Марш до Дня пам’яті трансгендерних людей у Києві: акція термінової допомоги

15 листопада 2019

23 листопада в Києві з нагоди Дня пам’яті загиблих через трансфобію людей відбудеться Транс-марш. 2018 року поліція не змогла захистити учасни_ць аналогічного маршу від нападів радикальних угруповань. Цього року знову існує серйозна загроза нових нападів, і поліція має гарантувати, щоб люди могли безпечно реалізовувати свої права на свободу мирних зібрань та вираження думок без будь-якої дискримінації.

НАПИШІТЬ ЗАКЛИК СВОЇМИ СЛОВАМИ АБО СКОРИСТАЙТЕСЯ ЛИСТОМ-ПРИКЛАДОМ

АДРЕСА: Начальнику ГУ НП у м. Києві
Крищенку Андрію Євгеновичу
вул. Володимирська, 15, Київ, 01601, Україна
Факс: +380 (44) 278 40 22
Email: [email protected]
Twitter: @PoliceKyiv

ПРИКЛАД ЛИСТА:

Шановний Андрію Євгеновичу,

Я звертаюся до Вас із приводу маршу за права трансгендерних людей, що має відбутися 23 листопада на Михайлівській площі в місті Києві.

Наразі існує серйозна загроза атак на активістів та активісток маршу з боку радикальних угруповань. 2018 року поліції не вдалося захистити подібний захід від нападів. Зокрема, тоді радикальні угруповання кидали в учасників та учасниць маршу димові шашки, викрикували гомофобні і трансфобні гасла та погрози, а в деяких випадках вдавалися до прямої фізичної агресії (включно з нападом на присутнього там журналістка). Натомість представники поліції оточили учасників та учасниць маршу і заштовхали їх до метрополітену, фактично завадивши їм проводити мирне зібрання. Після цього контрпротестувальники стали перед станцією метро, розгорнули свої плакати і прапори та виголосили трансфобні промови. Поліція не вжила жодних помітних заходів, аби втрутитися.

Активістська спільнота за права ЛГБТІ в Україні роками стає жертвою фізичних атак із боку радикальний угруповань. Їхні кривдники відчувають безкарність, адже їх майже ніколи не притягують до відповідальності. І це має змінитися.

У зв’язку з цим я закликаю Вас гарантувати захист учасників та учасниць Транс-маршу 23 листопада від нападів, таким чином забезпечуючи для них реалізацію права на свободу мирних зібрань без дискримінації.

З повагою,

Ви також можете звернутися до начальника ГУ НП в м. Києві за допомогою онлайн-форми на сайті поліції.

БУДЬ ЛАСКА, ЗВЕРНІТЬСЯ ДО НАЧАЛЬНИКА ГУ НП В М. КИЄВІ ЯКОМОГА ШВИДШЕ: до 23 листопада 2019 року

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Захисники та захисниці прав ЛГБТІ в Україні роками стикаються з фізичними нападами з боку радикальних угруповань. Винних у цих нападах рідко притягують до відповідальності за злочинні дії і тому вони користуються майже повною безкарністю.

Право на свободу мирних зібрань закріплено в юридично обов’язкових міжнародних договорах із прав людини, що ратифіковані Україною, у тому числі статтею 21 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права. Це право, як детально описано міжнародним законодавством, накладає на державу зобов’язання, у тому числі щодо гарантування адекватних заходів безпеки, і тягар відповідальності лягає на владу, яка повинна забезпечити можливість проведення мирних зібрань.

2018 року активістки та активісти із захисту прав трансгендерних людей повідомили на Facebook про намір провести марш на захист прав трансгендерних людей 18 листопада. У відповідь на це кілька радикальних угруповань, відомих своєю пропагандою дискримінації та гомофобії, публічно пообіцяли зірвати захід і запросили своїх прихильників приєднатися до них. Їхня відкрита погроза насильством змусила організаторок перенести місце проведення акції з Михайлівської площі в Парк імені Тараса Шевченко. Близько 10:30 ранку 18 листопада члени Amnesty International побачили в парку імені Тараса Шевченка десятки осіб, багато з яких мали символіку радикальних угруповань, що поширювали погрози, деякі з них також були в масках. Вони несли трансфобні плакати й молитви. Приблизно об 11:30 ранку, за тридцять хвилин до початку мітингу, поліція повідомила організаторкам, що не зможе гарантувати безпеку заходу і наполягала на тому, щоб захід перенесли до місця поблизу станції метро «Університет».

Опівдні, коли близько 30 активісток/-ів зібралися перед станцією метро Університет, їх оточила поліція в спецодязі. Незабаром після цього розлючені контрпротестувальники почали кидати димові шашки в бік маршу з протилежної сторони вулиці. Поліція не перешкоджала їм кидати димові шашки й не затримала жодного з них.

Кілька хвилин після цього група приблизно з дванадцяти контрпротестувальників агресивно наблизилася до учасниць/-ків правозахисної акції й оточила їх. Після цього поліція зупинила мирне зібрання, оточивши його учасниць/-кі і змусивши їх зайти до станції метро, фактично зупинивши правозахисну подію. Після цього контрпротестувальники стали перед станцією метро, розгорнули свої плакати і прапори та виголосили трансфобні промови. Поліція не вжила жодних помітних заходів, аби втрутитися.

Пізніше того ж дня пресслужба Нацполіції Києва повідомила, що вони запобігли «провокаціям» радикальних угруповань щодо учасниці/-ків події на захист прав трансгендерних людей, утім у повідомленні не згадувалося про те, чи когось із агресивно налаштованих опонентів затримали. Amnesty International неодноразово намагалася зв’язатися з пресслужбою МВС за коментарями та додатковою інформацією щодо реакції на інцидент, але так і не отримала відповіді.