Amnesty International: Необхідно звільнити сотні активістів, затриманих у ході протестів проти арешту Олексія Навального

У відповідь на масові затримання понад 1900 учасників протестів, які зібралися сьогодні в Москві та в інших містах Росії висловити незгоду з політично вмотивованим арештом відомого опозиційного активіста Олексія Навального, директорка представництва Amnesty International в Росії Наталя Звягіна заявила:

«Російська влада безжально чинить репресії проти мирних демонстрантів. Те, що ми бачили сьогодні, тільки підтверджує це. Поліція проігнорувала свої обов’язки гарантувати право на мирні зібрання і замість цього вдалася до невибіркового насильства і довільних затримань протестувальників, багато з яких були дуже молодими людьми.

Спостерігачі Amnesty International стали свідками жорстокості з боку поліції в Москві. Співробітники правоохоронних органів грубо і необґрунтовано діяли проти переважно мирних демонстрантів, збиваючи людей зі сходів і б’ючи їх кийками. В одному випадку поліцейський ударив чоловіка кийком по голові просто через питання: «Що ви робите?»

«Це демонстрація необмеженої влади була спрямована на те, щоб послабити хвилю невдоволення, викликану довільним затриманням і арештом Олексія Навального, а також публікацією його останнього розслідування, яке виявило гігантський масштаб корупції на верхівці», — додала Звягіна.

«Ми вимагаємо негайного і беззастережного звільнення всіх мирних демонстрантів та інших активістів громадянського суспільства, які зазнали «превентивних» арештів за безпідставними обвинуваченнями, зокрема співробітників Фонду боротьби з корупцією, заснованого Навальним. Усі вони є в’язнями сумління, затриманими виключно за мирне здійснення своїх прав на свободу вираження думок і мирних зібрань», — заявила вона.


За даними правозахисної організації «ОВД-Інфо», тільки в одній Москві на момент публікації поліція затримала щонайменше 649 осіб. Щонайменше 268 людини були затримані в Санкт-Петербурзі, 95 — в Новосибірську і 28 в Хабаровську. У суботу до 19:00 по Москві загальна кількість затриманих перевищила 1900 осіб.

Напередодні мітингів, 21 січня, поліція затримала прес-секретаря Олексія Навального Кіру Ярмиш, співробітників Фонду боротьби з корупцією Георгія Албурова і Любов Соболь, а також юриста Фонду Владлена Лося, а також багатьох інших осіб, пов’язаних з фондом по всій країні. Владлен Лось, громадянин Білорусі, отримав розпорядження про депортацію з Росії до 25 січня.

Протести спровоковані свавільним затриманням Навального 17 січня по прибутті до Москви з Берліна і його арештом на 30 днів.

19 січня команда Фонду боротьби з корупцією Навального опублікувала результати розслідування про багатомільярдний «палац», нібито побудований для президента Володимира Путіна на березі Чорного моря. З моменту публікації відео подивилося понад 60 мільйонів осіб.