Ізраїльські сили й палестинські збройні групи в Газі зупинити порушення міжнародного гуманітарного права, які призвели до вбивств і каліцтв цивільних осіб, а також руйнування будинків та інфраструктури в ході попередніх бойових дій, – заявила сьогодні організація Amnesty International.
Із 10 травня палестинські збройні групи випустили понад 1500 ракет по цивільних районах у центральній частині Ізраїлю й містах поблизу кордону з Газою, убивши й поранивши мирне населення. Ізраїльські сили завдали авіаударів, убивши й поранивши цивільних у Газі. Вони також пошкодили або зруйнували щонайменше дві житлові будівлі, у яких проживають десятки палестинських сімей, та одну офісну будівлю в Газі в результаті цілеспрямованих нападів, рівносильних колективному покаранню палестинського населення. Загалом у результаті насильства загинули щонайменше 53 людини (серед них 14 дітей) у Газі й семеро людей в Ізраїлі.
«Активізація збройних зіткнень між Ізраїлем і палестинськими збройними групами в Газі викликає побоювання щодо подальшого сплеску кровопролиття серед цивільного населення, руйнування будинків та інфраструктури в найближчі дні. Усі сторони конфлікту мають абсолютне зобов’язання захищати цивільне населення. Вони повинні пам’ятати, що в Міжнародному кримінальному суді ведеться активне розслідування, і не повинні припускати, що вони знову зможуть користуватися безкарністю», – наголосив Салех Хігазі, заступник директора Amnesty International по Близькому Сходу й Північній Африці. – «Ця ескалація нагадує жахливі військові дії 2008, 2012 і 2014 років, коли цивільні особи несли основний тягар страждань, із масовими смертями й руйнуваннями в Газі, яка з 2007 року знаходиться під незаконною блокадою, рівносильною колективному покаранню.
Як ізраїльські сили, так і палестинські збройні групи безкарно скоюють військові злочини та інші порушення. Ізраїль має сумну історію здійснення незаконних нападів у Газі, у результаті яких гинуть і отримують поранення цивільні особи, включно з військовими злочинами і злочини проти людяності. Палестинські збройні групи також безкарно здійснюють порушення міжнародного гуманітарного права».
Amnesty International послідовно засуджує невибіркові ракетні обстріли з боку палестинських збройних груп.
«Запуск ракет, які не можуть бути точно націлені в населені райони, може прирівнюватися до військового злочину й ставить під загрозу життя цивільного населення по обидві сторони кордону між Ізраїлем і Газою», – зазначив Салех Хігазі.
В Ізраїлі 50-річний палестинський громадянин Ізраїлю і його 15-річна дочка були вбиті в результаті передбачуваного ракетного обстрілу в невизнаному селі Домош за межами міста Лідда в центральній частині Ізраїлю. Громада не має доступу до притулків, і в цих громадах не функціонує система сигналізації сирен, що попереджає про наближення снарядів з Гази.
Колективне покарання
У Газі ізраїльські сили з раннього ранку 11 травня здійснили напади на ряд житлових будівель. Одна 13-поверхова висотна житлова будівля – Житлова вежа Ханаді – була повністю зруйнована й перетворена в руїни. Цивільні особи були попереджені про евакуацію з цього району до того, як він був вражений. Офісна будівля «Аль-Джаухара» також була серйозно пошкоджена, а будівля «Аш-Шурук» – було зруйнована 12 травня. Інші будівлі були частково пошкоджені в результаті обстрілу конкретних квартир.
«Навмисне нанесення ударів по цивільних об’єктах і масштабне, невиправдане знищення майна є військовими злочинами. Руйнування цілих багатоповерхових будинків, у результаті чого десятки сімей лишилися без даху над головою, рівносильно колективному покаранню палестинського населення і є порушенням міжнародного права», – заявив Салех Хігазі – «Навіть якщо частина будівлі використовується у військових цілях, ізраїльська влада зобов’язана вибирати засоби й методи нападу, які мінімізували б ризики для цивільних осіб і їхнього майна»
У результаті нападу на квартиру на верхньому поверсі семиповерхової будівлі «Тіба Апартментс» загинули одна жінка і її син, 19-річний підліток із інвалідністю, який жив поверхом нижче.
У результаті нападу на 14-поверхову житлову вежу під назвою «Аль-Джунді аль-Маджхул» загинули троє палестинських членів «ісламського джихаду». Одна з цивільних жительок будівлі, яку розбудив напад, сказала:
«Будівля шалено тряслася… Коли ми дісталися до вікон… побачили, що всі дивляться на нас, а потім люди закричали: «Негайно покиньте будівлю», тому що вона була вражена… через кілька хвилин я була назовні, і люди відтягували мене від небезпеки… тепер смішно так говорити, бо ми поняття не маємо, де можна знайти безпечне місце.
«[будівля] не була [зруйнована], але одного жаху від цієї думки достатньо. Ми не зімкнули очей, удари не спинялися. У мене є дочка двох з половиною років, і це її перша війна, я сама була нажахана й не знала, що зробити, щоб заспокоїти її», – сказала вона, додавши: «Що зводить мене з розуму, так це те, що вони можуть легко з точністю націлюватися на кого завгодно, як вони зробили з нашою будівлею, і все ж вони вважають за краще зрівняти цілі будівлі з землею. Про що це вам говорить? Я впевнена, що не вся будівля становить небезпеку».
Amnesty International закликає міжнародне співтовариство, членів Ради Безпеки ООН, включно з Сполучені Штати, публічно засудити порушення гуманітарного права й чинити тиск на всі сторони конфлікту, щоб захистити цивільне населення. Сполучені Штати повинні припинити тягнути час і дозволити Раді Безпеки ООН негайно виступити з рішучою заявою.
«Члени Ради Безпеки ООН повинні мати чітку публічну позицію і негайно ввести всеосяжне ембарго на постачання зброї Ізраїлю, ХАМАСу та іншим палестинським збройним угрупованням з метою запобігання подальших серйозних порушень міжнародного гуманітарного права і прав людини сторонами конфлікту», – заявив Салех Хігазі.
«Міжнародне співтовариство має також чинити тиск на Ізраїль, щоб він усунув корінні причини останнього спалахи насильства, які включають давню безкарність за військові злочини та інші серйозні порушення міжнародного права, а також незаконне розширення ізраїльських поселень, блокаду Гази й насильницьке виселення й позбавлення прав палестинців, таких як це відбувається в районі Шейх Джарри».