У Комсомольську-на-Амурі розпочався суд над російською феміністкою й ЛГБТ-активісткою Юлією Цвєтковою

12 квітня в Комсомольську-на-Амурі розпочався судовий процес у справі Юлії Цвєткової, художниці, феміністки і правозахисниці. Їй пред’являють абсурдні звинувачення у «виготовленні порнографії» за малюнки жіночого тіла, які вона створила й оприлюднила в мережі.

«Цей абсурд тривав майже півтора року. Юлію звинуватили у кримінальному злочині – «виробництві порнографії» – просто за те, що вона намалювала й оприлюднила зображення жіночого тіла, вільно висловивши свої погляди через мистецтво. Протягом цього довгого випробування Юлії довелося провести кілька місяців під домашнім арештом, її також двічі штрафували за так званим законом про «гей-пропаганду»», – нагадала Наталія Звягіна, директорка російського представництва Amnesty International. – «Ці безглузді й необґрунтовані звинувачення якимось чином дійшли до суду. Однак абсурдність не закінчилася на порозі залу судових засідань, так як суд постановив, що процес буде закритим для громадськості і преси під приводом, що в ході слухань будуть розглядатися так звані потенційні «порнографічні матеріали»».

Ілюстрації Юлії Цвєткової

«Російська влада повинна припинити спроби приховати цей абсурд за зачиненими дверима й гарантувати Юлії право на відкритий розгляд її справи. Ми також повторюємо наш заклик до російської влади негайно зняти всі звинувачення з Юлії Цвєткової, припинити переслідувати феміністок, ЛГБТІ та інших активістів/ок і гарантувати свободу творчості для всіх», – заявила Звягіна.

Центральний районний суд Комсомольська-на-Амурі 12 квітня почав розгляд справи Юлії Цвєткової. Її звинувачують у «виробництві та розповсюдженні порнографічних матеріалів» (стаття 242 (3б) Кримінального кодексу Російської Федерації). Ідеться про створення декількох малюнків вагін, які Юлі поширила у ВКонтакте. Активістку довільно затримали 20 листопада 2019 року й утримували під домашнім арештом до 16 березня 2020 року.

11 грудня 2019 року Юлію визнали винною у «пропаганді нетрадиційних сексуальних відносин серед неповнолітніх», адміністративному правопорушенні згідно зі статтею 6.21 Кодексу про адміністративні правопорушення. Тоді її оштрафували на 50 000 рублів за те, що адміністрували дві ЛГБТ-спільноти у ВКонтакте. 10 липня 2020 року Юлію визнали винною за тією ж статтею й оштрафували ще на 75 000 рублів (1050 доларів США) за малюнок «Сім’я там, де любов. Підтримайте ЛГБТ+ сім’ї» із зображенням двох одностатевих пар із дітьми.

Якщо Юлію Цвєткову визнають винною, їй може загрожувати до шести років позбавлення волі.