23 червня 2020
• Amnesty International фіксує насильство з боку поліції по всій країні з 26 травня
• Проаналізовано майже 500 відео та фотографій інцидентів
• 125 інцидентів у 40 штатах свідчать про те, що поліція застосовувала силу до мирних протестувальників/-ць, журналістів/-ок і випадкових перехожих
• Нова кампанія закликає до широкомасштабної реформи поліції
Поліцейські сили по всій території США здійснили широкомасштабні і кричущі порушення прав людини щодо учасників/-ць протестів, яки виступили проти незаконних вбивств чорношкірих людей та закликали до реформи поліції, – про це заявила сьогодні Amnesty International. Організація також оприлюднила інтерактивну мапу інцидентів поліцейського насильства й нову кампанію, яка закликає до системних змін діяльності поліцейських.
Amnesty International задокументувала 125 окремих прикладів поліцейського насильства щодо протестувальників/-ць у 40 штатах і окрузі Колумбія в період із 26 травня по 5 червня 2020 року, коли сотні тисяч людей у США та інших країнах протестували проти расизму й поліцейського насильства і вимагали, щоб життя чорношкірих людей були захищені. Аналіз показує, що співробітники/-ці правоохоронних органів щодня порушують права людини на вулицях замість того, щоб виконувати свої зобов’язання щодо поваги та сприяння праву людей на мирний протест.
Це незаконне застосування сили включало побиття, зловживання сльозогінним газом і перцевим балончиком, а також неналежне використання менш смертоносних снарядів, таких як губчасті набої (гранати) і гумові кулі. Ці зловживання здійснювала ціла низка сил безпеки з державних і місцевих відділків поліції, федеральних агентств і Національної гвардії.
«Висновки аналізу чіткі: коли активіст(к)и та прихильники/-ці руху Black Lives Matter вийшли на вулиці міст і селищ по всій території США, щоб мирно вимагати покласти край системному расизму й поліцейському насильству, вони переважно стикнулися з воєнізованою відповіддю і ще більшим поліцейським насильством», – зазначив Брайан Кастнер, старший кризовий радник із озброєнь і військових операцій Amnesty International.
«Час, коли ми накладали пластирі і виправдовуватися за кілька «паршивих овець» минув. Зараз нам потрібна системна, фундаментальна реформа американської поліції, яка покладе край надмірному застосуванню поліцією сили й позасудових страт чорношкірих людей. Громади не повинні жити в страху, що їм заподіють шкоду ті самі офіцери, які поклялися захищати їх. Офіцери, відповідальні за застосування надмірної сили й незаконні вбивства, завжди повинні бути притягнуті до відповідальності».
Розслідування протестів у США за допомогою відкритих джерел
Щоб оцінити ці інциденти, Лабораторія кризових доказів Amnesty International зібрала майже 500 відео та фотографій протестів із соціальних мереж.
Цей контент потім перевірила (зокрема, установила локації фото і відео матеріалів) та проаналізувала дослідницька команда, що має досвід роботи зі зброєю, поліцейською тактикою і міжнародними та американськими законами, що регулюють застосування сили.
У деяких випадках дослідники/-ці також мали змогу опитати постраждалих і підтвердити поведінку поліції в місцевих відділках поліції.
Поліцейське насильство в десятках Штатів
Як показує мапа, аналіз Amnesty International засвідчив запаморочливий масив порушень із боку поліцейських сил по всій країні, у тому числі у 80% штатів США.
30 травня спільний патруль поліції Міннеаполіса і Національної гвардії Міннесоти незаконно застосував вироблені у США 37/40-міліметрові ударні снаряди по людях, що мирно стояли на ґанках своїх будинків. Побачивши, що люди записують події на свої мобільні, силовики наказали їм зайти до будинків, а перш ніж стріляти крикнули «підпаліть їх».
1 червня співробітники Служби безпеки різних федеральних відомств, включно з поліцією національного парку і бюро в’язниць, а також персоналом Національної гвардії округу Колумбія вчинили ряд порушень прав людини щодо протестувальників/-ць на площі Лафайєт у Вашингтоні, округ Колумбія. Вони використовували щити для розгону протестувальників/-ць і представників/-ць ЗМІ, зловживали різними засобами контролю натовпу і кидали виготовлені в США гранати Stinger Ball, які містять перцевий спрей і вибухають із ефектом світло-шумової гранати, розкидаючи гумові гранули на всі боки. Напад, який передував фотосесії президента Трампа перед сусідньою церквою, широко висвітлювали засоби масової інформації, включно з відеотрансляцією Washington Post, для яких Amnesty International надала аналіз зброї й тактики.
Також 1 червня в центральному районі Філадельфії поліція штату і міста застосувала велику кількість сльозогінного газу й перцевого спрею, щоб прибрати десятки мирних протестувальників/-ць із автостради Вайн-стріт. Одна з постраждалих учасниць протесту, Ліззі Хорн, студентка, яка вивчає Талмуд, розповіла Amnesty International:
«Ні з того ні з сього вони почали пускати в натовп перцевий газ. На роздільній смузі був один офіцер, який теж розпилював. Тоді вони почали застосовувати сльозогінний газ. Хтось, хто був прямо попереду – кого вдарила каністра зі сльозогінним газом, по голові – почав бігти назад. І ми намагалися допомогти йому, промивали йому очі, а потім він просто втратив свідомість і в нього почався припадок. Він досить швидко прийшов до тями. Коли ми нарешті підняли його й почали прибирати з дороги, вони почали пускати ще більше сльозогінного газу; ось тоді люди почали по-справжньому боятися. Ми стояли біля великого паркану, через який людям доводилося перестрибувати, піднімаючись на крутий пагорб. Паркан був футів шести висотою [близько 1,8 м]. Люди почали підіймати руки вгору, але поліцейські не вгамовувалися. Це була банка за банкою, за банкою. Ми були поміщені в газ. У нас сильно ішла слина й ми нестримно кашляли.
А потім з іншого боку паркану з’явилися копи і почали пускати газ звідти. Після цього поліція почала підніматися на пагорб і… вони билилюдей. Вони тягнули людей вниз по схилу пагорба і змушували їх опуститися на коліна, шикуючи їх на колінах посередині шосе з руками у стяжках, стягували їх маски, розпорошуючи газ знову».
Порушення не обмежувалися лише найбільшими містами. Місцева поліція неналежним чином застосувала сльозогінний газ проти мирних демонстрацій у Луїсвіллі, штат Кентуккі; Мерфрісборо, штат Теннессі; Су-Фолс, штат Південна Дакота; і Альбукерке, штат Нью-Мексико, серед інших міст і селищ. А у Форт-Уейні, штат Індіана, 30 травня місцевий журналіст втратив око, коли поліція вистрілила йому в обличчя гранатою зі сльозогінним газом.
Правовий аналіз застосування сили
Надмірне застосування сили проти мирних демонстранцій порушує як Конституцію США, так і міжнародне право в галузі прав людини. Правоохоронні органи на всіх рівнях несуть відповідальність за повагу, захист і сприяння мирним зібранням.
У той час як більшість протестувальників/-ць поводилися мирно, деякі з них застосували насильство. Однак у багатьох випадках замість того, щоб реагувати на окремі порушення, сили безпеки застосовували непропорційну і невибіркову силу проти всієї демонстрації.
Сили безпеки можуть вдаватися до застосування сили на публічних зібраннях тільки тоді, коли це абсолютно необхідно і пропорційно для досягнення законної правоохоронної мети, у відповідь на серйозне насильство, що загрожує життю або правам інших осіб. Навіть у цьому випадку влада повинно чітко розрізняти мирних демонстрантів/-ок або випадкових перехожих і людину, яка активно бере участь у насильстві. Насильницькі дії окремих осіб ніколи не виправдовують непропорційного застосування сили проти мирних демонстрантів/-ок у цілому, і застосування сили виправдано тільки до тих пір, поки не буде усунена безпосередня загроза насильства щодо інших.
Будь-які обмеження публічних зібрань, включно з застосуванням сили проти демонстрантів/-ок, не повинні бути дискримінаційними за ознакою раси, етнічної приналежності, політичної ідеології або іншої соціальної групи.
Терміново необхідна реформа поліції
У постанові за 16 червня президент Трамп закликав заохочувати обмеження використання удушливих прийомів, подібних до тих, які вбили Джорджа Флойда в Міннеаполісі минулого місяця, а також до створення національної бази даних щодо підозр у застосуванні надмірної сили з боку поліції.
Деякі поліцейські сили штатів і міст також провели часткові реформи на місцевому рівні після початку протестів, як-от припинення використання деяких видів зброї для боротьби з натовпом, таких як сльозогінний газ. У Міннеаполісі більшість членів міської ради зобов’язалися розформувати поліцію й замінити її більш ефективними установами громадської безпеки.
Amnesty International вимагає реальних і довгострокових реформ американської поліції в усіх напрямках. Зокрема:
• Припинити позасудові страти чорношкірих людей поліцією і притягнути винних до відповідальності шляхом проведення незалежних, неупереджених розслідувань, які призведуть до відшкодування шкоди жертвам і постраждалим;
• Забезпечити право на мирний протест проти поліцейського насильства без загрози того, що учасники/-ці протестів, журналіст(к)и або випадкові перехожі стануть мішенню подальшого поліцейського насильства;
• Прийняти федеральне законодавство, включно з PEACE Act, а також законами штатів, що обмежують застосування поліцією сили лишу у випадках крайньої необхідності;
• Покінчити з доктриною «умовного імунітету», яка дозволяє поліції уникати юридичної відповідальності за порушення закону;
• Прийняти федеральне законодавство про демілітаризацію поліцейських сил.
«Реальна, системна й довготривала реформа поліції необхідна на всіх рівнях для забезпечення безпеки для людей по всій країні, щоб вільно і мирно висловлювати свою думку, не стикаючись із реальною загрозою заподіяння шкоди з боку тих самих офіцерів, які повинні їх захищати. Це конституційне право, яке відображено в міжнародному праві прав людини; відмова в цьому праві через фізичне насильство, сльозогінний газ і перцеві балончики – ознака репресій», – наголосив Брайан Гріффі, дослідник і радник Amnesty International у США.