Під час конференції у Швейцарії делегати мають підтримати надання стійкої допомоги Україні

Із 4 по 5 липня в Лугано (Швейцарія) відбудеться конференція з відновлення України. Напередодні заходу Amnesty International закликає делегатів/ок країн продемонструвати свою підтримку народу України, забезпечивши негайне надання стійкої фінансової та технічної допомоги, необхідної для захисту їх прав.

Під час конференції Україна представить план відновлення своїм міжнародним партнерам, зокрема представникам/цям 40 держав і 18 міжнародних організацій.

Окрім смертей і поранення тисяч людей, а також вимушеного переміщення мільйонів, війна спричинила катастрофічні наслідки для економічних і соціальних прав в Україні: відсутність належного доступу до житла, води та санітарії, масове безробіття, а також серйоза шкода навколишньому середовищу.

«Оскільки міжнародне спільнота збирається разом, щоб вивчити шляхи надання допомоги Україні для її відновлення, права людини повинні бути в центрі обговорення. Соціально-економічні права людей в Україні були порушені в катастрофічних масштабах – щонайменше 10 мільйонів потребують продовольства й допомоги для отримання засобів до існування, а більше половини всіх українських підприємств були змушені зачинитися, що серйозно підірвало доступ до адекватного рівня життя для людей», – заявила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні.

«В умовах російського наступу міжнародним партнерам України необхідно буде шукати нові термінові рішення, щоб допомогти людям в Україні отримати доступ до своїх прав. Зі свого боку, українська влада повинна тісно співпрацювати з гуманітарними організаціями та іншими ініціативами, щоб усунути прогалини в захисті найбільш вразливих груп, як-от люди з інвалідністю, діти й літні люди, переміщені особи, а також ті, хто живуть у бідності».

Відома як «житниця» Європи, Україна також була джерелом основних продуктів харчування для багатьох країн Близького Сходу та Африки. Окрім того, що війна призвела до повсюдної відсутності продовольчої безпеки в Україні, вона спричинила обмеження поставок продовольства і зростання цін у багатьох країнах по світу. Це також мало руйнівний вплив на навколишнє середовище через використання величезної кількості викопного палива, що знищило середовище проживання і викликало лісові пожежі, а також стало причиною забруднення повітря, води й ґрунту України токсичними речовинами.

Міжнародна спільнота має підтримати відновлення України шляхом надання фінансової та технічної допомоги відповідно до зобов’язань держав щодо міжнародного співробітництва та допомоги. Будь-які плани з відновлення України мають бути стійкими, належним чином фінансуватися та зосереджуватися навколо прав людини. Міжнародна допомога Україні неминуче буде потрібна протягом значного періоду часу.

Плани і фінансування відновлення та реконструкції України повинні відповідати стандартам у сфері прав людини, – це означає, що вони мають бути прозорими, недискримінаційними і розроблятися на основі консультацій та участі постраждалих людей.

«Конференція в Лугано стане наступним заходом для прояву міжнародної солідарності з Україною», – наголосила Оксана Покальчук. – «Справжнє відновлення буде неможливо до тих пір, поки не закінчиться агресивна війна Росії, але тим часом міжнародна спільнота має підтримати народ України, надавши термінову допомогу, щоб забезпечити економічні та соціальні права людини».