5 листопада 2020
Спеціалізована прокуратура в Гаазі винесла обвинувальний висновок проти Президента Косово Хашима Тачі і дев’яти інших командирів Армії визволення Косово (АВК) за підозрою у відповідальності за воєнні злочини і злочини проти людяності. У зв’язку з цим дослідниця Amnesty International у Балканському регіоні Олена Сезар заявила:
«Обвинувальний акт дає надію тисячам псотраждалих від косовської війни, які більше двох десятиліть чекали на правду про жахливі злочини, скоєні проти них і їхніх близьких. Звинувачення свідчать, що високопоставлені чиновники таки не вище законів.
Докази воєнних злочинів, скоєних командуванням АВК, включно з триваючими переслідуваннями сербів, ромів і політичних опонентів серед косовських албанців, виглядають переконливими. Деякі з цих доказів свідчать про причетність до торгівлі органами, викрадень, жорстокого поводження з затриманими та сексуального насильства.
Той факт, що знадобилося майже 10 років, щоб принаймні хтось із будь-підозрюваних постав перед судом, сприяє культурі безкарності за воєнні злочини, вчинені під час війни в Косово (1998-2000 роки). Цей обвинувальний висновок дає надію на те, що будь-які спроби перешкодити правосуддю, встановленню істини і відшкодуванню збиткі не лишаться безкарними і що постраждалі та рідні зниклих безвісти нарешті побачать, як імовірні відповідальні постануть перед судом».
Додаткова інформація
Після затвердження обвинувального висновку президент Тачі негайно подав у відставку.
Обвинувальний висновок передбачає звинувачення у воєнних злочинах і злочинах проти людяності, включно з кримінальною відповідальністю за майже 100 вбивств серед сербів, ромів, а також осіб косовської албанської національності, зокрема, політичних опонентів.
Косівські спеціальні палати і Спеціалізована прокуратура (SPO) були створені 2015 року після доповіді цільової групи ЄС, у якій було надано докази системних воєнних злочинів, скоєних командуванням АВК, включно з «кампанією переслідувань» сербів, ромів і косовських албанців під час збройного конфлікту 1998-2000 років.
У доповіді Ради Європи за 2011 рік високопоставлені лідери АВК, включно з президентом Тачі, звинувачувались у причетності до викрадень, тортур і позасудових страт.