Держави-членкині ООН повинні засудити ситуацію з дотриманням прав людини в Єгипті

12 листопада 2019

Міжнародна спільнота повинна вимагати негайного звільнення мирних протестувальників, активістів та правозахисників, затриманих після драконівського придушення протестів у Єгипті, що сталися протягом останніх місяців. У ході цих подій було затримано більше 3800 осіб, багато кого затримали випадково. Про це заявила Amnesty International напередодні оглядового засідання в Раді ООН із прав людини щодо Єгипта, що має відбутися 13 листопада.

Організація також звертається до держав-учасниць із закликом використати майбутній універсальний періодичний огляд як нагоду, щоб вимагати від влади початку розслідування масштабного використання тортур та інших форм жорстокого поводження зі сторони сил безпеки; а також щодо жахливих умов, у яких перебувають затримані особи. Окрім цього, ми закликаємо звернутися з закликом до єгипетської влади припинити використання репресивних заходів у формі заборон на виїзд із держави чи судових переслідувань, що мають на меті покарати правозахисників.

Зараз як ніколи важливо, щоб світ публічно засудив порушення прав людини в Єгипті та виступив із вимогою звільнити мирних протестувальників, які були затримані незаконно

Наджя Бунаїм, координаторка кампаній Amnesty International у Північній Африці

«Засідання Ради ООН щодо Єгипту буде чудовою нагодою для міжнародної спільноти притягнути владу країни до відповідальності за жахаючу ситуацію з дотриманням прав людини», – заявила Наджя Бунаїм, координаторка кампаній Amnesty International у Північній Африці. Огляд відбудеться через два місяці після того, як єгипетська влада організувала найбільшу хвилю масових затримань із часу приходу до влади в Єгипті президента Абделя Фаттаха Ас-Сісі.

«Зараз як ніколи важливо, щоб світ публічно засудив порушення прав людини в Єгипті та виступив із вимогою звільнити мирних протестувальників, які були затримані незаконно», – Наджя Бунаїм.

Огляд ситуації з дотриманням прав людини в Єгипті відбуватиметься напередодні ключового судового засідання, на якому буде розглядатись оскарження рішення про введення вибіркових заборон на виїзд за межі Єгипту, накладених на персонал неурядових організацій, у тому числі на багатьох керівників/ць незалежних правозахисних організацій, що діють у Єгипті. Серед них засновниця ініціативи «Назра: феміністичні дослідження» й активістка за права жінок Мозн Хассан; засновниця відомого центру для жертв тортур «Надім» Аїда Сеїф аль-Давла, а також визначні правозахисники Гамаль Еід, Хоссам Багат, Мохамед Зарі.

Щонайменше 31 співробітник/-ця неурядових організацій отримали заборону на виїзд із країни. Окрім того, влада заморозила активи 10 фізичних осіб та 7 неурядових організацій у рамках розслідування іноземних джерел фінансування діяльності єгипетських  неурядових організацій та їх легальної правозахисної діяльності.

«Важливо, щоб держави-учасниці використали цю нагоду та рішуче засудили жорстокі атаки єгипетської влади на неурядові організації та громадянське суспільство, що відбуваються протягом останніх років. Вони повинні вимагати від Єгипту скасувати заборони на виїзд, розморозити активи та закрити розслідування раз і назавжди», – зазначила Наджя Бунаїм.

У червні 2019 року Amnesty International опублікувала викривальну доповідь про дотримання прав людини в Єгипті з часу приходу до влади президента Абделя Фаттаха Ас-Сісі. У доповіді, що була направлена до Ради ООН із прав людини, серед іншого, висвітлюються надзвичайні обмеження свободи слова та зібрань, розповсюдженість необґрунтованих затримань, тортури та інші форми жорстокого поводження, насильницькі зникнення та несправедливі суди, жахливі умови утримання арештантів, тощо.

Із часу оприлюднення доповіді ситуація з дотриманням прав людини в Єгипті значно погіршилась, особливо після останньої хвилі масових затримань у вересні-жовтні 2019 року і поширення застосування форм жорстокого поводження по відношенню до правозахисників/-ць, у тому числі застосування тортур. 29 вересня, після незаконного затримання в рамках масової хвилі арештів, організованої владою, відомому правозахиснику Алаі Абдель Фаттаху зав’язали очі, побили та вербально принижували. 12 жовтня правозахисницю Езру Абдельфатах викрали сили безпеки; її також піддали тортурам: офіцер сил безпеки бив її та намагався задушити.

Під час попереднього огляду 2014 року Єгипет прийняв 237 із 300 рекомендацій щодо дотримання прав людини, які були подані державами-учасницями зустрічі. Однак аналіз Amnesty International вказує на те, що замість упровадження ключових реформ у відповідності до цих рекомендацій влада схвалила ще жорсткіші репресивні заходи, що сприяють подальшому обмеженню фундаментальних прав та свобод людини.

«Неспроможність Єгипту імплементувати рекомендації, надані в ході останнього огляду, чітко вказує на небажання влади покращити жахливу ситуацію з дотриманням прав людини», – Наджя Бунаїм.

Декілька спеціальних робочих органів ООН уже публічно засуджували погіршення ситуації з дотриманням прав людини в Єгипті, у тому числі незаконні затримання, обмеження прав на свободу слова та зібрань, тортури, репресії за співробітництво зі спеціальними робочими органами ООН та, зовсім нещодавно, умови утримання, які можуть призвести до смерті в ув’язненні колишнього президента Єгипту М.Мурсі.

«Виступити проти нехтування правами людини та розповсюдження злочинів, що порушують норми міжнародного права, – це обов’язок міжнародної спільноти, а особливо країн-союзниць Єгипту. Вони мають чітко наголосити на тому, що неспроможність Єгипту припинити ці порушення матиме серйозні наслідки для дипломатичних та економічних зв’язків між Єгиптом та цими державами» – Наджя Бунаїм.