Amnesty International: масований ракетний удар по критичній інфраструктурі є воєнним злочином 

Коментуючи чергову масштабну ракетну та дронову атаку Росії на Україну, Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії, заявила: 

“Сьогодні вранці Росія здійснила одну з найбільших за останні місяці ракетних атак на Україну разом, застосувавши також дрони, що зробило вже й так нестерпні умови ще більш нестерпними. Руйнування, завдані цими й попередніми атаками, свідчать про очевидний намір Росії знищити енергетичну інфраструктуру України. Критичні об’єкти в багатьох регіонах, включно з Києвом, Харковом, Миколаєвом, Одесою, Львовом і навіть західними областями, такими як Луцьк і Рівне, зазнали пошкоджень. Повідомлялося про вибухи у понад десятку локацій, а екстрені відключення світла наразі торкнулися понад мільйона домогосподарств. Скоординовані атаки систематично руйнують енергетичну інфраструктуру України, позбавляючи цивільне населення електрики, опалення й води в умовах зими.

Цілеспрямовані атаки на цивільні об’єкти та руйнування інфраструктури, необхідної для виживання цивільного населення, є воєнними злочинами. Дії Росії, очевидно, спрямовані на те, щоб завдати страждань цивільному населенню, створюючи загрозливі для життя умови. Це особливо вплине на вразливі групи, зокрема дітей, літніх людей, пацієнтів лікарень та багатьох інших”. 

З настанням третьої зими повномасштабного вторгнення знищення енергетичної інфраструктури означає, що багато шкіл, лікарень і незліченна кількість будинків залишаються без опалення та водопостачання. 

Росія повинна припинити свою агресивну війну в Україні та негайно зупинити напади на цивільну інфраструктуру. Міжнародна спільнота повинна терміново вжити ефективних заходів для підтримки гуманітарних потреб України та забезпечення відповідальності для тих, хто підозрюється у скоєнні злочинів за міжнародним правом”. 

28 листопада 2024 року українська влада та медіа повідомили про ракетні та дронові удари, які, ймовірно, були спрямовані на критичну інфраструктуру по всій Україні, зокрема її систему енергогенерації та розподілу, включаючи найбільш західні регіони. Державний оператор енергомережі України повідомив про запровадження екстрених відключень електрики в кількох регіонах для стабілізації енергосистеми. Офіційні особи попередили, що напади такого масштабу ще більше поглиблюють вже наявну гуманітарну кризу.