Звернення до російської влади у зв’язку з розгоном мирних акцій в Москві

Від 8/8/2019

Голові Слідчого комітету РФ Бастрикіну Олександру Івановичу

Міністру внутрішніх справ РФ Володимиру Олександровичу Колокольцеву

Директору Федеральної служби військ національної гвардії РФ Золотову Віктору Васильовичу

ЗВЕРНЕННЯ

27 липня і 3 серпня в центрі Москви пройшли акції протесту проти відмови реєстрації опозиційних кандидатів до Московської Міської Думи. Учасники планували мирно зібратися в центрі міста, щоб висловити своє ставлення до подій. Багато з них зіштовхнулися з надмірними і не заснованими на законі діями з боку окремих представників силових відомств.

Під час мирних акцій протесту були задіяні багатотисячні сили МВС і Росгвардії. Багато вулиць у центрі міста були перекриті. Окремі співробітники, ймовірно, обох відомств, застосовували насильство по відношенню до протестувальників, у тому числі спецзасоби та бойові прийоми при більшій чисельності й можливості застосувати інші методи. Вони проводили «зачистки» міських вулиць і затримували людей, які публічно і мирно висловлювали свою точку зору (інтерв’ю, плакат, лозунг). Також булі зафіксовані випадки порушення прав журналістів при висвітленні масових заходів, перешкоджання їхній законній професійній діяльності шляхом обмеження права на ведення фото-і відеозйомки, що порушує їхні професійні права, передбачені ст. 47 Закону РФ про ЗМІ. Співробітники силових структур при цьому, як правило, порушуючи закон не пояснювали своїх дій, не представлялися, не мали жодних відзнак, нагрудних жетонів і часто приховували свої обличчя.

Усі ці порушення прав мешканців та гостей столиці на мирне зібрання, на особисту свободу і недоторканність, на здійснення професійної діяльності у випадку з журналістами, а також на захист детально задокументовані і підтверджені численними свідченнями потерпілих, учасників та інших очевидців, і загальнодоступними фото – і відеоматеріалами. Співробітники поліції і Росгвардії грубо порушували міжнародне і російське законодавство. Свобода зборів гарантована Конституцією РФ і міжнародним правом, і не може бути довільно обмежена. Сам по собі факт участі людей в «неузгодженому», але мирному зібранні не є підставою для їх затримання, а тим більше застосування до них насильства або притягнення до кримінальної чи адміністративної відповідальності.

Подібна поведінка співробітників правоохоронних органів не тільки порушує права учасників публічної акції та випадкових перехожих, а й посилює напруженість у суспільстві та підриває довіру до держави та її представників. 

Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович висловила стурбованість у зв’язку з поведінкою співробітників поліції і Росгвардії на акції 27 липня. Зокрема, вона зазначила невиправдані затримання мирних демонстрантів, надмірне застосування проти них сили, неможливість ідентифікації співробітників правоохоронних органів, недопуск адвокатів до затриманих та інші порушення закону з боку силових структур. Ми повністю поділяємо занепокоєння пані Міятович і відкриті до співпраці щодо запобігання подібної практики в майбутньому.    

Ми закликаємо, зокрема:

Слідчий комітет РФ і службу внутрішньої безпеки відомств  

  • провести розслідування дій співробітників силових органів під час публічних заходів, що пройшли в столиці, при конструктивній співпраці в рамках розслідування з представниками цивільних організацій/ініціативних груп. 
  • оприлюднити результати розслідувань усіх виявлених фактів;
  • притягнути винних до кримінальної та дисциплінарної відповідальності;

МВС і Росгвардію

  • вжити заходів для обліку в роботі поліції і Росгвардіі необхідності дотримуватися розумний баланс між забезпеченням порядку і дотриманням прав громадян при проведенні публічних заходів в Москві та інших регіонах надалі;
  • забезпечити всіх співробітників, що працюють на публічних заходах, знаками, за якими їх відрізнятимуть.  

Наталія Звягіна, директор російського представництва Amnesty International Елла Полякова, голова правозахисної організації «Солдатські матері Санкт-Петербурга»

Наталія Євдокимова, відповідальний секретар правозахисної ради Санкт-Петербурга

Олексій Соколов, директор Асоціації «Сприяння у правовому захисті населення «Правова основа» м. Єкатеринбург

Микола Кретов, Молодіжний Правозахисний Рух

Наталія Таубіна, директор Фонду «Громадський вердикт»

Леонід Крикун, адвокат

Юрій Джибладзе, керівник Центру розвитку демократії та прав людини

Олена Шахова, голова Санкт-Петербурзької громадської правозахисної організації «Громадянський контроль»

Лев Левінсон, експерт Інституту прав людини

Світлана Ганушкіна, голова Комітету «Громадянське сприяння»

Вікторія Громова, член координаційної ради міжнародного Молодіжного Правозахисного Руху

Валентина Череватенко, голова правління Фонду сприяння розвитку громадянського суспільства і прав людини «Жінки Дону»

Галина Арапова, директор Центру захисту прав ЗМІ   

Світлана Астраханцева, виконавчий директор МХГ  

Олександр Верховський, директор Центру «Сова»

Карина Москаленко, адвокат і член МХГ, директор програми «Міжнародний захист»

Ігор Ясін, співголова Профспілки журналістів і працівників ЗМІ

Дмитро Макаров, співголова МХГ

Григорій Дурново, редактор ОВД-Інфо

Алла Фролова, координатор юрдопомоги ОВД-Інфо  

Ілля Сиволдаєв, юрист Дому прав Людини

Антон Поминов, директор «Трансперенсі Інтернешнл-Росія»

Марина Агальцова, адвокат

В’ячеслав Бахмін, співголова МХГ

Сергій Кривенко

Сергій Давідіс

Аніта Соболєва

Сергій Лукашевський

Сергій Подузов

Ірина Протасова 

Андрій Юров

Олександр Даніель

Лілія Шибанова