Саудівська Аравія: через рік після вбивства Хашогджі активіст_ки вшановують його спадщину продовженням боротьби за свободу вираження поглядів

Через рік після позасудової страти Джамаля Хашогджі, громадян_ки Саудівської Аравії вшановують його спадщину, борючись за їхнє невід’ємне право вільно виражати свої погляди, незважаючи на тривалі репресії влади та відсутність жодного вагомого сигналу притягнення до відповідальності винних у вбивстві Джамаля Хашогджі, як сьогодні заявила Amnesty International.

«Будь-які розмови про взяття на себе відповідальності за вбивство Джамаля Хашогджі не мають значення, якщо не супроводжуються негайним та безумовним звільненням десятків людей, які продовжують знемагати у в’язницях, і які досі під ризиком тортур та іншого поганого поводження лише за мирне висловлення власних поглядів», – каже Лін Маалуф, Директорка з досліджень Середнього Сходу Amnesty International.

На сьогодні, Amnesty International задокументувала випадки принаймні 30 в’язнів сумління, які перебувають за ґратами, відбуваючи покарання від 5 до 30 років суто за мирну реалізацію власних прав на свободу вираження поглядів, мирних зібрань та об’єднань. Серед тих, хто наразі ув’язнені, є Мухаммед аль-Кахтані, член-засновник Асоціації громадянських і політичних прав Саудівської Аравії, який закликав до захисту та заохочення прав людини і надавав юридичну підтримку сім’ям ув’язнених, а також Валід Абу аль-Кгаїр, юрист, який до ув’язнення був правозахисником. Мухаммед аль-Кахтані та Валід Абу аль-Кгаїр постали перед антитерористичним судом і були засуджені до 10 і 15 років в’язниці відповідно за свою мирну правозахисну діяльність.

Відмічаючи першу річницю позасудової страти Джамаля Хашоґджі, закордонні активісти з Саудівської Аравії – при підтримці Amnesty International – запускають серію подкастів під назвою «Велика Саудівська Аравія», присвячену різним проблемам у сфері прав людини в країні. Перші випуски зосереджені на історії Джамаля Хашогджі. Осердям цієї ініціативи є бажання активіст_ок продемонструвати всім у Саудівській Аравії та у світі загалом, що жорстокі репресивні заходи не зупинять їх від вираження власних поглядів, розповіді особистих історій та продовження боротьби за звільнення інших правозахисни_ць, що платять високу ціну за свої висловлювання.

«Подкаст стане потужною платформою для саудівських журналіст_ок, дослідни_ць та активіст_ок у боротьбі з державною пропагандою та дезінформаційною кампанією. Він залучатиме людей із Саудівської Аравії у нечасту та вільну дискусію про такі проблеми, як: суспільна участь, верховенство права, фемінізм та інші питання, що стосуються прав людини», – сказала Гала Аль-Досарі, дослідниця та правозахисниця з Саудівської Аравії.

За повідомленнями ЗМІ, минулого тижня у документальному фільмі, який ішов на телебаченні у неділю 29 вересня, наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед ібн Салман вперше визнав, що несе відповідальність за вбивство Джамаля Хашоґджі, «тому що воно сталося під моїм наглядом».

«Взяття відповідальності Мухаммедом ібн Салманом за вбивство Джамаля Хашогджі буде лише черговою невдалою піар-кампанією, якщо воно не супроводжуватиметься значущими, конкретними та негайними діями. Серед них мають бути негайне припинення репресій та звільнення усіх правозахисни_ць з одного боку, та оперативний і необмежений доступ незалежних правозахисних організацій до країни, включно зі спостереженнями та публічними звітами про судове провадження у справі вбивства Джамаля Хашогджі, яке триває наразі», – сказала Лін Маалуф.

Відсутність прозорості

За повідомленнями, Джамаля Хашогджі задушили відразу після того, як він зайшов у Консульство Саудівської Аравії в Туреччині 2 жовтня 2018-го року. Звіт ООН, виданий Спеціальною доповідачкою з питань позасудових, сумарних та свавільних страт Аньєс Калламар у червні 2019-го підсумував, що журналіст став жертвою «позасудової страти, за яку держава Саудівська Аравія є відповідальною згідно з законодавством у сфері прав людини». Саудівська Аравія відмовилася співпрацювати зі Спеціальною доповідачкою Калламар під час її розслідування.

Судове провадження в Саудівській Аравії над 11 підозрюваними, що звинувачуються у причетності до вбивства Джамаля Хашогджі, яке почалося у січні 2019 року та триває досі, закрите для публіки та позбавлене будь-якого виду прозорості. Окрім дипломатичних візитів, чиновники Саудівської Аравії не дозволили незалежного моніторингу провадження. П’ятьом підозрюваним загрожує смертна кара на прохання сторони обвинувачення.

На сьогодні немає жодної інформації щодо того, як проходить розслідування, чи мають звинувачені належний доступ до адвокатів та інших гарантій справедливого судочинства та, що важливіше, неводімим лишається місцезнаходження залишків тіла Джамаля Хашогджі, і той факт, чи їх повернули його родині.

Amnesty International тривалий час документує істотні недоліки, з якими стикається система кримінального правосуддя Саудівської Аравії, включно з тривалими термінами затримання без обвинувачення чи судового розгляду, відсутність доступу до адвоката під час розслідування, пред’явлення розпливчастих та некодифікованих звинувачень, які не схожі на конкретні злочини, і тиск на затриманих щодо підписання «зізнання» та згоди з попередньо визначеними вироками, аби уникнути тривалого свавільного утримання під вартою. Відсутність незалежності, прозорості і справедливості судочинства означає, що кримінальне правосуддя Саудівської Аравії не відповідає стандартам міжнародного права і прав людини.

«У світлі постійних дуже серйозних занепокоєнь стосовно належного судового розгляду та справедливого суду в Саудівській Аравії, влада країни мусить негайно надати доступ незалежним спостерігачам до цього судового процесу, без чого це буде просто черговий фіктивний судовий процес, у результаті якого винних за замовлення та здійснення вбивства не буде притягнуто до відповідальності. Окрім тог, такий стан справ порушує право сім’ї та ширшої саудівської громадськості дізнатися, що сталося з Джамалем Хашогджі «під наглядом» Мухаммеда бін Салмана», – сказала Лін Маалуф, Директорка з досліджень Середнього Сходу Amnesty International.

Порушення тривають

Після вбивства Хашогджі тривають репресії проти правозахисни_ць, журналіст_ок та неурядових організацій. Захисни_ці прав жінок поставали перед судом і були засудженими за свої мирні кампанії щодо прав людини та адвокації прав жінок у країні. Хоча кількох активісток тимчасово випустили за останні місяці, Лоуджайн аль-Хазлуль, Саман Бадаві, Нассіма аль-Сада і Нуф Абдулазіз перебувають під свавільним утриманням з травня 2018-го. Принаймні 14 громадських активіст_ок, письменни_ць та членів сім’ї затриманих активісток також були свавільно затримані майже шість місяців тому та перебувають під вартою без пред’явлення обвинувачень.

Раніше цього року смертну кару застосували як політичну зброю проти шиїтської меншини під час страхітливої масової страти 37 чоловіків, більшість із яких належали до шиїтської меншини. Принаймні 14 інших страчених були засуджені за злочини, пов’язані з їхньою участю в антиурядових демонстраціях у Східній провінції Саудівської Аравії, де більшість шиїтська, між 2011-м та 2012-м роками. 14 чоловіків піддавалися тривалому утриманню та сказали в суді, що до них застосовували тортури чи інше погане поводження під час допитів, аби вибити «зізнання». Серед страчених був також Абдулкарім аль-Гавадж – молодий юнак-шиїт, якого арештували у 16-річному віці та засудили за злочини, пов’язані з його участю в антиурядових протестах.

Amnesty International продовжує кампанію за трьох юнаків Алі аль-Німра, Давуда аль-Маргуна та Абдулу аль-Загера, які очікують смертної кари та можуть бути страчені в будь-який час. Усім їм було менше 18 років під час скоєння, згідно зі звинуваченням, злочинів. Відповідно до міжнародного права суворо заборонено застосовувати смертну кару по відношенню до осіб, яким було менше 18 років на момент скоєння злочину.

Загальні відомості

Рух Amnesty проведе низку заходів для відзначення річниці вбивства Джамаля Хашоґджі в середу 2 жовтня:

Amnesty International у Туреччині візьме участь у заході біля Консульства Саудівської Аравії у Стамбулі для вшанування першої річниці смерті Джамаля Хашогджі. За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до: [email protected]  0090 5393424472.

Amnesty International у Великобританії проведе захід у штаб-квартирі на сході Лондону по випуску нової книги про вбивство Джамаля Хашогджі. За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до: [email protected].

Amnesty International у Норвегії планує захід «Місце злочину» навпроти Посольства Саудівської Аравії в Осло. У день проведення заходу всі протестувальни_ці вишикуються в одязі розслідувачів місця злочину, запитуючи про дозвіл подивитися приміщення посольства. За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до: [email protected].

Amnesty International у Нідерландах планує перейменування вулиці Посольства Саудівської Аравії у Гаазький «канал Хашогджі». Саудівський правозахисник Яг’я Асірі офіційно відкриє назву вулиці. За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до: [email protected].

Amnesty International у Бельгії (Фландрії та Валлонії) планує перейменування вказівників біля Посольства Саудівської Аравії у Бельгії на «вулицю Хашогджі». За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до: [email protected].

Amnesty International у Бельгії (Брюссель) планує перейменування вулиці Посольства Саудівської Аравії на «Проспект Джамаля Хашогджі», повісивши підробну назву вулиці. За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до: [email protected].

Amnesty International у США взяла участь у заході Капітолійського Пагорба[1]. Другого жовтня відбудеться хода зі свічками перед Посольством Саудівської Аравії у Вашингтоні з нагоди першої річниці смерті Джамала Хашогджі. За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до: [email protected].


[1] Ідеться про Конгрес США (прим. перекладачки).