Мультимедійний онлайн-проєкт Amnesty International «Сльозогінний газ: розслідування» сьогодні отримав престижну премію Webby Award за найкращий сайт із активістської діяльності в усьому світі. Це інтерактивний мультимедійний сайт, де детально пояснюється, що таке сльозогінний газ і як його використовують, а також фіксуються випадки зловживання ним, що, зокрема, призвели до тяжких поранень або загибелі людей.
25-а щорічна премія Webby Awards, що присуджується міжнародною академією цифрових мистецтв і наук (IADAS), вважається «найпрестижнішою нагородою в Інтернеті» за версією New York Times.
«Ми надзвийчайно раді отримати цю відзнаку, яка відображає важку роботу нашої команди й партнерських організацій для забезпечення того, щоб розслідування застосування сльозогінного газу було максимально інформативним, актуальним, зручним для аудиторії й візуально яскравим», – сказав Сем Дабберлі, керівник лабораторії кризових доказів Amnesty International.
Це велика честь, що сайт настільки високо оцінили судді Webby Awards і громадськість. Ми сподіваємося, що така увага підвищить обізнаність на серйозну тему, яку він охоплює. При неправильному використанні поліцією сльозогінний газ та інша менш смертоносна зброя можуть насправді калічити і вбивати. Передача та використання сльозогінного газу повинні краще регулюватися на глобальному рівні».
Рекордна кількість заявок на премію Webby Awards
Цього року на Webby Awards було представлено 13 500 заявок з 70-х країн – найбільша кількість за всю історію. Amnesty International отримала нагороду People’s Voice Award у номінації «активізм».
«Такі номінантки, як Amnesty International, встановлюють стандарт інновацій та креативності в Інтернеті», – зазначила Клер Грейвс, виконавча директорка премії Webby Awards.
Переможців і переможниць Webby Awards оголосили у вівторок, 18 травня, і нагородили під час віртуального шоу, яке вела акторка, письменниця, подкастерка й активістка Джаміла Джаміль.
Від імені Amnesty International п’ятеро активістів та активісток із Бейрута, Гонконга, Ліми, Найробі та Вашингтону, округ Колумбія, виголосили одну зі знаменитих промов у п’ятьох словах від Webby Awards: «Захистіть право людини на протест».
Веб-сайт, створений після ретельного розслідування
Лабораторія кризових доказів Amnesty International почала досліджувати зловживання сльозогінним газом по всьому світу 2019 року, в основному шляхом аналізу відео, розміщених у соціальних мережах.
Використовуючи методи розслідування з відкритим кодом, організація перевірила та висвітлила події, у яких використовувався сльозогінний газ. Аналіз проводили корпус цифрової верифікації Amnesty International, студентська мережа семи університетів на чотирьох континентах, навчених пошуку й перевірці контенту з соцмереж.
Веб-сайт, який було створено завдяки результатам досліджень, ми розробили в партнерстві з Xpon Digital й оприлюднили в червні 2020 року. На ресурсі є інтерактивна мапа, що показує відеоролики понад 100 випадків зловживання сльозогінним газом у 31-й країні та території. Також на сайті розміщено серію експертних інтерв’ю та відеоролик «Придушення інакомислення», підготовлений за допомогою SITU Researh, у якому аналізуються експлуатаційні характеристики сльозогінного газу, пояснюється внутрішня робота боєприпасів і демонструється, як їх неправильне використання може призвести до каліцтва і вбивств. Нові інциденти були додані на веб-сайт у лютому 2021 року, він буде періодично оновлюватися і в подальшому.
Разом із дослідницьким фондом Omega Amnesty International уже більше двох десятиліть проводить кампанію за посилення контролю за виробництвом, торгівлею та використанням сльозогінного газу та іншого обладнання і зброї для правоохоронних органів. У результаті, ООН і регіональні органи, як-от Рада Європи, визнали необхідність регулювати експорту цього обладнання.
Після дипломатичної адвокації на високому рівні більш ніж 60 держав-членкинь Альянсу за торгівлю, вільну від тортур, за підтримки Amnesty International і Omega, ООН розпочала вивчати потенційний розвиток міжнародного торгового контролю за обладнанням і зброєю правоохоронних органів та іншими товарами, щоб запобігти їх використаню в тортурах та інших видах жорстокого поводження і смертної кари. Amnesty International та Omega наполягають на тому, щоб серед інструментів, які регулюватимуться, була сльозогінний газ та інші хімічні подразники.