16 вересня 2020
Влада Словаччини повинна відхилити драконівський закон, який передбачає нові бар’єри для отримання послуги переривання вагітності й може поставити під загрозу здоров’я і благополуччя жінок і дівчаток, заявила Amnesty International напередодні початку парламентського пленарного засідання, на якому буде обговорюватися згаданий законопроєкт.
Якщо цей закон буде прийнятий, він створить додаткові бар’єри для жінок і дівчаток, які бажають перевати вагітність, подвоїть непотрібні періоди очікування, введе нові вимоги до медичного дозволу на аборт за станом здоров’я і змусить їх вказувати причини звернення за медичною допомогою.
«Сьогодні активіст(к)и руху за права жінок по всій Словаччині виступлять проти закону, який поставить під загрозу їхні здоров’я і благополуччя, а також обмежить їхнє право на приватність і сприятиме подальшій стигматизації», – зазначила Моніка Коста-Ріба, старша активістка Amnesty International з прав жінок у Європі.
«Нав’язування обтяжливих вимог, затримок і нових рівнів медичного дозволу завдасть шкоди правам жінок на тілесну автономію, недоторканність приватного життя й гідність».
Законопроєкт передбачає подовження обов’язкового періоду очікування з 48 до 96 годин, перш ніж жінка зможе зробити аборт за запитом; новий рівень вимог до медичного дозволу на аборт за станом здоров’я, а також обов’язок жінки вказати причини звернення за абортом й розкрити іншу особисту інформацію. Потім ці дані будуть передаватися до Національного інформаційного центру охорони здоров’я.
Законопроєкт також спрямований на обмеження інформації про послуги з абортів, яку медичні працівники/-ці можуть надавати публічно, забороняючи так звану «рекламу» абортів. Це обмежить можливості лікарів/-ок надавати жінкам науково обґрунтовану інформацію щодо переривання вагітності і про те, де можна отримати доступ до цієї медпослуги.
«Заходи, що передбачені цим регресивним законопроектом, мають суто політичний характер і не тільки не передбачають чіткої медичної мети, але й суперечать рекомендаціям щодо найкращих медичних практик», – наголосила Моніка Коста Ріба.
«Законодавці повинні відхилити цей шкідливий законопроєкт і натомість працювати над усуненням існуючих бар’єрів для доступу до безпечних абортів, а також гарантувати захист права кожної людини самостійно приймати рішення про свої тіло й репродуктивне життя».
Додаткова інформація
Законопроєкт, внесений у листопаді 2019 року, який намагався змусити людей, що бажають зробити аборт, переглянути ультразвукове сканування ембріона або плоду, був остаточно відхилений парламентом. Спроби обмежити доступ до безпечних абортів тривали і у 2020 році, коли було сформовано новий уряд та парламент.
Згаданий законопроєкт був прийнятий в першому читанні в липні і винесений на обговорення та голосування під час пленарного засідання, що розпочнеться 16 вересня.
Більше 100 організацій, включно з Amnesty International, направили лист всім членам/-киням парламенту Словаччини з проханням виступити проти цього законопроекту.
Аборти дозволені в Словаччині протягом перших 12-х тижнів вагітності. Однак за останні кілька років у країні були прийняті закони, покликані зробити доступ до своєчасних, безпечних і легальних послуг із переривання вагітності більш обтяжливим.