Іран: ув’язнений, що намагався покінчити з життям, отримав 60 ударів батогом і перебуває під загрозою ампутації

14 лютого 2021 року іранська влада нанесла 60 ударів батогом ув’язненому Хаді Ростамі, який перебуває під арештом у провінції в Західному Азербайджані. Цей випадок – жахливе нагадування про жорстокість зіпсованої судової системи Ірану, заявила сьогодні Amnesty International, закликавши владу негайно скасувати вирок Хаді й рішення про ампутацію, а також надати чоловікові термінову медичну допомогу, якої він потребує.

У листопаді 2019 року Кримінальний суд провінції Західний Азербайджан визнав Хаді Ростамі винним у грабежі після вкрай несправедливого судового розгляду, скомпроментованого «зізнаннями», отриманими під тортурами, і засудив чоловіка до ампутації чотирьох пальців. Наприкінці 2020 року, Хаді, який уже перебував у в’язниці, засудили ще до 60 ударів батогом і восьми місяців тюремного ув’язнення за «порушення тюремного порядку». Це було пов’язано з його мирним протестом (зокрема, у формі голодування) проти нелюдських умов утримання у в’язниці і неодноразових погроз протягом останніх двох місяців, що його вирок до ампутації буде виконаний найближчим часом. Наразі Хаді страждає від серйозних проблем зі здоров’ям, викликаних двома нещодавніми спробами самогубства.

«Жорстоке побиття хворого ув’язненого, який намагався покінчити з життям, – це ще одне нагадування про нелюдяність системи кримінального правосуддя Ірану, яка легалізує тортури та інші види жорстокого поводження. Іранська влада вдається до тортур, через що Хаді Ростамі перебуває в постійному страху перед ампутацією. Йому також навмисно відмовляють у невідкладній медичній допомозі, яка необхідна чоловікові через ускладнення, викликані нещодавніми спробами самогубства», – заявила заступниця директора Amnesty International у регіоні Близького Сходу й Північної Африки Діана Ельтахаві. – «Ми закликаємо іранську владу негайно скасувати вирок і рішення про ампутацію Хаді Ростамі, а також надати йому справедливий повторний розгляд справи без застосування тілесних покарань. Влада також повинна негайно надати ув’язненому спеціалізовану фізичну і психічну допомогу, якої він потребує, за межами в’язниці»

Протягом останніх місяців співробітники в’язниці, розвідки і прокуратури у в’язниці Урмії неодноразово викликали Хаді Ростамі, звинувачуючи його в тому, що він привернув увагу засобів масової інформації до справ ув’язнених, яким загрожує ампутація, і погрожуючи, що його вирок про ампутацію виконають найближчим часом. Усе це серйозно позначилося на його психічному здоров’ї, що призвело до двох спроб самогубства. Останнього разу він проковтнув уламки розбитого скла 18 січня 2021 року.

Згідно з даними, які Amnesty International отримала з інформованого джерела, Хаді досі відчуває сильний біль, продовжує страждати від внутрішньої кровотечі і блювоти кров’ю, тому що в його травній системі досі є уламки битого скла. Тюремні і прокурорські органи відмовляються дозволити його переведення до медичного закладу за межами в’язниці для отримання спеціалізованої допомоги, якої він потребує. Незважаючи на наміри нашкодити собі й наявність суїцидальних думок, Хаді також не надали жодної психіатричної допомоги.

Медичні послуги, наявні в тюремних клініках Ірану, обмежуються основними видами допомоги,як-от вимірювання кров’яного тиску, введення ін’єкцій, внутрішньовенне введення рідин і призначення ліків. Ув’язнені, які потребують подальшого лікування, повинні бути переведені до медичних установ за межами в’язниці, щоб отримати допомогу.

«Ми закликаємо іранську владу негайно припинити шокуючі акти жорстокості й каліцтв і поводитися з усіма ув’язненими з людською гідністю. Міжнародна спільнота має терміново вдатися до тиску на владу, щоб вони поважали права людини й утримувалися від виконання вироків про ампутацію Хаді Ростамі та іншим ув’язненим із тюрми Урмії. Світ повинен рішуче засудити застосування іранською владою тілесних покарань», – заявила Діана Ельтахаві.

Додаткова інформація

У вересні 2020 року Amnesty International попередила, що Верховний суд Ірану залишив чинними вироки про ампутацію чотирьом чоловікам, включно з Хаді Ростамі, якого визнали винним у грабежі після несправедливих судових розглядів. У грудні 2020 року організація опублікувала інформацію про те, що прокуратура й тюремна влада готуються привезти гільйотину до в’язниці Урмії для виконання вироків про ампутацію шістьом особам, але цього, схоже, досі не сталося. Шість чоловік, що піддаються ризику, – це Хаді Ростами, Мехді Шарфиан, Мехді Шахиванд, Касра Карами, Шахаб Теймури Айен і Мехрдад Теймури Айен.

Жорстокі й нелюдські покарання, як-от удари батогом та ампутація кінцівок, – це тортури, що є злочином за міжнародним правом і заборонені статтею 7 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (МПГПП), державою-учасницею якого є Іран.

Згідно з інформацією Центру Абдоррахмана Боруманда, із 2000 по 2020 рік іранська влада ампутувала пальці рук та/або ніг щонайменше 129 осіб. Це означає, що в середньому влада ампутувала пальці рук та/або ніг принаймні одній людині кожні два місяці.