Влада має розслідувати дискримінаційні заклики мера Івано-Франківська щодо ромської етнічної групи та гарантувати дотримання прав усіх людей без винятку.

22 квітня 2020

22 квітня ЗМІ оприлюднили виступ мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа, у якому він вимагав від поліції вивезти з міста представників/-ць ромської спільноти, що, по суті, є проявом не лише мови ворожнечі, але й закликом до порушенням прав етнічної групи. 

«Заяви, що прозвучали від мера Івано-Франківська, є неприпустимим порушенням прав людини, особливо якщо зважити на те, що це вже не перша подібна (дискримінаційна) заява очільника міста. Висловлювання пана Марцінківа мають ознаки мови ворожнечі та можуть призвести до розпалювання ненависті щодо окремих груп населення, особливо зараз, у часи невизначеності та соціального напруження. Окрім того, озвучені вказівки міського голови щодо необхідності вивезти представників/-ць ромської спільноти з міста напряму порушують права осіб на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, що закріплені в українському законодавстві.

Поліція міста у своїх діях повинна керуватися Законом України «Про національну поліцію» та Законом України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», у яких чітко прописана заборона на будь-які привілеї чи обмеження, у тому числі за ознакою раси, кольору, шкіри, етнічного та соціального походження і т.д.  

Офіційні особи, що дозволяють собі подібні висловлювання, мають бути притягнуті до відповідальності», – заявила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна.