«Я не можу дихати» – слова, що знову пробудили рух проти расизму у США

Авторка: Джасміт Сідху, старша наукова співробітниця, Amnesty International у США
30 червня 2020

«Я не можу дихати».

Три слова, вимовлені Джорджем Флойдом, коли його життя згасло під коліном поліцейського в США, знову стали об’єднуючим закликом до расової справедливості і реформи поліції в США і в усьому світі. Востаннє ці слова викликали повстання, коли 2014 року їх вигукнув Ерік Гарнер, якого вбили поліцейські Нью-Йорка. На знак історичної солідарності, подібної до якої не було з часів руху за громадянські права в США, мільйони різноманітних натовпів тижнями виходили на вулиці, протестуючи, скандуючи, стаючи на коліно і вимагаючи змін не тільки у Сполучених Штатах, але й в усьому світі.

#BlackLivesMatter [із англ. «Життя чорношкірих людей мають значення»], простий заклик до расової рівності, став нещодавно оновленим гаслом для руху, що прагне переосмислення поліцейської діяльності, і який тепер підтримують дві третини американців/-ок. Масові протести охоплюють вулиці Сполучених Штатів уже більше чотирьох тижнів, і кінця їм не видно.

Дивовижно, як нас не дивує той факт, що протести в США, які закликають до припинення поліцейського насильства, стикнулися зі ще більшим поліцейським насильством. Amnesty International задокументувала багато з цих випадків у нашій нещодавно оприлюднені інтерактивній мапі, вказавши понад 125 інцидентів, коли правоохоронні органи використовували сльозогінний газ, гумові кулі, ударні патрони, перцеві кульки, навіть велосипеди і кийки проти учасників/-ць протесті, включно з маленькихми дітьми, а в деяких випадках також проти журналістів/-ок, юридичних спостерігачів/-ок і медпрацівників/-ць.

Під час цих безперервних протестів по всьому світу – незважаючи на репресії поліції в США – відбулися реальні і значущі зміни. Ось десять прикладів змін, які відбулись у Сполучених Штатах Америки з початку протестів.

1. Офіцерам, причетним до смерті Джорджа Флойда, пред’явили звинувачення

Дерек Шовен, колишній співробітник поліції Міннеаполіса, штат Міннесота, який стояв коліном на шиї Джорджа Флойда більше восьми хвилин, що і призвело до смерті Флойда, був заарештований за звинуваченням у вбивстві другого ступеня після протестів. Трьом іншим колишнім офіцерам, які брали участь в інциденті, також були пред’явлені звинувачення в менших злочинах. Це важливий крок для притягнення до відповідальності не тільки винних у смерті Джорджа Флойда, але і всіх причетних до злочинів проти жертв поліцейського насильства.

2. Почалися розмови про розформування поліції

Більшість членів міської ради Міннеаполіса, міста, де був убитий Джордж Флойд, пообіцяли розпустити міське поліцейське управління і замість цього впровадити нову модель безпеки, що базуватиметься на участі громад. У Лос-Анджелесі місьйкий голова запропонував скоротити бюджет поліції Лос-Анджелеса на приблизно 150 мільйонів доларів. Мери інших міст, включно з Бостоном, Массачусетсом, Лансінгом, Мічиганом і Сіетлом, штат Вашингтон, також заявили, що розглянуть можливість скорочення фінансування поліції.

3. Пам’ятники, що увічнювали расистську історію США, прибрали

У Бостоні, Філадельфії, Далласі, Бірмінгемі, Вашингтоні, Річмонді, Сан-Франциско і десятках інших міст США були демонтовані пам’ятники і статуї, присвячені персоналіям, пов’язаним із з расистськими минулим і спадщиною, зокрема, монументи Христофора Колумба, Френка Ріццо, капітана Джея Брукса, Роберта Е.Лі, Джуніперо Серра, Чарльза Лінна і Альберта Пайка та інших.

4. Приймаються нові закони на державному та місцевому рівнях, що стосуються реформи поліції

Ось список деяких законодавчих актів, які були швидко прийняті протягом останніх тижнів:

• Міста Денвер, Колорадо, Міннеаполіс, Міннесота, Х’юстон і Остін, Техас, Вашингтон, округ Колумбія, Чикаго, Іллінойс і Фенікс, Арізона, – усі вони заборонили використання удушливих прийомів після смерті Джорджа Флойда;

• Айова, Нью-Йорк і Коннектикут прийняли закони штату або видали накази про заборону використання удушливих прийомів правоохоронними органами;

• Сіетл, штат Вашингтон, заборонив використання удушливих прийомів і сльозогінного газу після того, як правоохоронні органи використовували цей газ проти протестів;

• Вашингтон увів тримісячну заборону на використання гумових куль або хімічних подразників проти мирних демонстрацій;

• Луїсвілл, штат Кентуккі, одноголосно заборонив видачу ордерів на обшук «без стуку» в місті.

5. Федеральні законодавці вводять нові закони, спрямовані на реформу поліції та боротьбу з расизмом

Були прийняті законопроєкти, що стосуються умовного імунітету для правоохоронних органів, використання відеокамер, расового профілювання, стандартів застосування сили, прозорості поліцейської діяльності за допомогою даних, посиленої підготовки поліцейських та інших реформ. 25 червня 2020 року одна зі сторін законодавчого органу США, Палата представників, як очікується, прийме закон про правосуддя в поліції з низкою позитивних положень. Однак супутня пропозиція в іншому законодавчому органі (Сенаті) – під назвою Закон про правосуддя – не відповідає правам людини.

6. Стандарти застосування сили поліцією змінюються й переглядаються поліцейськими департаментами, а деякі департаменти вживають оперативних заходів у відповідь на насильство

• Після смерті Джорджа Флойда різні поліцейські департаменти по всій території США переглянули і заборонили удушливі прийоми, включно з Авророю, штат Мічиган; Феніксом, штат Арізона; і Сан-Франциско, штат Каліфорнія та іншими

• Міські голови та співробітники правоохоронних органів із Чикаго, штат Іллінойс; Цинциннаті, штат Огайо; Тампа, штат Флорида; Балтімора, штат Меріленд; Фенікса, штат Арізона; і Колумбії, штат Південна Кароліна, – об’єдналися разом, щоб створити робочу групу з реформи поліції та расової справедливості;

• Уперше за два десятиліття Нью-Джерсі під керівництвом свого генерального прокурора оновить правила застосування сили для всіх поліцейських;

• Департамент поліції Нью-Йорка прийняв рішення розпустити проблемний підрозділ по боротьбі зі злочинністю в цивільному;

• Два співробітники поліції Буффало, штат Нью-Йорк, які – без провокації – штовхнули 75-річного мирного протестувальника, проломивши йому череп, були звинувачені в кримінальному нападі.

 • Співробітники правоохоронних органів у низці інших міст, які застосовували надмірну силу проти протестувальників/-ць, також були звинувачені у скоєнні злочинів, що варіюються від нападу до переслідування.

7. Спортивні ліги визнають вплив расизму на галузь

Кілька років тому Національна асоціація перегонів на серійних автомобілях (NASCAR) заборонила прапор Конфедерації на всіх гоночних заходах. Асоціація заявила: «присутність прапора Конфедерації на заходах NASCAR суперечить нашому зобов’язанню забезпечити гостинне та інклюзивне середовище для всіх уболівальників/-ць, наших конкурентів і нашої галузі».

Комісар Національної футбольної ліги (НФЛ) визнав минулі помилки Ліги, коли вони не звертали достатньої уваги на критику гравців щодо расизму, а також мирні протести проти жорстокості поліції щодо афроамериканців. Ліга також зобов’язалася виділити 250 мільйонів доларів протягом десяти років на боротьбу з расизмом.

8. Корпорації вживають заходів для боротьби з расизмом

Незважаючи на те, що бізнес-лідер(к)и іще мають пройти довгий шлях у боротьбі з расовою нерівністю та упередженнями у промисловості й на робочому місці, деякі з них зробили обнадійливі кроки за останні кілька тижнів.

• Amazon ввела мораторій на використання поліцією продукту компанії з розпізнавання осіб Rekignition.

• Johnson & Johnson вирішили боротися з колоризмом, пообіцявши припинити продажі своїх освітлювальних кремів для шкіри, які натякають, що світла шкіра краща за темнішу

• Підрозділ PepsiCo Inc, що керує сиропом «Тітка Джемайма», відмовиться від імені й образу тітки Джемайми, брендинг якої явно корениться в образливих расових стереотипах. Компанія також планує витратити 400 мільйонів доларів на підтримку чорношкірих громад протягом наступних п’яти років.

Відомий кавовий конгломерат Starbucks Corp послабив свою кадрову політику, дозволивши співробітникам носити футболки Black Lives Matter і значики, щоб продемонструвати свою позицію підтримки руху проти расизму.

9. Juneteenth (День свободи) став національним святом

19 червня відзначається як найперше національне святкування кінця рабства у Сполучених Штатах 1865 року, відоме як Juneteenth у США. Федеральні законодавці внесли законопроєкт, яким цей день визнається національним святом. Тільки чотири штати у США не визнали цю дату державним святом: Гаваї, Північна Дакота, Південна Дакота і Монтана. Роботодавці по всій території США, включно з Twitter, Nike, Mastercard і Vox Media, зробили 19 червня оплачуваним вихідним для своїх співробітників/-иць.

10. Президент Трамп підписав указ про заборону удушливих прийомів

Після декількох тижнів протестів і тиску з боку постраждалих громад президент Трамп підписав виконавчий указ, що стимулює поліцейські департаменти забороняти удушливі прийоми з федеральними грантами і вимагає від правоохоронних органів створити Національний реєстр, що відстежує правоохоронців, які були помічені у застосуванні надмірної сили. Amnesty Inetrnational незадоволена Указом Президента і вважає, що ще багато чого належить зробити, але те, що глобальний тиск змусив адміністрацію щось зробити, –  уже свідчить про позитивний результат.

Певна річ, набагато більше змін мають відбутися на всіх рівнях, і активіст(к)и та організатор(к)и продовжують працювати, аби втілити в життя реальні, тривалі зміни. Варто відзначити, що населення США та інших країн світу, разом із лідер(к)ами руху за громадянські права й міжнародного руху за права людини, наполегливо вимагають рівності для чорношкірих гроад і щоб поліція несла відповідальність за їх расово упереджену діяльність та застосування сили. Їх невблаганні голоси і несправедливість смерті Джорджа Флойда призвели до значущих соціальних змін, об’єднали рух за рівні права і змусили активніше діяти в розпал глобальної пандемії. Це рух за справедливість, підзвітність і рівність – це марафон, а не біг на коротку дистанцію, і ми знаємо, що переможемо завдяки солідарності з усім світом.