26 червня 2020
Amnesty International обурена рішенням Апеляційного військового суду РФ від 25 червня відхилити апеляцію по так званій «ялтинській справі Хізб ут-Тахрір».
«Ми вважаємо, що відхилення апеляції є продовженням тиску РФ на кримськотатарську спільноту та всіх, хто висловлює свою незгоду з окупацією Криму, відмовляється співпрацювати з де-факто владою або просто займається мирною правозахисною діяльністю. Адже справа є повністю сфабрикованою, а сторона обвинувачення не надала суду жодних беззаперечних доказів участі засуджених у злочинах, визнаних міжнародним правом. Amnesty International вимагає негайно звільнити всіх шістьох в’язнів та скасувати їхні вироки», — зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна.
Сторона обвинувачення не надала адекватних доказів вини і причетності підсудних до організації терористичних актів або насильницьких дій, кримчан засудили від 7 до 19 років колонії суворого режиму лише на підставі приватних розмов на соціально-політичні й релігійні теми.
«У справі немає фактів про те, що підзахисні готували терористичні акти або якісь вибухи і підпали. Є тільки те, що люди зустрічалися, читали релігійну літературу й обговорювали політичні події 2014-2015 років. На цьому і побудоване звинувачення. У Криму продовжуються утиски на релігійному і національну ґрунті», — зазначив у своєму виступі адвокат Едем Сємєдляєв.
Напередодні Amnesty International разом із Human Rights Watch написали спільного листа Генеральному прокуророві РФ із закликом негайно звільнити кримчан.
Додаткова інформація
12 листопада 2019 року Військовий суд Південного округу РФ визнав кримських активістів Еміра-Усеїна Куку, Мусліма Алієва, Вадима Сірука, Енвера Бекірова, Арсена Джеппарова і Рефата Алімова винними за сфабрикованими звинуваченнями. Після тривалого несправедливого судового розгляду їх засудили до тюремного ув’язнення терміном від семи до 19 років. Емір-Усейн Куку і його співобвинувачені є в’язнями совісті і повинні бути звільнені негайно та беззастережно.
Звинувачення щодо Еміра-Усеїна Куку, Мусліма Алієва, Вадима Сірука, Енвера Бекірова, Арсена Джеппарова і Рефата Алімова ґрунтуються на секретних і, ймовірно, сфальсифікованих записах розмов, свідченнях «анонімних свідків», а також свідченнях співробітників російських правоохоронних органів, які вони згодом визнали помилковими. Після закінчення слідства у грудні 2017 року Еміра-Усеїна Куку та інших співвідповідачів у справі перевезли з окупованого Росією Криму в Ростов-на-Дону (південний захід Росії), що є порушенням положень міжнародного гуманітарного права. Із того часу їхня справа розглядалась у військовому суді, що є порушенням права на справедливий судовий розгляд.
• Еміра-Усеїна Куку засудили до 12 років колонії суворого режиму.
• Мусліма Алієва – до 19 років колонії суворого режиму.
• Енвера Бекірова – до 18 років колонії суворого режиму
• Вадима Сірука – до 12 років колонії суворого режиму.
• Рефата Алімова – до 8 років колонії.
• Арсена Джеппарова – до 7 років колонії.