Вакцини проти COVID-19 мають бути доступні країнам із будь-яким рівнем доходу

9 листопада 2020

У відповідь на новину про те, що вакцина проти COVID-19 від Pfizer та BioNTech, виявилася ефективною у 90% людей, Тамарін Нельсон, дослідниця Amnesty International у сфері права на здоров’я, заявила:

«Це чудова новина, що вакцина від Pfizer та BioNTech доводить свою ефективність проти COVID-19. Однак викликає занепокоєння той факт, що компанії вже уклали угоди з багатими країнами на більш ніж мільярд доз своєї вакцини, залишивши менше чверті прогнозованих поставок для решти світу. Подібні двосторонні угоди можуть призвести до знецінення потенційних наукових проривів. Великі фармацевтичні прибутки не повинні ставитися вище здоров’я мільярдів людей.

Компанії Pfizer та BioNTech повинні терміново роз’яснити, як вони зможуть максимально розширити доступ до вакцин для країн із низьким і середнім рівнем доходу для порятунку життів. Вони також мають ділитися своєю технологією вакцинації з іншими виробниками через пул доступу ВООЗ до технологій боротьби з COVID-19, щоб мільярди необхідних нам вакцин можна було виробляти якомога швидше і дешевше. Пандемія не закінчиться, поки вона не закінчиться для всіх».

Довідка

Pfizer та BioNTech вже уклали угоди на більш ніж 1 мільярд потенційних доз своєї вакцини, включно з початковими 100 мільйонів в США, 30 мільйонами у Великобританії, 120 мільйонами в Японії, 20 мільйонами в Канаді, 1,5 мільйонами в Новій Зеландії і 200 мільйонами в ЄС. Компанії також погодили права на додаткові 500 млн доз для США і 100 млн – для ЄС.

Враховуючи прогноз компанії, що вона може виробити 50 млн доз протягом 2020 року і 1,3 млрд – протягом 2021, це означає, що лише невелика частину потенційних вакцин лишиться для інших країн. При чому кожній людині для захисту від COVID-19 необхідно дві дози.

Всесвітня організація охорони здоров’я створила пул доступу до технологій проти COVID-19 (C-TAP) – схему добровільного обміну технологіями, даними та майновими правами, пов’язаними з вакцинами проти COVID-19 для фармацевтичних компаній. До цих пір жодна компанія не підписала контракт, а генеральний директор Pfizer назвав його «нонсенсом».