1 грудня 2020
• Facebook причетний до загальнонаціональної цензури контенту
• У В’єтнамі затримано рекордну кількість в’язнів совісті, 40% із них перебувають за ґратами через використання соціальних мереж
• Спонсоровані державою репресії набувають загрозливих масштабів на Facebook і YouTube
Facebook і YouTube дозволяють в’єтнамській владі перетворювати себе на інструменти цензури й переслідування населення, що є тривожною ознакою того, як ці компанії можуть працювати в репресивних країнах, – ідеться в новій доповіді Amnesty International.
Доповідь ««Дайте нам дихати!»: цензура та криміналізація онлайн-вираження думок у В’єтнамі» документує систематичні репресії, включно з «геоблокуванням» контенту, що ніби критикує владу, у той час як групи, пов’язані з урядом, розгортають кампанії на цих платформах, щоб змусити звичайних користувачів/-ок замовкнути й боятися.
Доповідь ґрунтується на десятках інтерв’ю з правозахисниками/-цями та активіст(к)ами, у тому числі колишніми в’язнями совісті, адвокат(к)ами, журналіст(к)ами та письменниками/-ці, а також на інформації, наданій Facebook і Google. У ній також ідеться, що В’єтнам наразі тримає за ґратами 170 в’язнів совісті, із яких 69 – виключно за діяльність у соціальних мережах. Це свідчить про значне збільшення кількості в’язнів совісті, порівняно з даними Amnesty International за 2018 рік.
«Протягом останніх десяти років право на свободу вираження поглядів процвітало у В’єтнамі на Facebook і YouTube. Однак зовсім нещодавно влада почала сприймати мирне вираження думок онлайн як екзистенціальну загрозу режиму», – сказав Мін Ю Ха, заступник регіонального директора Amnesty International із кампаній.
«Сьогодні ці платформи стали мисливськими угіддями для цензорів, військових кібервійськ і спонсорованих державою тролів. Самі платформи не просто дозволяють цьому ставатися – вони все більше перетворюються на співучасниць».
2018 році доходи Facebook від В’єтнаму наблизилися до 1 мільярда доларів США – майже третина всіх доходів від Південно-Східної Азії. Google, що володіє YouTube, заробила у В’єтнамі за той же період 475 мільйонів доларів, переважно за рахунок реклами на YouTube. Розмір цих прибутків підкреслює важливість збереження доступу до в’єтнамського ринку для Facebook і Google.
«Facebook, безумовно, найбільш популярна і прибуткова платформа у В’єтнамі. Але бізнес повинен поважати права людини, де б вони не працювали, і В’єтнам не є винятком. Компанія могла б зробити набагато більше, щоб протистояти жахливим репресіям у В’єтнамі», – наголосив Мін Ю Ха. «Для мільйонів в’єтнамських користувачів/-ок Facebook був великою надією на допомогу в побудові вільного і відкритого суспільства, – і він усе ще має силу таким бути».
«Замість того, щоб намагатися озброїти ці платформи, в’єтнамська влада повинна припинити карати людей просто за здійснення їхнього права на свободу вираження думок. Кожна людина у В’єтнамі, незалежно від політичних поглядів, має право брати участь у громадському житті – як в інтернеті, так і поза ним».
Facebook і YouTube усе більше поступаються в’єтнамському тиску
У квітні 2020 року Facebook оголосила, що погодилася «значно збільшити» відповідність запитам в’єтнамського уряду щодо цензурування «антидержавницьких» постів. У соцмережі виправдовували цю зміну політики, стверджуючи, що в’єтнамська влада навмисно уповільнює трафік на платформі як застереження.
Минулого місяця в останньому звіті про прозорість Facebook – першому з того моменту, як платформа розкрив свою політику більш суворого дотримання вимог цензури в’єтнамської влади, – компанія повідомила про 983%-ве збільшення обмежень контенту, базуючись на місцевому законодавстві, із 77 до 834 у порівнянні з попереднім звітним періодом.
Тим часом, YouTube постійно отримував похвалу з боку в’єтнамських цензорів за відносно високий рівень дотримання обмежувальних вимог.
Державні ЗМІ повідомили, що міністр інформації Нгуєн Мань Хунг заявив у жовтні, що дотримання вимог про видалення «поганої інформації, пропаганди проти партії і держави» було вищим, ніж будь-коли, а Facebook і Google виконали 95% і 90% запитів щодо цензури відповідно.
Контент зникає в міру того, як платформи поступаються репресивним законам
Ґрунтуючись на десятках свідчень і доказах, доповідь Amnesty International показує, як на практиці діє зростаюча цензура контенту на Facebook і YouTube у В’єтнамі.
У деяких випадках користувачі/-ки бачать, що їхній вміст цензурується відповідно до розпливчастих місцевих законів, що включають такі злочини, як«зловживання демократичними свободами» відповідно до Кримінального кодексу країни. Amnesty International вважає ці закони несумісними із зобов’язаннями В’єтнаму щодо міжнародного права прав людини. Тоді Facebook «геоблокадує» вміст, тобто робить його невидимим для всіх, хто користується платформою у В’єтнамі.
Нгуєн Ван Транг, продемократичний активіст, який наразі шукає притулку в Таїланді, розповів Amnesty International, як у травні 2020 року Facebook повідомив йому, що один із його постів обмежили через «місцеві правові обмеження». Із того часу Facebook блокував кожен фрагмент контенту з іменами високопоставлених членів Комуністичної партії, який він намагався опублікувати.
«Я втратив віру у Facebook, тому більше не публікую багато дописів», – сказав Нгуєн Ван Транг в Інтерв’ю Amnesty International. «Уявіть собі, що ви витратили роки на розвиток свого блогу у Facebook, розповідаючи про демократію, але потім одним легким рухом Facebook просто стирає всі ваші зусилля».
Нгуєн Ван Транг стикнувся з подібними обмеженнями на YouTube, який, на відміну від Facebook, дав йому можливість їх оскаржити. Деякі запити були успішні, інші – ні, без будь-яких пояснень із боку YouTube.
Контент видаляють без будь-якого інформування
Чіонг Чау Хуу Дань-– відомий позаштатний журналіст із 150 000 підписниками і верифікованим аккаунтом на Facebook. Він розповів Amnesty International, що в період тз 26 березня по 8 травня 2020 року опублікував сотні матеріалів про заборону експорту рису й гучний випадок смертної кари Хо Дуй Хая. У червні він зрозумів, що всі ці пости зникли без будь-якого попередження з боку Facebook.
Amnesty International чула подібні історіх від інших користувачів/-ок Facebook, особливо коли вони намагалися опублікувати дописи про гучну земельний спір у селі Донг Там, де місцеві виступили проти військової телекомунікаційної компанії Viettel. Кульмінацією суперечки стала конфронтація між селян(к)ами й силами безпеки в січні 2020 року, у результаті якої убили сільського лідера і троє поліцейських.
Після того, як Facebook оголосив про свою нову політику у квітні 2020 року, активіст(к)и з захисту прав на землю Трін Ба Фуонг і Трін Ба Ту повідомили, що всю інформацію про інцидент в Донгтамі, якою вони поділилися, вилучили з їхніх сторінок без жодного повідомлення.
24 червня 2020 року їх обох заарештували і звинуватили у «виготовленні, зберіганні, поширенні інформації, документів і предметів, спрямованих проти Соціалістичної Республіки В’єтнам» відповідно до статті 117 Кримінального кодексу після того, як вони детально висвітлювали інцидент у Донгтамі. Наразі вони перебувають під вартою. Їх акаунти у Facebook зникли після арешту за невідомих обставин. Amnesty International вважає Трін Ба Фуонга і Трін Ба Ту в’язнями совісті.
Людей саджають до в’язниці, переслідують і нападають на них за використання соціальних мереж
Хвиля репресій в’єтнамської влади часто призводить до переслідування, залякування, судового переслідування й тюремного ув’язнення людей за використання соціальних мереж.
Наразі у В’єтнамі є 170 в’язнів совісті, що є найвищим показником, який коли-небудь реєструвала Amnesty International. Майже 40% були ув’язнені через їх мирну діяльність у соціальних мережах.