8 квітня 2020
З огляду на складну ситуацію з поширенням COVID-19 в Україні та світі, а також той незадовільний стан, у якому перебувають заклади пенітенціарної системи України, влада має розробити правові механізми звільнення частини ув’язнених, аби не допустити неконтрольованого поширення епідемії у в’язницях та СІЗО.
Як відповідь на виклики пов’язані з COVID-19, влада має терміново розробити правовий механізм, який дозволить змінити форму відповідальності для окремих категорій людей, що перебувають у в’язницях і знаходяться у групі ризику за станом здоров’я
Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні
«Велика кількість людей зараз тримаються під вартою у СІЗО через дрібні порушення в очікуванні судових засідань. Однак утримання під вартою в СІЗО – це крайній і часто не обов’язковий захід. Існують і мають частіше застосовуватись на практиці альтернативні форми запобіжних заходів, зокрема щодо людей, які не несуть суспільної загрози. Ми закликаємо українську владу розробити механізми які дозволять частіше застосовувати альтернативні форми запобіжних заходів, а суди – застосовувати запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою у СІЗО тільки у випадках крайньої необхідності.
Також, як відповідь на виклики пов’язані з COVID-19, влада має терміново розробити правовий механізм, який дозволить змінити форму відповідальності для окремих категорій людей, що перебувають у в’язницях та невідкладно визначити категорії засуджених, які можуть бути звільнені. Зокрема, до цих категорій мають належати ті люди, які входять до групи ризику за станом здоров’я та не становлять суспільної загрози. Влада має здійснити рішучі та термінові кроки, аби захистити здоров’я ув’язнених та не допустити поширення епідемії”, – зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна.
«Окрім того, для тих, хто залишиться в ув’язненні, як і для персоналу установ, необхідно забезпечити наявність медпрацівників, доступність обладнання та всіх необхідних ресурсів для діагностики, лікування та профілактики зараження. Важливо пам’ятати, що ув’язнені мають право на доступ до тих же стандартів надання медичної допомоги, які доступні всьому суспільству», – додала Оксана Покальчук.