Ізраїльські сили продемонстрували шокуючу зневагу до життя палестинського цивільного населення, завдавши ряд авіаударів по житлових будинках, що в деяких випадках призвело до загибелі цілих сімей, включно з дітьми, а також до руйнування цивільного майна. На думку Amnesty International, ці атаки можуть бути прирівняні до військових злочинів або злочинів проти людяності.
Організація задокументувала чотири смертоносні атаки Ізраїлю на житлові будинки без попереднього попередження й закликає Міжнародний кримінальний суд (МКС) терміново розслідувати ці напади. Число загиблих у Газі продовжує зростати: щонайменше 198 палестинців/ок загинули, зокрема 58 дітей, і більше 1220 отримали поранення. Десятеро людей в Ізраїлі, зокрема двоє дітей, були вбиті, і щонайменше 27 поранені в результаті нападів із палестинської сторони.
«Виникає жахлива тенденція, коли Ізраїль завдає авіаудари в Газі по житлових будинках – у деяких випадках цілі сім’ї були поховані під уламками, коли впали будівлі, у яких вони жили. У випадках, описаних нижче, цивільні не отримали жодного попередження й не мали змоги втекти. Відповідно до Міжнародного гуманітарного права всі сторони повинні чітко відрізняти військові цілі й цивільні об’єкти і направляти свої удари тільки на військові об’єкти. При здійсненні нападів сторони повинні вживати всіх можливих запобіжних заходів, щоб звести до мінімуму шкоду для цивільного населення», – наголосив Салех Хігазі, заступник директора Amnesty International в регіоні Близького Сходу і Північної Африки.
«Хоча ізраїльські військові не дали жодних пояснень щодо того, які військові цілі вони переслідували в ході цих нападів, важко уявити, як бомбардування житлових будівель, повних сімей цивільних осіб, без попередження можуть вважатися співмірними відповідно до Міжнародного гуманітарного права. Неможливо використовувати великогабаритні вибухові речовини, такі як авіаційні бомби, радіус вибуху яких становить багато сотень метрів, у населених районах, не передбачаючи великих жертв серед цивільного населення.
Здійснюючи ці смертоносні напади на будинки сімей без попередження, Ізраїль продемонстрував бездушну зневагу до життя палестинського цивільного населення, яке вже й так страждає від колективного покарання з моменту незаконної блокади Ізраїлем Гази з 2007 року».
Ізраїльська армія стверджує, що вона завдає ударів тільки по військових об’єктах, і на цій підставі виправдовує авіаудари по житлових будинках. Однак місцеві повідомили Amnesty International, що в момент нападу поблизу не було ані бойовиків, ані військових об’єктів.
«Навмисні напади на цивільних осіб, цивільне майно та інфраструктуру вважається військовими злочинами, так само як і непропорційні напади. Міжнародний кримінальний суд проводить активне розслідування ситуації в Палестині і повинен у терміновому порядку розслідувати ці напади як військові злочини. Державам слід також розглянути питання про здійснення універсальної юрисдикції щодо тих, хто вчиняє військові злочини. Безкарність тільки підживлює незаконні напади і кровопролиття серед цивільного населення, які ми неодноразово документували в ході попередніх військових наступів на Газу з ізраїльського боку», – сказав Салех Хігазі.
За даними правозахисної організації «Центр з прав людини Аль-Мезан», що розіщена в Газі, із 11 травня в Газі було зруйновано щонайменше 152 житлових об’єкта. За даними палестинського Міністерства громадських робіт і житлового будівництва в Газі, ізраїльські удари зруйнували 94 будівлі, зокрема 461 житлову й комерційну одиницю, у той час як 285 одиниць житла були серйозно пошкоджені і стали непридатними для життя.
За даними Управління ООН із координації гуманітарних питань, понад 2500 людей лишилися без притулку через руйнування їхніх будинків, а понад 38 000 людей були переміщені всередині країни й шукали притулку у 48 школах Агентства ООН з допомоги біженцям-палестинцям та організації робіт на Близькому Сході по всій Газі.
Невибіркові ракетні обстріли палестинських збройних угруповань цивільних районів Ізраїлю також призвели до загибелі і поранення цивільних осіб і пошкодження будинків та іншого цивільного майна. Ракети, випущені з Гази по Ізраїлю, є неточними, і їх застосування порушує міжнародне гуманітарне право, яке забороняє застосування зброї, яке за своєю природою є невибірковим. Ці напади також повинні бути розслідувані МКС як військові злочини.
Amnesty International раніше опублікувала докази того, що ізраїльські військові проводили цілеспрямовану політику нападу на будинки сімей під час конфлікту 2014 року.
Руйнівні напади на житлові будинки
В одному з найважчих епізодів бомбардувань з початку останніх бойових дій між 1 і 2 годинами ночі 16 травня Ізраїль завдав авіаударів по житлових будинках і вулицях у місті Газа. У результаті нападів були повністю зруйновані дві житлові будівлі, що належать сім’ям Абу аль-Уфа й аль-Колака. Це призвело до загибелі 30-х осіб, 11 із яких були дітьми.
У результаті нападів також було зруйновано будівлю Міністерства праці Гази. Окрім цього, була заблокована вулиця аль-Вехда, одна з головних доріг, що ведуть до головної лікарні Гази аль-Шифа.
Сім’ї, які мешкали в чотириповерховій будівлі аль-Уф, де знаходилися житлові квартири й магазини, не отримали жодного попередження – вони були поховані під уламками під час нападу.
Юсеф Ясін, медик із лікарні аль-Шифа, був одним із перших, хто прибув на місце події в будівлі аль-Уфа після нападу й допоміг витягнути тих, хто вижили, із-під уламків разом із Міжнародним рухом Червоного Хреста й Червоного Півмісяця. Він описав цю сцену Amnesty International як одне з «величезних руйнувань».
«Я допоміг витягнути чотири мертвих [тіла], але їх було набагато більше. Це було дуже важко. Не було жодного попередження, тому люди була вдома разом. До того ж, це жвавий, галасливий район», – розповів він.
Незадовго до півночі 14 травня ізраїльські авіаудари влучили по триповерховій будівлі сім’ї аль-Атар в Бейт-Лахії, убивши 28-річну Ламію Хасан Мохаммед аль-Атар, її трьох дітей: Іслама (сім років), Аміру (шість років) і Мохаммеда (вісім місяців).
Батько Ламії, Хасан аль-Атар, офіцер цивільної оборони, розповів Amnesty International, що він відправився на місце удару з бригадою швидкої допомоги й рятувальників після того, як йому подвонив родич: «Він сказав мені, що наш будинок розбомбили, і [він] застряг під уламками [зі своєю] дружиною і дітьми».
«Я приїхав у триповерхівку, де мешкали 20 осіб. Я намагався знайти людей, але не міг. Потім на допомогу прибула рятувальна команда, і врешті-решт ми знайшли мою дочку, матір трьох дітей, зі своїми дітьми, один із яких був немовлям, під однією з цементних колон будинку; усі вони були мертві. Іншим жителям, схоже, вдалося втекти з отвору після вибуху й дістатися до лікарні. Я був вражений», – розповів Хасан.
Надер Махмуд Мохаммед аль-Том із району аль-Салатін в Бейт-Лахії розповів, як його будинок, де він мешкав із вісьмома іншими людьми, був атакований без будь-якого попередження трохи за північ 15 травня.
«Не було ні попереджувальної ракети, ні попереджувального сигналу, будинок розбомбили поки ми були всередині. Слава Богу, що цивільна оборона абсолютно випадково опинилася поруч і врятувала нас із-під завалів, слава Богу, ніхто не загинув. У нас були травми, але не серйозні, коли ми вийшли, я побачив пожежу біля воріт будинку, а потім швидка допомога відвезла нас до лікарні. Думаю, саме тоді я втратив свідомість. Слава Богу, ніхто серйозно не постраждав, але ми втратили наш будинок. Ми зараз на вулиці; ми не знаємо, куди йти і що робити».
Його сім’я шукала притулку в одній зі шкіл Агентства ООН з допомоги біженцям-палестинцям та організації робіт на Близькому Сході. Але коли вони дісталися до школи, та була зачинена, і їм довелося спати на вулиці у дворі. Будинок Надера повністю зруйнований, як і його одяг, гроші, документи, та й усі їхні речі.
На додаток до житлових будинків ізраїльські удари завдали шкоди інфраструктурі водопостачання та електропостачання, а також медичним установам і зупинили роботу заводу з опріснення морської води в північній частині Гази, який забезпечує водою понад 250 000 людей.