20 жовтня 2020
Як Вірменія, так і Азербайджан повинні негайно припинити застосування важкої вибухової зброї з широким радіусом дії в густонаселених цивільних районах, – попередила сьогодні Amnesty International.
Експерти з групи кризового реагування Amnesty Inaternational вивчили наявні переконливі докази, які свідчать про використання балістичних ракет і свідомо неточних залпів реактивної артилерії, що протягом останніх днів призвели до загибелі, поранень і широкомасштабного збитку серед цивільного населення, що є явним порушенням міжнародного гуманітарного права.
Зокрема, повідомлялося про жертви серед цивільного населення і серйозний збиток цивільним будівлям у місті Гянджа в Азербайджані, який протягом останніх днів неодноразово піддавався артилерійським обстрілам з вірменської сторони, а також у контрольованому Вірменією Нагірно-Карабаському регіоні.
«Свідчення щодо застосування балістичних ракет та іншої вибухової зброї з широким радіусом дії в цивільних кварталах говорять про шокуючу зневагу до життя й законів війни», – зазначив Денис Кривошеєв, виконуючий обов’язки голови Amnesty International у регіоні Східної Європи й Центральної Азії.
«Цивільні особи продовжують гинути, отримувати поранення й лишатися без даху над головою, оскільки безрозсудні удари руйнують життя і перетворюють їхні будинки на руїни. Фото- та відеодокази показують руйнівний збиток, який може завдати ця зброя, оскільки лікарні та школи, як повідомляється, були зруйновані, а інша життєво важлива цивільна інфраструктура, як-от дороги та комунікаційні мережі, – пошкоджена».
«Ми знову закликаємо всі сторони конфлікту захистити цивільне населення й поважати міжнародне гуманітарне право. Застосування цих видів зброї та систем озброєння в населених пунктах має бути негайно припинено», – наголосив Денис Кривошеєв
Amnesty International раніше застерігала від застосування заборонених касетних бомб після того, як наші експерт(к)и дійшли висновку, що Азербайджан, швидше за все, застосував цю зброю в регіоні. Азербайджан стверджує, що вірменська сторона використовувала касетні боєприпаси, але Amnesty International поки не змогла перевірити ці твердження. Організація закликає Азербайджан і Вірменію приєднатися до Конвенції з касетних боєприпасів-Глобального договору про заборону цієї зброї.
Додаткова інформація
27 вересня в Нагірному Карабасі, що відділивсявід Азербайджану, спалахнули запеклі бої між Азербайджаном і Вірменією, а також підтримуваними Вірменією силами. Протягом останніх тижнів тисячі цивільних осіб були переміщені, оскільки обидві сторони продовжували обмінюватися артилерійським і ракетним вогнем, незважаючи на спроби посередництва у припиненні бойових дій.