Туреччина: 3 липня має бути вердикт у гучній справі правозахисників, яким загрожує до 15 років в’язниці

2 липня 2020

Завтра очікується винесення вердикту у справах 11 правозахисників/-ць, у тому числі двох колишніх лідерів Amnesty International у Туреччині, які майже три роки боролися зі сфабрикованими звинуваченнями і яким загрожує до 15 років в’язниці, якщо їх визнають винними.

Напередодні слухань у Стамбулі Amnesty International заявила, що тільки виправдувальний вирок усім 11 активіст(к)ам, яким пред’явлені необґрунтовані звинувачення в тероризмі, може забезпечити правосуддя.

«Із самого початку це був політично мотивований судовий процес, як і багато подібних проти інших правозахисників/-ць, журналістів/-ок, юристів/-ок, вчених і активістів/-ок», – сказав Іділ Есер, колишній директор Amnesty в Туреччині й один із підсуднихправозахисників.

«Ці переслідування мають змусити замовкнути тих, хто знаходяться на лаві підсудних, і послати сигнал решті суспільства: боріться за права людини чи говоріть правду суто на свій страх і ризик. Ми будемо сподіватися на краще, але готові до найгіршого».

У ході останніх 11 слухань звинувачення в «тероризмі», висунуті проти всіх 11 обвинувачених, неодноразово й категорично були спростовані, у тому числі й доказами самої держави. Спроба звинувачення представити законну правозахисну діяльність як незаконні дії повністю провалилася.

Після більш ніж 14 місяців тюремного ув’язнення колишнього голову Amnesty в Туреччині, а нині Почесного голову Танера Килича звільнили під заставу в серпні 2018 року. Восьмеро з підсудних провели за гратами майже чотири місяці, перш ніж їх звільнили у жовтні 2017 року. Але тисячі інших людей, які опинилися втягнутими у тривалі репресії Туреччини проти інакомислення, лишаються у в’язницях.

На десятому слуханні в листопаді 2019 року прокурор запросив виправдання для п’яти з 11-х підсудних і засудження для інших шести.

«Цей вердикт має значення не тільки для цих 11-х жінок і чоловіків та їхніх сімей, але і для всіх, хто цінують права людини, у Туреччині та за її межами. Незалежно від того, де ви живете, незалежно від того, який уряд керує вами, можливо, одного разу вам доведеться захищати свої права», – сказав Нільс Муйжнієкс, нещодавно призначений директор Amnesty International у Європі.

«Завтра весь світ буде дивитися на зал суду у Стамбулі. Будь-який вердикт, окрім виправдувального для всіх 11-х підсудних, викличе страх у тих, хто вірить у мирну громадянську активність. Але що б не сталося з нашими друзями й колегами у справі Бююкади, ми будемо продовжувати боротися за справедливість для кожної людини в Туреччині».

Для отримання додаткової інформації або для організації співбесіди на місці або в Лондоні зв’яжіться з нами [email protected] або зателефонуйте +90 212 361 62 17-18 або +90 531 105 42 67, +44 (0) 20 7413 5566.

Слухання розпочнеться о 07.00 за Гринвічем, 3 липня, о 10.00 за місцевим часом, у Стамбульському кримінальному суді з тяжких злочинів № 35.

У той час як обмеження через COVID-19 завадили Amnesty International направити міжнародних представників для особистого спостереження за слуханням, турецькі колеги Amnesty будуть перебувати в будівлі суду, щоб інформувати рух Amnesty і весь світ.

За живими оновленнями слідкуйте за твіттером @MilenaBuyum @andrewegardner @stefsimanowitz @amnestypress

Додаткова інформація

На слуханнях у листопаді 2019 року державний обвинувач представив свій остаточний висновок з проханням засудити Танера Килича за «членство в терористичній організації», а Іділь Есер, Озлем Далкиран, Гюнал Куршун, Вели Ачу й Неджата Таштана за «свідоме і добровільне сприяння терористичної організації». Він також просив суд виправдати Налану Еркем, Ількнур Устюн, Шейхма Озбеклі, Алі Гараві та Пітера Штудтнера.

На останньому слуханні в лютому сім правозахисників та їхні адвокати представили свої заключні заяви на захист. На слуханнях 3 липня чотири правозахисники та їхні адвокати представлять свої заключні промови до оголошення вироку.

Додаткова інформація про справу – за цим посиланням.

Аналіз справи Танера Килича є тут.

За останні три роки понад 2 мільйони людей виступили із закликом до правосуддя для 11-х підсудних. Відомі особистості, що підписали відкриті листи (2017 року): Едвард Сноуден, Катрін Деньов, Ай Вейвей, Анжеліка Кидж, Аніш Капур, Пітер Гебріел, Зої Кравіц, Назанін Боніадт, Дон Чідл, Маріса Томей, Адам Маккей, Пол Хаггіс, Джошуа Маліна, Фішер Стівенс, Клер Дейнс, Бен Стіллер, Вупі Голдберг, Майк Фаррелл, Єва Орнер, Пітер Сарсгаард, Тім Рот, Кеті Наджимі, Марк Руффало, Зак Галіфіанакіс, Брюс Коен, Шира Півен, Майк Уайт, Тім Крінг, Джеймс Макевой, Франсуа Морель, Еліф Шафак, Б’янка Джаггер, Джульєтт Стівенсон, Джульєтта Бінош, Джейн Біркін, Ізабель Юппер і Таніта Тікарам.