9 січня 2020
У суботу 11 січня судді і адвокат(к)и щонайменше з 14-х країн пройдуть маршем у Варшаві на захист прав людини та верховенства права в Польщі, оскільки польський Сенат розглядає закон, який іще більше підірве незалежність судової системи. Напередодні акції протесту, Драгіня Надаждін, директорка Amnesty International у Польщі, зазначила:
«Ця безпрецедентна демонстрація солідарності з польськими суддями є відповіддю на загростення кризи, із якою стикається судова система країни. Ми солідарні з усіма тими, хто в суботу марширує на захист прав людини, верховенства права і незалежності судової системи Польщі».
«Судді, адвокат(к)и і громадянське суспільство з багатьох країн збираються разом, щоб висловити протест проти планів польської влади ввести жорсткі обмеження права суддів на свободу вираження думок і асоціації. Ці зміни призвели б до того, що вільні елементи польських судів, які ще лишилися, опинилися б під політичним контролем виконавчої влади, що означало б кінець поділу влади в Польщі».
У відповідь на ескалацію зловживань дисциплінарними процедурами з метою змусити суддів замовкнути десятки організацій і вчених із Польщі та інших країн направили відкритий лист до Європейської комісії, закликаючи вжити тимчасових заходів, щоб зупинити руйнування верховенства права.
На сайті польського представництва Amnesty International збирають підписи піж петицією проти зловживань дисциплінарними процедурами проти незалежних суддів.
Додаткова інформація
Відповідний закон в наразі обговорюється в Сенаті і буде винесений на голосування наступного тижня.
Очікується, що до маршу приєднаються судді з Нідерландів Австрії, Греції, Німеччини, Угорщини, Хорватії, Португалії, Данії, Франції, Італії, Норвегії, Румунії, Естонії та Ірландії.
На терміновий запит польського Сенату делегація Венеціанської комісії відвідає Варшаву 9 і 10 січня 2020 року для зустрічі з владою та іншими учасника(ця)ми переговорів.
Занепокоєння з приводу закону, представленого Сенату польським омбудсменом Адамом Боднаром, зібрані за цим посиланням.
Із кінця 2015 року польський уряд прийняв і здійснив низку законодавчих і політичних заходів, які підірвали незалежність судової влади. До них відносяться політизація судових призначень, наділення міністра юстиції виключними повноваженнями звільняти і призначати голів і заступників/-ць голів судів, а також примус суддів Верховного Суду до відставки. Уряд також вдався до дисциплінарних процедур, застосовуючи їх проти суддів, які виступили проти «реформ», і поставивши деяких із них під загрозу втратити роботи.