12 вересня 2020
Сьогодні вранці в Ірані стратили чемпіона з боротьби Навіда Афкарі. Про це не повідомили ані його самого, ані рідних, ані адвоката. Сама страта стала наслідком вкрай несправедливого судового розгляду. Amnesty International закликає вжити заходів на міжнародному рівні у зв’язку з цією жахливою подією.
Навід Афкарі був молодою людиною з обнадійливим майбутнім. Виконання смертного вироку з повною зневагою до основних принципів правосуддя ще раз демонструє жорстокість смертної кари. Ряд суддів у різних судах використовували примусові «зізнання», отримані під тортурами, щоб засудити його, і послідовно не розслідували його скарги на тортури
Діана Ельтахаві, заступниця регіонального директора Amnesty International у регіоні Близького Сходу та Північної Африки
Перед таємною стратою 27-річний Навід Афкарі постраждав від шокуючого переліку порушень прав людини і злочинів, включно з насильницьким зникненням, тортурами та інші види жорстокого поводження, що призводять до примусових «зізнань», і відмовою в доступі до адвоката та інших гарантій справедливого судового розгляду.
«Цей молодий чоловік відчайдушно шукав допомоги в суді, щоб добитися справедливого суду й довести свою невинуватість. Записи його голосу, що просочилися і звучали в суді, свідчать, як його прохання до суддів розслідувати скарги на тортури й залучити іншого затриманого, який був свідком цих тортур, до дачі свідчень були незаконно і жорстоко проігноровані», – зазначила Діана Ельтахаві.
Перед стратою Навіда стало відомо про ще один аудіозапис із в’язниці, у якому він сказав: «Якщо мене стратять, я хочу, щоб ви знали, що була страчена невинна людина, яка намагалася й боролася з усіх сил, щоб її почули».
«Враховуючи безкарність, яка панує в Ірані, ми наполегливо закликаємо міжнародну спільноту, включно з органами ООН із прав людини й державами-членкинями ЄС, вжити рішучих заходів шляхом державного і приватного втручання», – заявила Діана Ельтахаві.
«Неодноразове застосування іранською владою смертної кари надало їм ганебний статус одного з найбільш «плодовитих» катів у світі. Смертній карі немає виправдання. Це найжорстокіший, нелюдський і принизливий для гідності вид покарання, і ми рішуче закликаємо іранську владу скасувати його».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідження смертних вироків у світі протягом 2019 року