Тиск на свободу слова в Україні: редакція видання Texty зіткнулася з масовою хвилею погроз і ненависті

Also available in English.

Amnesty International в Україні стоїть пліч-о-пліч з українськими журналіст(к)ами, які категорично засуджують хвилю ненависті, погроз і тиску на незалежне українське видання «Тексти» (Texty.org.ua) після публікації аналітичного дослідження про політичне, медійне та експертне середовище в США, яке впливає на прийняття рішень щодо подальшої підтримки України в російсько-українській війні.

Вероніка Вельч, директорка Amnesty International в Україні, зазначила: «Texty – одна з найперших і найдостовірніших платформ для журналістики даних в Україні. Уся медійна спільнота України висловила свою солідарність, і тепер настав час світовій спільноті сказати «ні» придушенню свободи слова. Texty опублікували детальне дослідження, засноване на відкритих джерелах, що демонструє, які наслідки для інфорімаційного простору в США мають російські вплив та дезінформація. У результаті, вони самі стали об’єктом погроз і ненависті, які провокуються й поширюються в соціальних мережах. Ми виступаємо проти будь-яких утисків свободи слова і вимагаємо справедливості».

У дослідженні «Американські гойдалки: від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні», журналіст(к)и не заперечували свободу вираження поглядів у Сполучених Штатах чи деінде. Видання лише вказувало на опір окремих організацій та осіб підтримці України, зазначаючи, що багато їхніх аргументів збігаються з російськими пропагандистськими наративами щодо України.

Після публікації дослідження Texty зіткнулися з масовою хвилею погроз, тиску та ненависті. Українські журналіст(к)и та медійні організації, учасники/ці Медіаруху, заявляють, що весь інтенсивний тиск на українські аналітичні медіа походить від представників/ць та прихильників/ць Республіканської партії США, що мають захищати свободу слова як фундаментальну складову демократії та бути орієнтиром для інших країн.

Так, наприклад, директор Інституту Рона Пола Деніел МакАдамс заявив, що Texty «фінансуються урядом США» (видання не отримує фінансування безпосередньо з американського бюджету, лише через агентства допомоги, які мають власну незалежну фінансову політику) і «ненавидять американських громадян»; конгресвумен Марджорі Тейлор Грін заявила, що за публікацією незалежного ЗМІ стоїть президент України Володимир Зеленський, і назвала матеріал «списком ворогів»; сенатор Дж. Д. Венс і конгресмен Метт Гейтс звернулися до Комітету з питань асигнувань Палати представників Конгресу США із закликом припинити підтримку Texty.org.ua, що є прямим тиском на свободу слова та незалежні ЗМІ, 11 червня комітет ухвалив відповідну резолюцію; Ілон Маск закликав позбавити видання будь-якої донорської підтримки та закликав внести Texty до переліку терористичних організацій.

Тисячі коментарів, що містять погрози, включно з фізичним насильством, на адресу редакції Texty, поширюються в соціальних мережах.

Українські медійні організації нагадують, що якщо хтось не згоден із журналістським контентом, має право висловити свою точку зору, але не може вдаватися до фінансового тиску чи насильства або виступати за внесення журналістів/ок до списку терористів.

Разом із українською медіа-спільнотою Медіарух, Amnesty International Україна звертається до Конгресу та Сенату США з закликами:

  1. Припинити тиск на Texty.org.ua і не використовувати українські ЗМІ для внутрішньоамериканської політичної конкуренції напередодні майбутніх виборів у США.
  2. Продемонструвати справжню підтримку принципів свободи слова та готовність захищати незалежні ЗМІ, скасовуючи рішення, які можуть обмежити свободу вираження поглядів незалежної української преси.
  3. Провести власне розслідування та визначити, чи свідчать факти, викладені в публікації Texty.org.ua, про поширення наративів, що перегукуються з агресивною кремлівською пропагандою в США.

Додаткова інформація