У відповідь на новини про насильницьке зникнення українського правозахисника і військовополоненого Максима Буткевича, місце перебування якого востаннє було підтверджено 22 серпня, в.о. регіонального директора Amnesty International у справах Східної Європи та Центральної Азії Денис Кривошеєв заявив:
«Минуло одинадцять тижнів із того часу, як про місцезнаходження Максима Буткевича було відомо востаннє. Із огляду на сфабрикований судовий процес, характер його засудження і докази жорстокого поводження, його сім’я й багато хто з нас серйозно стурбовані долею і благополуччям Максима. Ми вимагаємо від російської влади негайно повідомити, де він перебуває, і дозволити йому зв’язатися з родиною та адвокатом.
Це лише останній відомий випадок у низці порушень щодо Максима Буткевича, яких він зазнав відтоді, як потрапив у військовий полон у червні 2022 року. Так званий верховний суд в окупованому Росією Луганську засудив його до 13 років ув’язнення на таємному засіданні на підставі відеозізнання, яке майже напевно було отримано під примусом, а також інших хитких доказів. Ми вважаємо, що звинувачення були повністю мотивовані як помста з боку російської влади за попередню активність Максима та його видатну правозахисну діяльність.
Позбавлення військовополоненого права на справедливий і регулярний суд є воєнним злочином. Так само, як і насильницьке зникнення, чим і є нинішнє поводження з ним. Російська влада повинна скасувати вирок, винесений Максиму Буткевичу, негайно звільнити його з-під варти, накладеної так званим верховним судом у Луганську, і припинити порушення міжнародного права та зловживання правами ув’язнених».
Додаткова інформація
Відомий український правозахисник Максим Буткевич записався добровольцем до Збройних сил України в лютому 2022 року, а 24 червня 2022 року був захоплений російськими військами на лінії фронту. 10 березня 2023 року його «засудили» до 13 років позбавлення волі так званим верховним судом «Луганської Народної Республіки», який 2014 року на сході України створили озброєні угруповання, що підтримуються Росією.
22 серпня 2023 року апеляційне слухання в московському суді залишило вирок Максиму Буткевичу в силі, до якого йому дозволили приєднатися лише за допомогою відеозв’язку.
Точне місце перебування Максима невідоме з 22 серпня, коли він з’явився на апеляційному слуханні через відеозв’язок із СІЗО в Луганську. У Росії поширеною практикою є переведення ув’язнених, які перебувають у нелюдських та принизливих умовах, у віддалені місця, за сотні й тисячі кілометрів від дому, для відбування покарання. Це може тривати тижнями, а іноді й місяцями, протягом яких їхні сім’ї та адвокат(к)и не отримують жодної інформації. Така практика прирівнюється до насильницького зникнення.