Туреччина: правозахисникам та правозахисницям зарожує до 15 років в’язниці

18 лютого 2020

Завтра, 19 лютого, очікується оголошення вироку у справах щодо 11-ти правозахисників/-ць, серед яких колишнє керівництво й декілька членів/-кинь Amnesty International у Туреччині, які провели більше двох із половиною років у боротьбі зі сфабрикованими обвинуваченнями й можуть отримати до 15 років в’язниці, якщо їх визнають винними.

Напередодні слухань, які відновляться завтра в Стамбулі, Amnesty International заявила, що тільки виправдувальний вирок може забезпечити правосуддя для 11-тьох активістів/-ок, заарештованих улітку 2017 року за необґрунтованими звинуваченнями в тероризмі. Колишній голова Amnesty в Туреччині Танер Килич, колишня директорка Іділь Есер та кілька інших членів/-кинь Amnesty в Туреччині – серед правозахисників/-ць, які перебувають під судом.

«Складна ситуація з цими активіст(к)ами демонструє, що Туреччина стала країною, де захист чужих свобод може коштувати вам власних, і де боротьба прав людини перетворюється на злочин. Цей вердикт – перевірка для системи правосуддя Туреччини, і ми вимагаємо припинити цю тривалу сагу несправедливості прямо зараз», – заявила Марі Стразерс, директорка європейського офісу Amnesty International.

«З моменту їх арешту було зрозуміло, що це політично вмотивоване переслідування, спрямоване на те, щоб змусити замовкнути незалежне громадянське суспільство в Туреччині. Після місяців у в’язниці і років до судів, без будь-яких достовірних доказів, що підтверджують висунуті проти них звинувачення, будь-який вердикт, окрім повного виправдання всіх 11-х активістів/-ок, був би обурливим».

У ході десяти слухань звинувачення в «тероризмі», висунуті проти всіх 11-х обвинувачених, неодноразово й категорично спростовувалися, у тому числі й доказами самої держави. Спроба звинувачення представити законну правозахисну діяльність як незаконні дії повністю провалилася. Вирок повинен відображати цю реальність.

Із 2017 року понад два мільйони людей з усього світу приєдналися до заклику до справедливості для 11-х активістів/-ок, включно з десятками відомих діячів/-ок мистецтва, серед яких Бен Стіллер, Вупі Голдберг, Едвард Сноуден, Пітер Габріель, Стінг, Ай Вейвей, Аніш Капур, Катрін Деньов та Анжеліка Кідж.

У відкритому листі, написаному 2017 року, коли 11 активістів/-ок усе ще перебували за ґратами, десятки публічних людей заявили: «Коли правозахисників/-ць змушують замовкнути, усі наші права опиняються під загрозою. Вони – ті, хто стоїть за нас. Тепер ми повинні заступитися за них».

Після більш ніж 14-ти місяців тюремного ув’язнення Танер Килич був звільнений під заставу в серпні 2018 року. Восьмеро підсудних провели майже чотири місяці кожен/-на за ґратами, перш ніж їх випустили в жовтні 2017 року. Але тисячі інших, які опинилися втягнутими в широкомасштабне придушення інакомислення в Туреччині, залишаються у в’язницях.

Напади на правозахисників/-ць посилилися під час хвилі репресій, що охопила Туреччину після спроби державного перевороту 2016 року. У період після державного перевороту уряд продовжував чинити тиск на громадянське суспільство, що призвело до закриття понад 1300 НУО і 180 медійних організацій, а також довільного звільнення майже 130 000 державних службовців/-иць.

«Значення вироку вийде далеко за межі цього залу суду. Виправдання цих 11-х правозахисників/-ць має ознаменувати початок кінця репресій проти громадянського суспільства і відновлення поваги до прав людини в Туреччині», – заявила Марі Стразерс.

«Очі всього світу будуть прикуті до залу суду. Будь-який вердикт, окрім виправдовувального, буде страшним нагадуванням про те, що правда і справедливість стали чужими для Туреччини»

Слухання розпочнеться о 07.00 за Гринвічем, 19 лютого, о 10.00 за місцевим часом, у Стамбульському кримінальному суді з тяжких злочинів № 35.

Прес-конференція відбудеться о 6.30 ранку за Гринвічем (9.30 за місцевим часом), поза залою суду.

Міжнародна делегація високопоставлених представників/-ць Amnesty International зібралася на засідання у Стамбулі, серед них: Кейт Аллен, директорка AI у Великобританії; Джон Педер Egenaes, директор AI в Норвегії; Анна Лінденфорс, директорка AI у Швеції; Габріель Штайн, голова організації Amnesty International у Німеччині, Стефані Рінальді, голова Amnesty International у Швейцарії та Іоланда Вега, спікоординаторка щодо Туреччини в AI Іспанія.

Додаткова інформація

На останньому слуханні в листопаді 2019 року державний обвинувач представив свій остаточний висновок, що вимагає засудити Танера Килича за «членство в терористичній організації», а Іділь Есер, Озлем Далкиран, Гюнал Куршун, Вели Ачу й Неджата Таштана за «свідоме і добровільне сприяння терористичної організації». Він також просив суд виправдати Налану Еркем, Ількнур Устюн, Шейхма Озбеклі, Алі Гараві та Пітера Штудтнера.