Гонконг: розгін мирних демонстрантів сигналізує про чергове літо репресій

27 травня 2020

Відповідаючи на жорстку реакцію гонконгської поліції на сьогоднішні протести проти законопроєктів щодо національного гімну та національної безпеки, заступник директора Amnesty International у Східній і Південно-Східній Азії Джошуа Розенцвейг заявив:

«Сьогоднішнє надмірне й невибіркове застосування сили поліцією для розгону протестувальників у черговий раз демонструє повне нехтування влади правами людини на вулицях Гонконгу. Масові арешти на абсолютно мирних зібраннях свідчать про те, що уряд Гонконгу переслідує всіх, хто здійснює своє право на свободу вираження думки.

Оскільки права в Гонконгу перебувають під зростаючою загрозою, законопроєкт про національний гімн є ще однією спробою зробити мирне інакомислення злочином у місті. Згідно з цим розпливчастим і репресивним законом, людям у Гонконзі може загрожувати до трьох років в’язниці за «образу» чи «зловживанням» національним гімном Китаю.

Гонконгці мають повне право непокоїтися через законопроєкт законопроектом і виходити на мирні протести через це. У той час, коли свободи Гонконгу серйозно підриваються законом ро національну безпеку, нав’язаним Китаєм, законопроєкт про національний гімн є ще однією серйозною загрозою свободі вираження думок у місті.

І жорстка реакція поліції на протести, що відбуватимуться найближчі кілька тижнів, – тривожний сигнал про те, що на Гонконг чекає ще одне літо репресій».

Додаткова інформація

Тисячі протестувальників/-ць вийшли на вулиці Гонконгу 27 травня, коли обговорювався законопроєкт про національний гімн, який передбачає кримінальну відповідальність за «образу» або «зловживання» китайським національним гімном зі штрафом до 50 000 гонконгських доларів (6400 доларів США) і максимальним покаранням у вигляді трирічного тюремного ув’язнення.

Із 2015 року було кілька випадків, коли гонконгські футбольні фанати освистували або поверталися спиною, коли на матчі звучав китайський національний гімн. Новий закон зробить таку поведінку кримінальним злочином.

Сотні людей були затримані цієї середи. Тим часом як кадри з соціальних мереж зафіксували, що поліція стріляла перцевими гранулами, щоб розігнати протест у центральному районі в обідній час, незважаючи на численних випадкових перехожих.

Протестувальники/-ці також виступили з критикою закону про національну безпеку, який запропонували Всекитайські збори народних представників минулого тижня і який мають прийняти 28 травня в Пекіні. Закон спрямований на боротьбу з «сепаратизмом, підривом державної влади, тероризмом та іноземним втручанням» у Гонконзі.