Українських військовополонених «засудили» до ув’язнення після фіктивних судів на окупованих Росією територіях

Сьогодні Слідчий комітет Росії заявив про те, що троє українських військовополонених, включно з правозахисником Максимом Буткевичем, були «засуджені» за воєнні злочини «верховними судами» в окупованих Росією Луганську та Донецьку до тривалих термінів ув’язнення. У відпові на це заступник директора Amnesty International у справах Східної Європи та Центральної Азії Денис Кривошеєв заявив:

«Так звані обвинувальні вироки Максиму Буткевичу, Віктору Погожею та Владиславу Шелю, винесені в результаті цих фіктивних судових процесів, мають бути визнані недійсними.

Передаючи «правосуддя» у таких справах як імовірні військові злочини, невизнаній судовій системі на окупованих Росією територіях України, Росія сама порушує міжнародне гуманітарне право, відмовляючи українським військовополоненим у їхньому основоположному праві на справедливий судовий розгляд. Умисне позбавлення військовополоненого права на справедливий і регулярний судовий розгляд є воєнним злочином.

Цілком очевидно, що ці показові судові процеси є нічим іншим як актом безжальної розправи над українськими військовополоненими. Росія повинна повністю поважати права українських військовополонених і припинити подібні фіктивні судові процеси та інші подібні порушення».

Передумови

10 березня Слідчий комітет Росії, державний орган, відповідальний за розслідування тяжких злочинів, оголосив, що троє українських військовополонених, Віктор Погозей, Максим Буткевич і Владислав Шель, були визнані винними у скоєнні воєнних злочинів відповідно до Кримінального кодексу Росії.

Віктор Погозей, Максим Буткевич і Владислав Шель були засуджені до 8,5; 13 і 18,5 років позбавлення волі відповідно. Слідчий комітет Росії стверджував, що, будучи військовослужбовцями Збройних сил України, вони діяли з порушенням Женевських конвенцій, навмисно обстрілюючи цивільних осіб, а в деяких випадках завдаючи їм поранень.

Максим Буткевич, відомий український журналіст і видатний правозахисник, пішов добровольцем до Збройних сил України в березні 2022 року. У липні 2022 року в проросійських соціальних мережах з’явилося відео, у якому він розповідає на камеру про те, як він та його підрозділ потрапили в полон. Віктор Погозей та Владислав Шель також перебувають у російському полоні з 2022 року.

Зухвало порушуючи права українських військовополонених на справедливий судовий розгляд, у липні 2022 року Олександр Бастрикін, голова Слідчого комітету Росії, оголосив, що російська влада порушила понад 1300 кримінальних справ проти сотень громадян України, з яких щонайменше 220 підозрюються у скоєнні «злочинів проти миру та безпеки людства», і додав, що 92 українським військовослужбовцям вже висунуто звинувачення. Це сталося після того, як у червні сепаратистський «суд» в окупованому Росією Донецьку виніс смертний вирок двом захопленим громадянам Великої Британії та одному громадянину Марокко (які пізніше були звільнені в рамках обміну полоненими між Україною та Росією).