Білорусь: на тлі жорстоких репресій проти мирних демонстрацій влада заарештовує робітників, які планують страйк

26 жовтня 2020

У відповідь на поліцейське насильство в Білорусі й арешт сотень людей під час мирних протестів 25 жовтня й на початку сьогоднішнього національного страйку, виконуючий обов’язки директора Amnesty International у регіоні Східної Європи й Центральної Азії Денис Кривошеєв заявив:

«У відповідь на придушення урядом Лукашенка мирних протестів лідери опозиції закликали почати сьогодні загальнонаціональний страйк. Ми з жахом і тривогою спостерігаємо, як цей режим, що протягом декількох тижнів розв’язував невимовне насильство проти демонстрантів/-ок на вулицях і в тюрмах, сьогодні послав спецназ у масках, щоб бити й арештовувати учасників/-ць страйків на їхніх робочих місцях. Відверта зневага проявляється до основних прав людини, і право на страйк тепер безжально пригнічується поліцейськими чобітьми й кийками.

Лише вчора ввечері світлошумові гранати й гумові кулі випустили прямо в мирний натовп з близької відстані. Учасників/-ць демонстрації, які тікали, переслідували, розстрілювали й били. Є тривожні кадри, на яких ОМОН вривається до приватної квартири і б’є тих, хто в ній перебувають. Співробітники правоохоронних органів повністю відмовилися від своєї присяги захищати співгромадян(ок) і отримали повну свободу дій для застосування невибіркового насильства й масових свавільних арештів.

Білоруський уряд повинен припинити поліцейське насильство проти мирних демонстрантів/-ок. Влада має негайно й беззастережно звільнити всіх заарештованих і підданих адміністративному або кримінальному переслідуванню тільки за спробу реалізувати свої права на свободу вираження думок і мирних зібрань, а також свої права на створення незалежних асоціацій і страйк».

Додаткова інформація

26 жовтня робітників одного з провідних хімічних підприємств Білорусі «Гродно Азот» затримали, коли вони збиралися приєднатися до страйку. Поліція почала заарештовувати їх іще о 7 ранку. За даними Правозахисного центру «Весна», у зв’язку зі страйком було заарештовано понад 100 осіб.

25 жовтня поліція застосувала гумові кулі і світлошумові гранати на мирному мітингу в Мінську, що зібрав близько 100 000 людей. За інформацією «Весни», понад 300 осіб затримали в Мінську та інших білоруських містах за участь у мирних мітингах.