Нігерія: влада повинна ініціювати ефективну реформу поліції

15 жовтня 2020

• Щонайменше 10 людей загинули під час протестів
• Сотні протестувальників/-ць поранені й заарештовані
• Проплачені бандити розв’язують насильство щодо мирних протестувальників/-ць

Нігерійські сили безпеки повинні негайно припинити залякування, переслідування й напади на мирних демонстрантів/-ок, заявила сьогодні Amnesty International у Нігерії після того, як щонайменше 10 людей були вбиті і ще сотні поранені під час загальнонаціональних протестів із вимогою покласти край корупції та жорстокості поліції.

Із 8 жовтня в Нігерії люди вийшли вулиці великих міст і селищ у 21 штаті країни, вимагаючи покласти край жорстокості поліції, позасудовим стратам і вимаганням з боку спеціального загону по боротьбі з грабежами (SARS) – підрозділу нігерійської поліції, що займається боротьбою з насильницькими злочинами.

«Ці протестувальники/-ці стикнулися з насильством і застосуванням надмірної сили. Людям, що вийшли на вулиці, увірвався терпець від беззаконної діяльності SARS, і вони заслуговують на ефективні реформи, які захистять права людини. Суспільство в Нігерії скептично ставиться до обіцянки влади покласти край поліцейським звірствам, тому що попередні заяви про реформування SARS виявилися порожніми словами», – зазначила Осаї Оджіго, директорка Amnesty International у Нігерії. – «Той факт, що поліція як і раніше застосовує надмірну силу до мирних протестів, що призводить до поранень і загибелі людей у Лагосі, Угеллі, Абуджі й Огбомошо, знецінює будь-які заяви про наміри припинити порушення прав людини нігерійською поліцією».

«Стрілянина бойовими патронами, водяними гарматами, кидання сльозогінного газу в натовп, побиття й арешт протестувальників/-ць суперечить нігерійській Конституції 1999 року [із поправками] і міжнародним стандартам. Журналіст(к)и також стикнулися з нападами, побиттям, а їхнє знімальне обладнання або конфісковували, або знищували» – наголосила Осаї Оджіго.

Право на свободу вираження поглядів і мирних зібрань гарантовано Конституцією Нігерії, тому абсолютно неприпустимо, щоб поліція, чиїм обов’язком є захист життя і майна, а також підтримання верховенства закону, застосовувала надмірну силу проти проестів. Нігерійська влада повинна негайно направити всі сили безпеки на захист мирних демонстрантів/-ок та утриматися від нападів на них.

Порожні обіцянки реформи поліції

У відповідь на загальнонаціональні протести генеральний інспектор поліції 11 жовтня 2020 року розпустив спеціальний загін по боротьбі з грабежами (SARS) і закликав негайно перевести всіх співробітників SARS в інші підрозділи.

Незважаючи на заяви та все більш жорстокі репресії щодо демонстрацій, тисячі людей продовжують протестувати. Вони вимагають звільнення всіх заарештованих демонстрантів/-ок, правосуддя для постраждлаих від поліцейського свавілля й адекватної компенсації їм і їхнім сім’ям, а також судового переслідування тих, хто підозрюється в причетності до цих правопорушень.

За останні п’ять років федеральний уряд кілька разів обіцяв реформувати SARS. Незважаючи на обіцянки реформ і притягнення до відповідальності за порушення, аналіз Amnesty International показує, що співробітники SARS продовжують безкарно порушувати прав людини.

Будь-яка людина, підозрювана у скоєнні злочину повинна бути притягнута до відповідальності в ході справедливого судового розгляду. Співробітники правоохоронних органів повинні дотримуватися міжнародних стандартів у сфері прав людини в галузі охорони правопорядку, зокрема Кодексу поведінки співробітників правоохоронних органів ООН та основних принципів ООН щодо застосування сили і вогнепальної зброї співробітниками правоохоронних органів, і – зокрема – поважати, захищати й забезпечувати права на життя, свободу, особисту безпеку і фізичну недоторканність, а також на свободу вираження думок і мирних зібрань.

Ми закликаємо нігерійську владу прислухатися до вимог свого народу й оперативно, ретельно, неупереджено, ефективно і прозоро розслідувати всі випадки порушення прав людини поліцією, включно з незаконними вбивствами учасників та учасниць протестів #EndSARS

Осаї Оджіго, директорка Amnesty International у Нігерії
Додаткова інформація

Протягом багатьох років Amnesty International повідомляла про незаконні вбивства, жорстокість поліції і проводила кампанію проти застосування тортур правоохоронними органами Нігерії. У листопаді 2014 року ми опублікували доповідь «Ласкаво просимо до пекла: тортури та інші види жорстокого поводження в Нігерії», яка засвідчила, що тортури та інші види жорстокого поводження широко поширені у військових і поліцейських в’язницях по всій Нігерії. 2016 року ми опублікували ще один звіт, у якому йшлося, що спеціальний загін з боротьби з грабежами (SARS) був відповідальний за широко поширені тортури та інші види жорстокого поводження з затриманими під час ув’язнення. А наша доповідь за червень 2020 року засвідчила, що SARS продовжує здійснювати порушення прав людини з повною безкарністю, незважаючи на обіцянки федерального уряду провести реформи й забезпечити підзвітність.