Amnesty International: Лідери повинні об’єднатися, щоб протистояти всім, хто підриває міжнародний правовий порядок, як в Україні, так і поза її межами 

“Коли лідери європейських країн та інших держав, серед яких Австралія, Канада, Японія, Нова Зеландія, Південна Корея та Туреччина, зберуться на саміт у Парижі, щоб обговорити підтримку України та захист від російської агресії, Amnesty International закликає їх поставити правосуддя для України на перше місце та зосередити свої пропозиції на захисті прав людини”, – заявила Генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар напередодні саміту Коаліції охочих. 

“Росія несе відповідальність за безліч воєнних злочинів і порушень міжнародного гуманітарного права в Україні, зокрема це смертельні навмисні авіаудари по цивільних і цивільній інфраструктурі, катування і насильницькі зникнення українських цивільних осіб і військовополонених, а також страти та вбивства осіб, які перебувають у російському полоні. Росія організувала примусову депортацію українських дітей, кампанію тиску і залякування цивільного населення для забезпечення підкорення російській владі у Криму та на інших окупованих територіях, пригнічення неросійських ідентичностей в окупації”. 

“Ми закликаємо лідерів саміту зробити все, що в їхніх силах, щоб припинити ці жахливі злочини, захистити людей України та забезпечити їхнє право на справедливість і відшкодування. Винні у злочинах мають бути притягнуті до відповідальності. Ми закликаємо лідерів зробити так, щоб голоси тих, хто найбільше постраждав від російської агресії, були почуті, а їхні потреби — задоволені”. 

“Як це демонструють люди України та багато інших, хто потрапив у вир конфліктів по всьому світу, справедливість і свобода від гніту забезпечуються через опір тих, хто захищає права людини, наші спільні цінності і чітку візію кращого, справедливішого майбутнього, – підкреслила Аньєс Калламар. – Коаліція європейських та інших держав повинна розуміти, що їхня позиція щодо України ґрунтується на більш широкому бачення свободи та людської безпеки для українців і всіх людей світу; на баченні, закріпленому у Статуті ООН та Загальній декларації прав людини. Лідери сьогодення повинні твердо захищати ці стандарти, без страху та упереджень”. 

«У цьому випадку агресорами є російська влада та Володимир Путін. Однак багато світових лідерів, від Бенджаміна Нетаньягу і Дональда Трампа до Сі Цзіньпіна і Найїба Букеле, активно підривають міжнародне право. Ми з тривогою спостерігаємо за тим, як авторитарні лідери здобувають владу по всьому світу – і багато з них знаходять підтримку у спільному нехтуванні міжнародним правом і готовності жертвувати правосуддям і правами жертв, характерних для президентів Путіна та Трампа. Європейські лідери повинні пильно слідкувати за цією тривожною тенденцією. Вони повинні відкинути подвійні стандарти, які стали ключовою рисою європейської міжнародної політики, яку видно, зокрема, у неспроможності захистити людей Газу від ізраїльського геноциду. Невиконання міжнародного права в будь-якому місці ослаблює його скрізь”. 

«Натомість Європа повинна побудувати іншу, ширшу та набагато сильнішу міжнародну коаліцію – таку, що здатна витримати не тільки агресивні амбіції Росії, але й захистити права людини та багатосторонній і міжнародний правовий порядок. Для підтримки України необхідно, щоб європейські лідери застосовували до всіх урядів такі ж стандарти, які вони застосовують до Росії. Це також вимагає від них забезпечення ембарго на постачання зброї до Судану та виправлення всіх випадків подвійних стандартів. Продовження вибіркового та непослідовного підходу до міжнародного права позбавить позицію європейських лідерів будь-якої міжнародної переконливості”.