31 жовтня 2019
Сотні людей були затримані в Туреччині за коментарі або репортажі про нещодавній військовий наступ Туреччини на північному сході Сирії і стикаються з абсурдними кримінальними звинуваченнями, оскільки уряд посилює свої репресії проти критичних голосів, – ідеться в доповіді Amnesty International, опублікованій сьогодні.
Коли танки перетнули сирійський кордон, уряд скористався можливістю почати внутрішню кампанію з викорінення протилежних думок у ЗМІ, соціальних мережах і на вулицях
Марі Стратерс, Amnesty International
Доповідь «Ми не можемо скаржитися» показує, як наступ минулого місяця – операція «Джерело миру» – супроводжувався хвилею репресій у Туреччині, що охопила всіх, хто відхилялися від офіційної лінії уряду. Журналістів, користувачів соцмереж і протестувальників звинуватили в «тероризмі». Вони піддалися кримінальним розслідуванням, довільним затриманням та заборонам подорожувати. Якщо після судового розгляду їх визнають винними, цим людям загрожує тривале тюремне ув’язнення.
«Коли танки перетнули сирійський кордон, уряд скористався можливістю почати внутрішню кампанію з викорінення протилежних думок у ЗМІ, соціальних мережах і на вулицях. Критичне обговорення щодо прав курдів і політики стало ще більш закритим», – заявила директорка Amnesty International у Європі Марі Стратерс.
«Мову висловлювань щодо військового вторгнення посилено контролювали, і сотні людей, які виразили свою особливу думку про військову операцію Туреччини, були затримані й піддані розслідуванню відповідно до антитерористичного законодавства».
Те, що через якісь повідомлення в соцмережах, де були заклики до миру, у мій дім прийшли з рейдом, а моїх дітей залякали 30-ма озброєними до зубів поліцейськими в масках, – демонструє рівень утисків свободи вираження думок у Туреччині
Нуркана Байсал, журналістка
Примусова мовчанка журналістів/-ок
10 жовтня, на наступний день після початку наступу, орган регулювання мовлення Туреччини (RTÜK) попередив редакції ЗМІ про те, що до «будь-якого мовлення, яке може негативно вплинути на моральний дух і мотивацію […] солдат або може ввести в оману громадян за допомогою неповної, фальсифікованої або часткової інформації, яка служить цілям терору» буде нульова терпимість.
Того ж дня затримали двох журналістів. Хакана Деміра зі щоденної газети Birgün допитали з приводу дописів на офіційному Твіттері газети, що ґрунтувалися на звіті NBC, і в яких ішлося, що «турецькі військові літаки почали наносити авіаудари по цивільних районах».
Тим часом Фатіха Гекхана Дилера, головного редактора новинного сайту Diken, затримали після публікації статті з заголовком «SDF claim: two civilians lost their lives» (із англ. Демократичні сили Сирії стверджують, що загинуло двоє цивільних). Обидвох журналістів звинуватили в «розпалюванні ворожнечі і ненависті» перед тим, як їх відпустили з підписками про невиїзд в очікуванні результатів кримінальних розслідувань.
О 5 ранку 19 жовтня поліція увірвалася в будинок журналістки і правозахисниці Нуркани Байсали. Вона розповіла Amnesty International: «Те, що через якісь повідомлення в соцмережах, де були заклики до миру, у мій дім прийшли з рейдом, а моїх дітей залякали 30-ма озброєними до зубів поліцейськими в масках, – демонструє рівень утисків свободи вираження думок у Туреччині».
Журналістку Озлем Орал затримали того ж дня і допитали з приводу твітів, що критикують операцію «Джерело миру», які були розміщені на обліковому записі Twitter, що навіть не належить їй. Озлем відпустили на наступний день із забороною виїжджати закордон та покидати Стамбул, а також із вимогою регулярно з’являтися до місцевого відділку поліції.
Тільки за перший тиждень наступу щодо 839 акаунтів у соціальних мережах відбувалися розслідування у справах про «поширення кримінального контенту»
Amnesty International
27 жовтня юристку й оглядачку Нуркан Каю затримали в аеропорту Стамбула за критику наступу. Вона була написала у Твіттері: «Ми з досвіду знаємо, що все, що ви називаєте мирною операцією, насправді є різаниною». Нуркан відпустили після допиту того ж дня, але їй заборонили виїжджати закордон.
Мішенню стали не тільки турецькі журналісти/-ки. 25 жовтня адвокати президента Ердогана оголосили, що вони подали кримінальну скаргу на директора і редактора французького журналу Le Point після публікації номеру від 24 жовтня, у якому на обкладинці був заголовок «Етнічна чистка: метод Ердогана», що стосувався матеріалу про військовий наступ. Адвокати стверджували, що обкладинка ображає президента, і є злочином згідно з турецьким законодавством.
Користувачі соціальних мереж під прицілом
Тільки за перший тиждень наступу щодо 839 акаунтів у соціальних мережах відбувалися розслідування у справах про «поширення кримінального контенту», причому 186 осіб, згідно з офіційними даними, поліція взяла під варту, а 24-х попередньо ув’язнили.
Один користувач соціальних мереж, який був затриманий і звинувачений у «пропаганді терористичної організації», ретвітнув три дописи, в одному з яких ішлося: «Рожава [автономний курдський район на півночі Сирії] переможе. Ні війні». Як і інші, ці твіти навіть близько не містили повідомлень, які б стали доказами для міжнародно визнаного злочину.
Йому заборонили виїжджати за кордон, а також зобов’язали двічі на місяць з’являтися до місцевої поліцейської дільниці. Один адвокат розповів Amnesty International: «Використання слів «війна», «окупація», «Рожава» стало злочином. Судова влада каже: «ви не можете сказати «Ні» війні»».
Переслідування політиків та активістів
Уряд також використав операцію «Джерело миру» як привід для ескалації репресій проти опозиційних політиків і активістів. Наразі щодо кількох депутатів ведеться кримінальне розслідування, у тому числі щодо Сезгин Танрікулу, якому загрожує кримінальне розслідування за його коментарі у ЗМІ, і твіт: «Уряд має знати це, це невиправдана війна, це війна проти курдів».
За даними адвокатів із колегії адвокатів провінції Шанліурфа, 9 і 10 жовтня у провінції щонайменше 54-х людей взяли під варту співробітники поліції по боротьбі з тероризмом. Серед них були члени курдської лівої опозиційної Народно-Демократичної партії (НДП), а також члени лівих опозиційних профспілок.
Протягом першого тижня військового наступу щонайменше 27 людей, багато з яких були пов’язані з ПНД, були затримані у провінції Мардін за звинуваченнями, пов’язаними з тероризмом. Серед затриманих міська голова міста Нусайбин. Пізніше на її місце влада поставила губернатора округу, якого не обирали.
З моменту початку військового наступу уже укорінена в Туреччині атмосфера цензури та страху лише посилилися
Марі Стратерс, Amnesty International
12 жовтня групу рідних жертв насильницьких зникнень «Cumartesi Anneleri» (із тур. Суботні матері), які з 2009 року щосуботи проводять мирні пікети на пам’ять про своїх близьких, поліція попередила про те, що зупинить пікет, «якщо пролунає слово «війна»». Мирне зібрання жорстоко розігнали, щойно учасники/-ці зачитали заяву, що критикувала військову операцію.
«З моменту початку військового наступу уже укорінена в Туреччині атмосфера цензури та страху лише посилилися, а затримання і сфабриковані звинувачення використовуються для того, щоб змусити замовкнути тих небагатьох, хто наважилися кинути виклик або критикувати операцію «Джерело миру»», – сказала Марі Стратерс.
«Турецька влада повинна припинити боротьбу з думками, які їм не подобаються, і припинити тривалі репресії. Усі звинувачення і переслідування тих, що опинилися під прицілом через мирне вираження своєї незгоди з військовими операціями Туреччини, повинні бути негайно припинені».