Amnesty international вітає виправдання турецьким судом учасників та учасниць прайду на території одного з вишів Анкари

Сьогодні Кримінальний суд Анкари виніс виправдувальний вирок 19-м активіст(к)ам, які були притягнуті до відповідальності за участь у Прайді на території кампуса Близькосхідного політехнічного університету (METU) Анкари у травні 2019 року.

У відповідь на новину Массімо Моратті, заступник директора Amnesty International по Європі, зазначив:

«Більше двох років тому мирний прайд марш в Анкарі стикнувся з перцевими балончиками, пластиковими кулями і сльозогінним газом поліції. Тоді ж усіх його учасників та учасниць оточили і почали тягати по судах. Сьогоднішній вердикт – це перемога правосуддя, але варто пам’ятати, що ця тривала судова тяжба взагалі не повинна була відбутися.

Сьогодні ми скористаємося моментом, щоб порадіти, але завтра ми продовжимо боротьбу за припинення придушення прав людини в Туреччині і подвоїмо наші зусилля щодо захисту свободи вираження думок і мирних зібрань».

Додаткова інформація

Історію активістів та активісток прайду на території METU ми розповідали 2020 року в рамках щорічної правозахисної кампанії Марафон написання листів.

Із першого дня навчання Меліке Балькан і Озгюр Гюр присвятили себе захисту прав лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерів та інтерсекс-людей (ЛГБТІ+) у Близькосхідному політехнічному університеті (METU) в Анкарі. Вони організовували численні марші, зустрічі та інші заходи. 

Меліке й Озгюр об’єдналися з великим числом студентства проти гомофобії та обмежень свободи вираження думок, що зростали в Туреччині. 

Заснована 1996 року, група солідарності з ЛГБТІ+ з 2011 організовувала щорічний прайд у кампусі. Із часом прайд у METU набував все більшого розголосу, і до нього долучалось все більше учасниць/-ків. Проте 2019 року керівництво університету заявило студентам, що прайд, запланований на 10 травня, не може відбутися в кампусі. 

Анітрохи не збентежившись, група солідарності влаштувала замість цього сидячий страйк. У відповідь університет викликав поліцію, яка застосувала надмірну силу, в тому числі сльозогінний газ, проти мирних протестувальників/-ць. Поліція заарештувала щонайменше 23 студентів/-ок – у тому числі Меліке і Озгюра, – а також одного викладача. Деякі із затриманих навіть не брали участі в акції протесту.