19 березня 2020
У зв’язку з пандемією коронавірусу (COVID-19) уряд союзної території Джамму і Кашміру має відновити повний доступ до інтернет-послуг у регіоні й забезпечити, щоб люди мали повний доступ до інформації, пов’язаної зі здоров’ям і безпекою, – ідеться в заяві індійської секції Amnesty International.
Станом на 19 березня 2020 року у світі зафіксовано 219 217 підтверджених випадків коронавірусу, 8 965 смертей і щонайменше 85 742 людей, які одужали. Ці цифри свідчать про те, що світ стикнувся з однією з найбільших пандемічних загроз нашого покоління.
Станом на 19 березня (9:00 ранку) уряд Індії повідомив про 166 підтверджених випадків захворювання коронавірусом у країні. Із них чотири випадки були підтверджені урядом на союзній території Джамму і Кашміру. Незважаючи на ріст кількості випадків захворювання, 17 березня 2020 року уряд союзної території Джамму і Кашміру розпорядився про продовження обмежень на повноцінні інтернет-послуги, такі як обмеження швидкості до 2G в регіоні. Окрім того, у деяких районах під приводом безпекових заходів періодично вводилися повні відключення інтернету. Щоб стримати поширення вірусу, уряд також розпорядився про закриття всіх навчальних закладів, громадських парків, готелів, ресторанів, а також інші обмеження на громадські збори.
«Існує зростаюча тривога навколо пандемії, і необгрунтовані обмеження на поширення інформації тільки посилюють паніку. Повне відключення або обмеження швидкості інтернету чи доступу до нього ускладнює для людей можливість орієнтуватися в цей нелегкий час, що ще більше підриває їхню довіру до влади. Уряд Індії повинен обрати підхід для захисту громадського здоров’я, у центрі якого будуть права людини, і – відповідно – відновити доступ до високошвидкісного 4G-інтернету», – сказав Авінаш Кумар, виконавчий директор Amnesty International в Індії.
Підхід, у центрі якого права людини, повинен застосовуватися в усіх заходах щодо профілактики, забезпечення готовності, стримування та лікування, спрямованих на захист громадського здоров’я та підтримку найбільш вразливих груп населення. Право на здоров’я, гарантоване Загальною декларацією прав людини, передбачає право на доступ до медичного обслуговування. Доступ до інформації, пов’язаної зі здоров’ям, також є важливою частиною права на здоров’я. Забезпечення «освіти та доступу до інформації, що стосується основних проблем охорони здоров’я населення, включно з методами їх попередження та боротьби з ними», розглядається як «зобов’язання, що має порівнянний пріоритет» по відношенню до основних зобов’язань у рамках права на здоров’я. В останньому звіті про ситуацію, опублікованому Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я 17 березня 2020 року, було рекомендовано, щоб громадськість була поінформована про ситуацію, що склалася, аби люди могли вжити належних заходів для захисту себе і своєї сім’ї. Він також повідомив, що тривозі навколо спалаху хвороби можна протистояти шляхом доступу до фактів із надійних джерел, які допомагають точно визначити ризики, аби в подальшому діяти раціонально.
Жителі Джамму та Кашміру мають право постійно отримувати інформацію про загрозу їхньому здоров’ю, заходи щодо зменшення ризиків, інформацію про раннє попередження можливих наслідків та інформацію про поточні зусилля з реагування. Вони мають право на інформацію місцевими мовами через засоби масової інформації та у зрозумілому й доступному форматі викладу, аби вони могли повною мірою брати участь і приймати обґрунтовані рішення. Відсутність таких можливостей імовірно посилить відчуття безпорадності, гніву і розчарування, підірве відповідні заходи у сфері охорони здоров’я, поставить під загрозу здоров’я інших людей, а також може являти собою порушення прав людини.
«Ситуація щодо коронавірусу постійно розвивається. Для забезпечення свого повного зв’язку з населенням Джамму і Кашміру уряд Індії повинен у терміновому порядку зняти обмеження на доступ до інтернету в регіоні й забезпечити в режимі реального часу готовність населення до поширення вірусу. Реакція на коронавірус не може ґрунтуватися на порушеннях прав людини, цензури та браку прозорості», – наголосив Авінаш Кумар.