Польща має зняти звинувачення проти активісток за плакати з Дівою Марією та райдужнийм прапором

2 листопада 2020

ОНОВЛЕННЯ: 2 березня 2021 суд виправдав активісток. 12 січня 2022 суд також відхилив апеляцію і лишив чинним виправдувальний вирок.

Amnesty International приєдналася до провідних правозахисних організацій, щоб закликати польську владу зняти звинувачення з трьох жінок, яким загрожує до двох років в’язниці через плакат із зображенням Діви Марії з райдужним німбом. Судовий процес над ними починається в середу 4 листопада.

Понад 140 тисяч людей по всьому світу приєдналися до міжнародної кампанії, що закликає Генерального прокурора зняти звинувачення в «образі релігійних переконань» із трьох правозахисниць – Анни, Джоанни та Ельжбети (із міркувань безпеки відомі лише їхні імена). Трьох активісток звинувачують у тому, що у квітні 2019 року вони виготовили й розмістили плакати в громадських місцях міста Плоцьк.

«Враховуючи повну відсутність доказів того, що було скоєно якийсь злочин, очевидно, що цих трьох жінок судять за мирну активістську діяльність», – заявила Катрінель Моток, старша керівниця кампаній Amnesty International в Європі.

«Зберігання, створення або розповсюдження таких плакатів, як той, на якому зображена Діва Марія з райдужним німбом, захищене правом на свободу вираження думки й не повинно розглядатися як кримінальний злочин. Звинувачення проти Ельжбети, Анни і Джоанни повинні бути зняті, а польській владі слід внести поправки до законодавства щодо права на свободу вираження думки, аби привести його у відповідність з міжнародними стандартами прав людини», – додала пані Моток.

Спільну заяву підписали Amnesty International, Human Rights Watch, ILGA-Europe, Freemuse, Front Line Defenders і Campaign Against Homophobia. У ній правозахисні організації закликають Генерального прокурора Польщі зняти звинувачення й забезпечити жінкам можливість займатися правозахисною діяльністю не побоюючись переслідувань і репресій з боку влади.