Amnesty International разом із місцевими активістками провели першу ходу проти домашнього насильства на Донеччині

Міжнародний жіночий день у Краматорську відзначили ходою проти домашнього насильства. Близько 100 активісток та активістів Amnesty International рзом із іншими громадськими організаціями регіону пройшлися центральними вулицями міста, щоб закликати владу ратифікувати Стамбульську конвенцію і привернути увагу до проблеми домашнього насильства. Хода завершилася на площі Миру, де організаторки виступили з промовами та показали інсталяцію домашнього інтер’єру з предметами, що символізують насильство в родинах. 

«У Міжнародний жіночий день тут, на Донеччині, ми хочемо звернути увагу на те, що проблема домашнього насильства стосується всієї країни, і родини Cходу України не виняток. Жінки тут усе ще не почуваються в безпеці, і не отримують належного захисту від держави. Ми закликаємо владу зробити фундаментальний крок до системних змін — ратифікувати Стамбульську конвенцію. Вона забезпечить владі чітку дорожню карту реформ, зокрема вдосконалить законодавство, стимулюватиме розвиток освітніх програм для чиновників і суспільства та запровадить механізм урядової звітності. Час нарешті активізувати зусилля і зробити життя жінок всієї України більш безпечним», — заявила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні.

До ходи доєдналися активістки БФ «Слов’янське серце», БФ «Позитивні жінки» та інших місцевих організацій Донецької області. Захід також відвідали представники місцевої влади та поліції Краматорська. 

«Сьогодні правоохоронці приділяють особливу увагу протидії насильству у сім‘ї та насильству над жінками. На даний час в місті Краматорську та в області сформовані підрозділи «Поліна», які надають допомогу постраждалим від насильства.», — повідомив заступник начальника сектору превенції управління Краматорської поліції Петро Лисенко.

Протягом 2020 року до Національної поліції Донецької області надійшло понад 10 тисяч повідомлень про домашнє насильство. Правоохоронці виявили 9622 адміністративних правопорушень та виписали майже півтори тисячі термінових заборонних приписів (1425), що забороняють кривднику проживати й комунікувати з постраждалою особою до 10 днів. Окрім того, поліцейські Донеччини порушили 361 кримінальне провадження і повідомили про підозру 145 особам. 

Низька частка кримінальних справ проти кількості звернень зумовлена тим, що домашнє насильство підпадає як під адміністративне, так і кримінальне законодавство. Тож, кривдника, на якого не накладено щонайменше два адміністративні стягнення протягом року, не можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Цей недолік має виправити Стамбульська конвенція, що вимагає розслідувати усі випадки домашнього насильства як кримінальні злочини. Окрім того, конвенція змусить Україну забезпечити достатню кількість притулків для постраждалих, яких на Донеччині нині всього 3, та сприятиме розвитку центрів безплатної правової допомоги.

«Через карантин у Донецькій області відчутно погіршилася ситуація з доступом до правосуддя і безоплатної правової допомоги постраждалих від домашнього насильства. Натомість кількість звернень до нашого БФ «Слов’янське серце» істотна зросла за останній рік. Це свідчить про те, що  сотні жінок нашого регіону не знаходять належної підтримки з боку держави. Тож, ми вимагаємо ратифікації Стамбульської конвенції для вдосконалення механізмів допомоги постраждалим», — повідомила координаторка БФ «Слов’янське серце» Катерина Ханєва.

У листопаді 2020 року Amnesty International презентувала ґрунтовне дослідження про вплив збройного конфлікту на Донбасі на ситуацію із домашнім насильством та сексуальним насильством щодо жінок. Більше інформації за посиланням.

Додаткова інформація

Україна підписала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству (Стамбульську конвенцію) ще 2011 року, але досі не ратифікувала її. Цей документ має на меті захистити жінок, чоловіків і дітей від домашнього насильства та його наслідків. Натисність, щоб дізнатися детальніше.

В Україні набрала чинності низка законів з протидії насильству, проте на практиці ці закони не діють повною мірою і люди, що стикаються з домашнім насильством, не мають реальних та дієвих інструментів захистити себе.

Amnesty International — всесвітній рух, що об’єднує близько 10 мільйонів людей із більш ніж 150 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіма правами, проголошеними у Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах.

Благодійний фонд «Слов’янське Серце» — жіноча правозахисна організація що займається захистом людей, що потребують допомоги та захисту від насильства, а також розвитком жіночого активізму у Донецькій та Луганській областях.