Саудівська Аравія повинна повністю скасувати смертну кару

27 квітня 2020

Після заяви Саудівської Аравії про те, що країна планує скасувати застосування смертної кари щодо осіб молодше 18 років на момент скоєння злочину у випадках, не пов’язаних із законом Про боротьбу з тероризмом, Amnesty International закликала країну повністю скасувати смертну кару.

«Хоча це рішення, якщо його таки приймуть, – уже буде значним кроком для Саудівської Аравії, тривале застосування смертної кари в країні досягло шокуючого максимуму минулого року, коли було зареєстровано 184 страти», – зазначила Хеба Мораєф, регіональна директорка Amnesty International на Близькому Сході й у Північній Африці.

«Смертна кара – це найжорстокіше, нелюдське і таке, що принижує гідність, покарання; жодна країна не повинна його застосовувати, а репутація Саудівської Аравії в цьому питанні особливо погана. Тепер Саудівська Аравія повинна ввести офіційний мораторій на смертну кару як перший крок до її повного скасування.

«Не слід також забувати, що десятки мирних правозахисників/-ць лишаються під вартою після винесення обвинувальних вироків під час несправедливих судових процесів і виключно за просування рівності і справедливості у вкрай репресивному середовищі».

Влада Саудівської Аравії вчора оголосила, що країна більше не буде застосовувати смертну кару щодо осіб, які не досягли 18-річного віку на момент скоєння злочину. Смертна кара буде замінена максимальним покаранням у вигляді 10 років позбавлення волі.

Згідно з інформацією, отриманою Amnesty International, королівський указ виключає злочини, що підпадають під дію закону Про боротьбу з тероризмом. Неясно, до чого будуть засуджені неповнолітні правопорушники, якщо їх будуть судити відповідно до цього закону. Amnesty International задокументувала неправомірне використання владою Саудівської Аравії закону Про боротьбу з тероризмом, який містить занадто широкі і розпливчасті визначення «тероризму» і «терористичного злочину» і містить ряд положень, які криміналізують мирне вираження думок.

Саудівська Аравія протягом багатьох років зневажає міжнародне право, що забороняє застосування смертної кари щодо осіб, які не досягли 18-річного вікуна момент скоєння злочину. Amnesty International уже давно виступає за скасування смертних вироків Алі аль-Німру, Абдуллі Аз-Захеру і Давуду Аль-Мархуну – трьом молодим людям із шиїтської меншини Саудівської Аравії, яких були заарештовані у віці до 18 років і перебувають під неминучою загрозою страти після вкрай несправедливих судових розглядів у спеціалізованому кримінальному суді.

Влада ще не опублікувала королівський указ, що містить це оголошення публічно, і його імплементаційні правила залишаються недостатньо зрозумілими. Наскільки відомо Amnesty International, сім’ї засуджених до смертної кари досі не отримали жодної інформації про справи своїх близьких.

Минулого тижня Верховний суд Саудівської Аравії видав директиву про те, щоб суди припинили дискреційні покарання у вигляді побиття різками, а замість цього замінили їх тюремним ув’язненням і/або штрафами. Досі неясно, чи поширюється це на обов’язкові покарання у вигляді побиття різками за інші злочини, передбачені шаріатом, у тому числі за вживання алкоголю й сексуальні злочини.

Закон про неповнолітніх

Нещодавня заява послідувала за законом про неповнолітніх, виданим у 2018 року,який заборонив суддям виносити дискреційні смертні вироки особам у віці до 15 років. Це не завадило їм застосовувати смертну кару щодо тих, хто засуджений за злочини хадд (ті, які мають фіксовані і суворі покарання згідно з шаріатом) або злочини, які караються кіс (відплата), – категорія злочинів згідно з шаріатом, у яких вбивство й тілесні ушкодження караються нанесенням такої ж шкоди, наприклад, смертною карою за вбивство і заподіянням такої ж шкоди за тілесні ушкодження. Таким чином, цей закон не відповідає зобов’язанням Саудівської Аравії згідно з Конвенцією про права дитини.

За цим оголошенням, яке є кроком вперед у порівнянні з Законом про неповнолітніх, повинні послідувати чітко виконувані нормативні акти, які не виключають жодних неповнолітніх із реформи.

Додаткова інформація

У своїй щорічній доповіді про смертну кару Amnesty International повідомила, що Саудівська Аравія стратила рекордну кількість людей протягом 2019 року, незважаючи на загальне зниження числа страт у всьому світі. Минулого року саудівська влада засудила до смерті 184 людини, що є найвищим показником із 2000 року, зафіксованим за допомогою дослідницьких записів Amnesty International із посиланням на дані Міністерства внутрішніх справ.