медійні організації, зокрема Медіарух, Інститут масової інформації, ГО Детектор медіа.